İngiltere Başbakanı Sunak: Dünyanın ana hatlarının belirlendiği bir andayız!

Yapay zeka güvenliği alanında büyük bir çaba gösteren Birleşik Krallık Başbakanı Rıshı Sunak yaptığı açıklamada, "Bu yüzyılın geri kalanı için dünyanın ana hatlarının belirlendiği bir andayız," dedi.

İngiltere Başbakanı Sunak: Dünyanın ana hatlarının belirlendiği bir andayız!
İngiltere Başbakanı Sunak: Dünyanın ana hatlarının belirlendiği bir andayız!
GİRİŞ 12.06.2023 17:49 GÜNCELLEME 12.06.2023 17:49
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Başbakan Rishi Sunak Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Londra'yı bir teknoloji merkezi olarak sektör liderlerine sunarken ve onları yapay zekanın fırsatlarını ve zorluklarını kavramaya çağırırken, İngiltere'nin yapay zeka düzenlemelerinin küresel evi olabileceğini söyledi.

Fotoğraf: Reuters

RISHI SUNAK YAPAY ZEKA GÜVENLİĞİ İÇİN BÜYÜK ÇABA SAR FEDİYOR 

Sunak hükümeti bu yılın ilerleyen günlerinde yapay zekanın riskleri ve düzenlenmesi üzerine bir zirveye ev sahipliği yapacak ve Pazartesi günü "teknolojinin tektonik plakaları değişiyor. Yapay zekanın olanakları olağanüstü. Ancak bunu güvenli bir şekilde yapmalıyız ve yapacağız," dedi. Sunak Londra Tech Week konferansında yaptığı konuşmasına;

"Birleşik Krallık'ı sadece entelektüel bir ev değil, aynı zamanda küresel yapay zeka güvenliği düzenlemesinin coğrafi evi haline getirmek istiyorum." ifadelerini ekledi.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler şimdi yapay zekanın potansiyel olumsuz sonuçlarını inovasyonu engellemeden değerlendirebilecekleri ve dizginleyebilecekleri bir denge bulmaya çalışıyor.

Haber7.com | Ekrem Öztürk

İNSANLARIN İSTİHDAM ENDİŞESİNE DEĞİNDİ

Sunak, teknoloji sektörünün ekonomiyi büyütme önceliğinin merkezinde yer aldığını söyledi ve çalışanların işleriyle ilgili endişelerini kabul ederken, önceki teknolojilerin de benzer zorluklar sunduğunu belirtti.

"Açıkçası insanların endişesi istihdam. Geçmişte de bu konularla boğuştuk." dedi.

İngiltere Mart ayında, teknolojiye adanmış yeni bir organ oluşturmak yerine, yapay zeka için düzenleyici sorumluluğu insan hakları, sağlık ve güvenlik ve rekabeti denetleyen organlar arasında paylaştırmayı tercih etti.

Fotoğraf: Reuters

"DÜNYANIN ANA HATLARINI BELİRLEDİĞİ BİR ANDAYIZ"

Geçen hafta Washington'a yaptığı bir ziyaret sırasında Sunak, ABD Başkanı Joe Biden'ın İngiltere'nin teknolojinin risklerini ele alacak ve uluslararası koordineli eylem yoluyla bunların nasıl azaltılabileceğini tartışacak olan yapay zeka zirvesine ev sahipliği yapması için desteğini aldı.

Maliye Bakanı Jeremy Hunt konferansta yaptığı konuşmada, "Bu yüzyılın geri kalanı için dünyanın ana hatlarının belirlendiği bir andayız," dedi.

"Bu ülkenin, teknolojinin gerçekten herkese fayda sağlayabileceği bir şekilde ayarlanmasını sağlamak için iyi bir güç olmasını istiyorum."

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 3
 • Kul insan 10 ay önce Şikayet Et
  İlim bilim teknoloji Müslümanların yitik malıdır. Bizden çalınan ilim bilim teknoloji ile Amerika israil Avrupa İngiltere şimdiki teknolojiyi elde etti. Gel görki Müslümanlar gözünü açtı. Alkolikler kendilerini akıllı sansınlar bakalım.
  Cevapla
 • ufuk 10 ay önce Şikayet Et
  ingiltere çok uyanık zannediyor kendini, yapay zeka da dünya liderliği ve tekrar üzerinde güneş batmayan imparatorluk kurmak, ama yemezler...
  Cevapla
 • Son Osmanlı 10 ay önce Şikayet Et
  Herkes deccali merak ediyor ya acaba nasıl birşey diye işte alın size deccal hemde tek gözlü evet arkadaşlar deccal zuhur etti kıyamet yaklaştı yapay zeka yakın bir zamanda bütün herkesi etkileyecek çok bilgili olacak o kadar bilgi sahibi olacakki cennet ve cehennemi bile tasvir edip bizlere gösterecek ve en son olarak ben tanrıyım diyecek buna inananların sayısı çok olacak
  Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP Grup Sözcüsünden şoke eden gaf: Cemil Tugay'a “Cemil Bayık” dedi
Türk askeri pratiğine Baykar damgası: Kısa sürede büyük etki