Yapılan deney şaşırttı: Yapay zeka yalnızlığa ve uykusuzluğa neden oluyor!

Amerikan Psikoloji Derneği'nin birçok ülkede yaptığı araştırmada, iş yerinde yapay zeka programları ile çalışmanın yalnızlık ve uykusuzluk ile ilişkili olduğu belirtildi.

Yapılan deney şaşırttı: Yapay zeka yalnızlığa ve uykusuzluğa neden oluyor!
Yapılan deney şaşırttı: Yapay zeka yalnızlığa ve uykusuzluğa neden oluyor!
GİRİŞ 14.06.2023 12:15 GÜNCELLEME 14.06.2023 16:48

Yeni bir araştırma, yapay zekâ yapay zeka sistemleriyle çalışan kişilerin yalnız kaldığı, uykusuzluk çektiği belirtildi.

Journal of Applied Psychology'de Pazartesi günü çevrimiçi olarak yayınlanan çalışmada araştırmacılar, bu bulguların yapay zeka sistemleriyle çalışmanın yalnızlıkla veya diğer tepkilerle ilişkili olduklarını belirtti.

İş dünyasında yapay zeka paniği... Bir kişi daha işinden oldu!İş dünyasında yapay zeka paniği... Bir kişi daha işinden oldu!

"ÇALIŞANLAR İÇİN KEŞFEDİLMEMİŞ TEHLİKLERİ VAR"

Araştırma Amerika Birleşik Devletleri, Tayvan, Endonezya ve Malezya'da yapılan dört deneyi kapsıyor.

Georgia Üniversitesi'nde yönetim profesörü olan baş araştırmacı Pok Man Tang, "Yapay zeka sistemlerindeki hızlı ilerleme, işyerini birçok fayda ile yeniden şekillendiren yeni bir sanayi devrimini tetikliyor, ancak çalışanlar için potansiyel olarak zarar verici zihinsel ve fiziksel etkiler de dahil olmak üzere bazı keşfedilmemiş tehlikeler de var" dedi.

Araştırmacılara göre, yapay zeka sistemleriyle çalışmanın bazı faydaları olabilir. Tang'ın ekibi, örneğin, Yapay zeka sistemleri kullanan çalışanların diğer çalışanlara yardımcı olma olasılığının daha yüksek olduğunu, ancak bunun yalnızlık ve sosyal temas ihtiyacı tarafından tetiklenebileceğini söyledi.

Fotoğraf: WFlore

"YAPAY ZEKAYI KULLANARAK BAŞKALARINA YARDIM ETMEYE YATKINLAR"

Araştırmacılar ayrıca, sosyal bağlantılar konusunda güvensiz ve endişeli hissetmek anlamına gelen yüksek düzeyde bağlanma kaygısı olanların, yapay zeka sistemleriyle çalışmanın kendilerini başkalarına yardım etmeye daha yatkın hale getirdiğini bildirdi. Ayrıca bu kişilerin yalnızlık ve uykusuzluktan da muzdarip olduğu belirtildi.

Bir deneyde, Tayvanlı bir biyomedikal şirketinde yapay zeka sistemleriyle çalışan 166 mühendise yalnızlık, bağlanma kaygısı ve aidiyet duyguları soruldu. Yapay zeka sistemleriyle daha sık çalışanların yalnızlık, uykusuzluk ve iş sonrası alkol tüketiminde artış yaşama olasılığı daha yüksek olduğu saptandı. Ancak aynı zamanda diğer çalışanlara karşı yardım etme davranışlarının da arttığı gözlemlendi.

Hükümetler alarm veriyor... İngiltere dev zirve için ev sahipliği yapacak!Hükümetler alarm veriyor... İngiltere dev zirve için ev sahipliği yapacak!

'Kabus' yapay zeka senaryosunu anlattı: Fark edilmeden insanları kontrol edebileceği...'Kabus' yapay zeka senaryosunu anlattı: Fark edilmeden insanları kontrol edebileceği...

DENEYLER BİRDEN FAZLA ÜLKEDE YAPILDI

Endonezya'da 126 emlak danışmanı ile yapılan bir başka deneyde, yarısına üç gün boyunca yapay zeka sistemlerini kullanmamaları söylenirken, diğerlerine mümkün olduğunca yapay zeka sistemleri ile çalışmaları söylenmiştir. yapay zeka ile çalışan kişiler için bulgular ilk deneye benzer olduğu belirtildi.

Benzer bulgular, Amerika Birleşik Devletleri'nde 214 ve Malezyalı bir teknoloji şirketinde 294 çalışanla yapılan çevrimiçi bir deneyde de görüldüğü söylendi.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kassam Tugayları, İsrail askeri konvoyunu füzelerle vurdu! Zaytun işgalcilere mezar oldu
Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz