Manşet hazırlamak kolaylaşacak... Google gazeteciler için yapay zeka aracı geliştiriyor!

Google'ın gazetecilere haber oluştururken yardımcı olabilecek Genesis adında bir yapay zeka aracı üzerinde çalıştığı belirtildi. Aracın manşet ve farklı yazı stilleri konusunda fayda sağlayacağı söyleniyor.

Manşet hazırlamak kolaylaşacak... Google gazeteciler için yapay zeka aracı geliştiriyor!
Manşet hazırlamak kolaylaşacak... Google gazeteciler için yapay zeka aracı geliştiriyor!
GİRİŞ 20.07.2023 09:31 GÜNCELLEME 20.07.2023 09:31

Bir şirket sözcüsü Çarşamba günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Google'ın haber makaleleri yazmak için yapay zeka araçlarını kullanmayı araştırdığını ve gazetecilere yardımcı olmak için bu araçları kullanmak üzere haber kuruluşlarıyla görüşmeler yaptığını söyledi.

Sözcü yayıncıların isimlerini vermedi ancak New York Times'ın haberine göre Google'ın Washington Post, Wall Street Journal'ın sahibi News Corp ve hatta New York Times ile görüşmeler yaptığı belirtildi.

Google sözcüsü, bu yapay zeka araçlarının gazetecilere, örneğin "işlerini ve üretkenliklerini artıracak" şekilde manşet seçenekleri veya farklı yazı stilleri konusunda yardımcı olabileceğini söyledi ve "fikirleri keşfetmenin ilk aşamalarında" olduklarını ekledi.

İş dünyasında yapay zeka paniği... Bir kişi daha işinden oldu!İş dünyasında yapay zeka paniği... Bir kişi daha işinden oldu!

"BU ARAÇLAR GAZETECİLERİN YERİNİ ALAMAZLAR"

Sözcü, "Basitçe söylemek gerekirse, bu araçlar gazetecilerin haber yapma, oluşturma ve makalelerini doğrulama konusundaki temel rolünün yerini alma amacını taşımamaktadır ve alamaz" dedi.

Ancak New York Times, Google'ın sunumunu gören bazı yöneticilerin bunu tedirgin edici olarak nitelendirdiğini ve yöneticilerin isimlerinin açıklanmasını istemediğini belirtti. NYT'nin konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere dayandırdığı haberine göre, tanıtılan yapay zeka aracına Google'da Genesis adı veriliyor.

Bir News Corp sözcüsü NYT raporu ya da yapay zeka aracı hakkında yorum yapmayı reddetti, ancak "Google ile mükemmel bir ilişkimiz var ve (Google CEO'su) Sundar Pichai'nin gazeteciliğe olan uzun vadeli bağlılığını takdir ediyoruz" dedi.

Bazı yayın organları içerikleri için halihazırda üretken yapay zeka kullanıyor, ancak haber yayınları, gerçeklere dayalı olarak yanlış bilgi üretme eğiliminin yanı sıra insanlar ve bilgisayar programları tarafından üretilen içerikler arasında ayrım yapma konusundaki zorluklarla ilgili endişeler nedeniyle teknolojiyi benimsemekte yavaş davrandı.

YAPAY ZEKA GAZETECİLERİN MESLEĞİNİ ELİNDEN ALABİLİR Mİ?

Sınırları artan yapay zekanın kendisini gittikçe daha fazla geliştirdiğini görüyoruz. Özellikle gazetecilik alanından örnek verecek olursak, kendisine sunulan kısa bir cümle üzerinden haber oluşturma talebiyle, saniyeler içinde yeni bir haber içeriği üretebiliyor.

Goldman Sachs açıkladı:  Yapay zeka, 300 milyon kişinin işsiz kalmasına neden olabilir!Goldman Sachs açıkladı: Yapay zeka, 300 milyon kişinin işsiz kalmasına neden olabilir!

Çalışanların yüzde 90'ını işten çıkarıp yapay zekayı işe aldı: Skandalı överek anlattı!Çalışanların yüzde 90'ını işten çıkarıp yapay zekayı işe aldı: Skandalı överek anlattı!

Yapay zekanın gazetecilerin mesleğini elinden alıp almayacağı tartışma konusu iken bazı uzmanlar bunun gerçekleşme ihtimalini yüksek görüyorlar.

Örneğin San Francisco'da yaşayan 25 yaşındaki metin yazarı Olivia Lipkin, herhangi bir açıklama yapılmadan işten çıkarıldığını ve yerine ChatGPT'nin getirildiğini söylemişti.

Ayrıca bir başka bir alanda hizmet veren Hindistan'daki bir şirket  çalışanların yüzde 90'ını işten çıkartarak yapay zeka ile çalışmaya devam edeceğini belirtmişti.

Dünyanın en büyük bankalarından biri olan Goldman Sachs ise yapay zekanın 300 milyon kişinin işini elinden alabileceğini belirtmişti.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Ebu Ubeyde duyurdu! Kassam Tugayları İsrail askerlerini esir aldı! İsrail'den açıklama
Reisi’nin ölümünde yeni detaylar! İran ajanları sokaklara indi