Almanya TRT Tabii dizisi Metamorfoz'dan rahatsız oldu

Almanya'da kültür ve medya alanlarında faaliyet gösteren altı sivil toplum kuruluşu, Metamorfoz dizisine "Kavala'yı itibarsızlaştırdığı ve küçük düşürdüğü" gerekçesiyle tepki gösterdi.

Almanya TRT Tabii dizisi Metamorfoz'dan rahatsız oldu
Almanya TRT Tabii dizisi Metamorfoz'dan rahatsız oldu
GİRİŞ 22.06.2023 11:15 GÜNCELLEME 22.06.2023 11:16
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

TRT’nin yeni dijital platformu "tabii", Gezi kalkışmasının konu edinildiği Metamorfoz'u yayınladı. Diziye Almanya'dan tepki geldi.

Dizi , "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Kavala'yı konu ediniyor.

Almanya'da kültür ve medya alanlarında faaliyet gösteren altı sivil toplum kuruluşu, Osman Kavala ile ilgili TRT'nin dijital platformunda yayınlanan diziye "Kavala'yı itibarsızlaştırdığı ve küçük düşürdüğü" gerekçesiyle tepki gösterdi.

"ENDİŞE DUYDUK"

Türkiye Almanya Kültür Forumu, Uluslararası PEN, PEN Almanya Merkezi, PEN Berlin, Güzel Sanatlar Akademisi ve Sınır Tanımayan Gazeteciler kuruluşlarından yapılan ortak açıklamada, Gezi davasında yargılanan ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Osman Kavala ile ilgili diziden "ciddi endişe duyulduğu" belirtildi.

Açıklamada, "Bir kültür destekçisi ve aydın olan Osman Kavala'yı itibarsızlaştıran ve küçük düşüren bir dizinin devletin yayın kuruluşu olan TRT'nin dijital platformunda yayınlanmasından ciddi endişe duyulmaktadır" denildi.

KAYNAK: DW
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 63
 • Bu kadar 9 ay önce Şikayet Et
  Hangi kültürün destekçisi bu zerzevat? Almandan ses geldiğine B ND ajanı bu
  Cevapla
 • Osman 9 ay önce Şikayet Et
  Kâfirleri destekleyenler de kafirdir Aynı suçu işlemiş olurayni cezaya çarptırıldı. TC DEVLETİNE sokulmamalıdır. Gelirlerse hava alanında tutuklanmalidir. İdam gelmeli
  Cevapla
 • Kahin 9 ay önce Şikayet Et
  Kimin kopegi oldugu anlasildi sahipleri ortaya cikti
  Cevapla
 • selcuk 9 ay önce Şikayet Et
  siz endişe ettiyseniz doğru iş yapılmış demektir, devamke....
  Cevapla
 • hadi oradan 9 ay önce Şikayet Et
  sizin kocunuz ellimizde, biz sizi cok iyi biliyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: İsrail'den İran'a misilleme saldırısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Son asrın en büyük katliamlarından birisi Gazze'de yaşanıyor