Trump ve DeSantis savaşı kızışıyor: Seçimler için yapay zekayı silah olarak kullanıyorlar!

2024 yılında ABD'de gerçekleşecek olan Başkanlık seçimleri öncesinde taraflar yapay zeka teknolojisini kullanarak birbirlerini karalamaya çalışıyor. Başkan adayları olan Trump ve DeSantis arasında kızışan savaş ABD'li vatandaşlara yansıdı.

GİRİŞ 09.06.2023 16:48 GÜNCELLEME 10.06.2023 13:15
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

2024 ABD Başkanlık yarışı kızışıyor. Adaylar ABD'de de gerçekleşen seçim yarışında  kolaylıkla gerçekçi görüntüler ve sesler üretebilen yapay zeka araçlarını birbirlerine karşı kullanmaya başladı.

Semafor'un haberine göre, Trump'ın 2024 seçimlerindeki en güçlü rakibi olarak bilinen DeSantis, Donald Trump'ın COVID-19 salgınının ardından ABD'li muhafazakârlar için tartışmalı bir figür haline gelen Dr. Anthony Fauci'yi kucakladığını gösteren görüntüler paylaştı.

Kısa klipte, The Apprentice'de insanları kovan bir reality TV yıldızı olan Trump karakteriyle ile doktoru kovmayı reddettiği anlaşılan "gerçek hayattaki Trump "ı karşılaştırıyor.

2024 yılı ABD seçimlerinde Başkan adayı olan DeSantis'in Trump için hazırladığı videoda kullanılan yapay zeka ile oluşturulmuş resimler

GÖRÜNTÜLERİ TRUMP İÇİN HAZIRLATTIĞI KLİPTE KULLANDIRDI

Video Twitter'da Trump'ın Fauci'yi kucakladığını gösteren üç fotoğrafın "yapay zeka tarafından üretilen görüntüler" olduğunu belirten bir uyarı ile işaretlenmiş olsa da, bazı insanlar bunların gerçek olduğuna inandı.

DeSantis'in kampanyası bunların gerçek fotoğraflar olmadığını inkar etmedi ama bunu açıkça da söylemedi. DeSantis'in siyasi kampanyasına aşina olan biri Semafor'a videonun bir reklam değil bir "sosyal medya gönderisi" olduğunu söyledi, ancak görüntülerin bilgisayar tarafından oluşturulduğunun açıkça belirtilmemesinin nedeninin bu olup olmadığı belirsiz.

Trump'ın rakibini kızdırdı... Twitter'dan istifasına neden oldu!Trump'ın rakibini kızdırdı... Twitter'dan istifasına neden oldu!

AMERİKALILAR YAPAY ZEKA DEZENFORMASYONUYLA KARŞI KARŞIYA

ABD'li vatandaşlar 2024 yılında gerçekleşecek olan Başkanlık seçimlerinde dezenformasyon tehdidiyle karşı karşıya kalabilir.

DeSantis'in kampanyası bu seçimde yapay zeka tarafından üretilen görüntüleri kullanan tek grubun olmadığı belirtiliyor. ABD Başkanı Joe Biden yeniden seçileceğini resmen açıkladığında, Cumhuriyetçi Ulusal Komite (RNC) tamamen yapay zeka kullanılarak oluşturulan video reklamlar yayınlamıştı.

Videoda Biden ve Kamala Harris bir zafer partisinde gösteriliyor ve ardından RNC'nin kazanmaları halinde gerçekleşebileceğini söylediği birkaç yerel ve uluslararası olay yer alıyor.

Trump'ın, Truth Social'da yayınladığı sahte bir Twitter Spaces videosundan alınan görüntü

Donald Trump'ın da DeSantis'in yüzünü ve sesini geçmişte The Office'ten bir sahne ile değiştiren bir video paylaştığı bildirildi. Bu arada eski ABD Başkanı Trump, DeSantis'in Twitter Spaces açılışını Adolf Hitler gibi figürlerin yer aldığı yapay zeka sesleriyle alay eden bir videoyu kendi kurduğu sosyal medya sitesinde paylaşmıştı.

Bu gelişmelerden Amerikalıların bu seçimlerde yapay zeka tarafından üretilen görüntü ve ses bombardımanına maruz kalacağı ve neyin gerçek olup neyin olmadığını anlamak için büyük bir çaba göstereceği belirtiliyor.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 5
 • Trakya 10 ay önce Şikayet Et
  olabilecek tehlikelere karşı Kendimize ders çıkarmamız lazım
  Cevapla
 • ppm 10 ay önce Şikayet Et
  Trump kazanırsa siyonistleri alabora edecektir ve Türkiye ile yakın dostluklar başlayacaktır !!!
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 10 ay önce Şikayet Et
  Siyonizmin dümen suyunda gitmeyen Keneddy vurulmuştur. Hatta "Filistin devletini tanıyacağım" lafları eden Clinton'la Monıka LEWINSY skandalı çıkartılmıştır. “Irak ve Suriye’den askerlerimi çekmek istiyorum ama Savaş baronları bunu istemiyor” diyen Trumpt’ın da fişini çektiler??
  Cevapla
 • Fatih 10 ay önce Şikayet Et
  Teknolojinin son noktası tamamen yasadışı ve ahlak dışı işler için gelişiyor. Ne güzel
  Cevapla
 • levent 10 ay önce Şikayet Et
  3-5 zeki genç yapmıştır. tebrik edip gülüp geçmek lazım
  Cevapla
DİĞER HABERLER
NASA: Vay be... Güzelliğini yaşayın! Türkiye'de ziyaretçi akınına uğruyor...
CHP'li vekil, teröristlerin korkulu rüyası Baykar'ı tanımıyormuş!