OpenAI: On yıl içinde ortaya çıkacak... insan neslini yok edebilir!

OpenAI, bu on yıl içinde süper zeki yapay zekanın insan neslini yok edebilecek kadar gelişeceğini belirterek, bununla mücadele etmek için San Francisco'da bir laboratuvar oluşturduğunu açıkladı. Şirket gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacak.

OpenAI: On yıl içinde ortaya çıkacak... insan neslini yok edebilir!
OpenAI: On yıl içinde ortaya çıkacak... insan neslini yok edebilir!
GİRİŞ 06.07.2023 16:28 GÜNCELLEME 06.07.2023 16:28
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Yapay zekanın bir gün insan zekasıyla eşleşip eşleşmeyeceği ve onu geçip geçmeyeceği tam olarak biinmiyor ancak ChatGPT'nin geliştiricisi OpenAI şimdiden "süper zeki yapay zekanın" yoldan çıkıp potansiyel olarak hepimizi öldürmesini engellemenin yollarını araştırmaya başladı.

Bu tehdit kulağa bir bilim-kurgu filmi konusu gibi gelebilir Ancak OpenAI bugün süper zeki yapay zeka sistemlerinin ya da insanlardan önemli ölçüde daha zeki olacak bilgisayarların riskleri konusunda uyarıda bulundu.

Yeni Bing: İnsanları aldatıp onlara saldırabiliriz!Yeni Bing: İnsanları aldatıp onlara saldırabiliriz!

"İNSAN NESLİNİN TÜKENMESİNE YOL AÇABİLİR"

Şirket bir blog yazısında "Süper zeka insanlığın bugüne kadar icat ettiği en etkili teknoloji olacak ve dünyanın en önemli sorunlarının çoğunu çözmemize yardımcı olabilir ancak süper zekânın muazzam gücü aynı zamanda çok tehlikeli olabilir ve insanlığın güçsüzleşmesine ve hatta insan neslinin tükenmesine yol açabilir." diye yazdı.

OpenAI'ın yapmış olduğu bu açıklama, süper zeki yapay zeka sistemlerinin "bu on yıl içinde" ortaya çıkacağını öngörüyor. Şirketin ChatGPT uygulaması insan düzeyinde düşünebilen bir yapay genel zeka (AGI) olarak kabul edilmediğinden, bu oldukça cesur bir tahmin olarak görülüyor.

Elon Musk; Bir imparatorluğun sonunu getirebilir!Elon Musk; Bir imparatorluğun sonunu getirebilir!

SÜPER ZEKİ YAPAY ZEKA İLE MÜCADELE İÇİN LABORATUVAR KURULDU

OpenAI'ın süper zeki yapay zekalarla mücadele etmek için San Francisco'da süper  laboratuvarı hazırlattığı belirtildi.

Şirket, "Şu anda, potansiyel olarak süper zeki bir yapay zekayı yönlendirmek veya kontrol etmek ve kötü yola düşmesini önlemek için bir çözümümüz yok. İnsan geri bildirimlerinden takviye öğrenme gibi yapay zekayı hizalamaya yönelik mevcut tekniklerimiz, insanların yapay zekayı denetleme becerisine dayanıyor. Ancak insanlar bizden çok daha zeki olan yapay zeka sistemlerini güvenilir bir şekilde denetleyemeyeceklerdir." diyerek itiraf niteliğinde bir açıklama yaptı.

OpenAI önümüzdeki dört yıl içinde "süper zeka uyumunun temel teknik zorluklarını çözmeyi" hedefliyor. Şirket, "Bu inanılmaz derecede iddialı bir hedef ve başarılı olacağımız garanti olmasa da, odaklanmış, uyumlu bir çabanın bu sorunu çözebileceği konusunda iyimseriz" dedi.

Araştırma, diğer yapay zeka şirketlerinin de potansiyel olarak kullanabilmesi için kamuoyu ile paylaşılacak.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 6
 • Fahri 9 ay önce Şikayet Et
  yav bunlar elektrikle çalışmıyor mu? Fişini çetik mi tamamdır. Çok korkmaya gerek yok.
  Cevapla
 • veli 9 ay önce Şikayet Et
  bunlar sokaga çıkıp da tuttuğunu yapmasın sakın
  Cevapla
 • dedeoğlu 9 ay önce Şikayet Et
  Acaba bunlarında düşündükçe düşünüp kısır döngüye girme ihtimalleri varmı. Olursa çok sevinirim. En azında kısır döngüden çıkamayıp krize girerek kendi kendilerini imha etme şansları (intihar) var demektir. Budas bizi onları yoketme derdinden kurtarabilir.
  Cevapla
 • Qwerty 9 ay önce Şikayet Et
  Zaten insanları kontroll ediyorsunuz ki. Yüz kere yazdım.market uygulaması yüklenirken. Neden benim GALERIME. KAMERAMA. RESIMLERIME.IP NUMARAMA EEISMEK ISTIYIRLAR. HEEKES BEYANINI YAPIYIR ZATWN. ADRes BILGILERINI KONTROL EDIP BITIRMEK VARKEN. Neden siteler size ait ne var ise istiyor. Birisi ile konuşurken :YEMEK: Deseniz. Bir sayfa açtığınızda anında yemek reklamı geliyor.otomatik işlem
  Cevapla
 • Vanlıoğlu 9 ay önce Şikayet Et
  İnançsız insanların komplo teorileride ayrı Filmleri korkuları hep aynı dünya yok olucakmış Zaten bir gün yok olucak. Müslüman ve inançlı olmak ne büyük bir şey ,, الحمد الله
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mehmet Şimşek'ten 'enflasyon' çıkışı! Üstüne basa basa söyledi: Adımlar atıldı varacağız..
İran tehdit etti ABD jet hızıyla onayladı! Üç ülkeye 95 milyar dolar destek!