Belçika tek erkek sığınmacılara barınma imkanı tanımayacak

Belçika'da hükümet tek ve yalnız erkek sığınmacılara sağlanan barınma imkanını durdurdu.

Belçika tek erkek sığınmacılara barınma imkanı tanımayacak
Belçika tek erkek sığınmacılara barınma imkanı tanımayacak
GİRİŞ 30.08.2023 15:03 GÜNCELLEME 30.08.2023 16:03
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Belçika'da hükümetin tek ve yalnız erkek sığınmacılara sağlanan barınma imkanını, çocuklu ailelere öncelik verme gerekçesiyle durdurmasına koalisyon ortakları ve insan hakları kuruluşları tepki gösterdi.

Belçika hükümetinde Göç ve Sığınmadan Sorumlu Devlet Bakanı Nicole de Moor, tek erkek sığınmacılara, kabul merkezlerinde sağlanan barınma imkanını durdurduklarını açıkladı.

De Moor, buna gerekçe olarak gelecek kış aylarında sığınma kabul merkezlerine gelecek çocuklu ailelerin sayısında büyük artış beklenmesini gösterdi. Önceliği çocuklu ailelere vereceklerini belirten De Moor, çocukların sokakta kalmasını engellemek istediklerini ifade etti.

De Moor, ayrıca Belçika'nın sığınmacılar konusunda "uzun süredir üzerine düşenin fazlasını yaptığını", bu yıl 19 bin sığınmacı kaydının alındığını belirterek Portekiz veya İsveç gibi ülkelerin Belçika'ya kıyasla çok daha az sığınma başvurusu kabul ettiğini kaydetti.

KARAR TEPKİYLE KARŞILANDI

Belçika hükümetinin sol çizgideki koalisyon ortakları ve sığınmacı hakları konusunda çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşları, tek erkek sığınmacılarla ilgili karara tepki gösterdi.

Sosyalist Partili Ekonomi ve Çalışma Bakanı Pierre-Yves Dermagne, karar alınırken koalisyon ortaklarına danışılmadığını, bu kararın uluslararası anlaşmalara ve hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Brüksel Bölge Hükümetinin bakanlarından Alain Maron da hükümetin kararından sonra başkent Brüksel'de çok daha fazla sayıda kişinin sokaklarda kalacağını dile getirdi.

Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu Başkan Yardımcısı Alexis Deswaef, Belçika hükümetinin sığınmacılarla ilgili uygulamalarının hem Belçika mahkemeleri hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemeleri tarafından defalarca haksız bulunduğunu hatırlatarak bir hükümet üyesinin kanunu uygulamamasını "inanılmaz" bulduklarını belirtti.

Mültecilere Destek Platformunun eş başkanlığını da yapan Deswaef, bu uygulamanın hukukun ihlali olduğunu, kanun gücünün yok sayılması anlamına geldiğini ifade etti.

Belçika'da geçen kış aylarında Fedasil adlı sığınmacı kabul kurumunun barınma merkezleri dolduğu için yüzlerce sığınmacı haftalarca soğukta ve yağmur altında sokaklarda yaşamıştı.

"Avrupa'nın kalbi" sayılan Brüksel'in merkezindeki bu görüntülerin tepki çekmesi üzerine hükümet barınma merkezlerinin kapasitesini artırmıştı.

 

KAYNAK: AA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 8
 • BAMSI BEYREK 5 ay önce Şikayet Et
  Kıskandılar zaarki
  Cevapla
 • 67 Lİ 5 ay önce Şikayet Et
  DARISI TÜRKİYENİN BAŞINA doğru karar
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  türkiyeye gönderin yol geçen hanı olmuş biz iyi barındırıyoz hatta çete bile kuruyolar sıkıntı yok
  Cevapla
 • Mülteciler 5 ay önce Şikayet Et
  Türkiye’ye gönderirler parasıyla değilmi ingiltere gönderdi yarın öbür gün Belçika Almanya Hollanda Fransa öderler 40-50 milyon dolar gönderirler bize nasıl olsa ses çıkaran yok
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  doğru karar, 16_ 65 yaş arası tek erkekleri almayacaksın, darısı bizim başımıza.
  Cevapla
 • Şafak 5 ay önce Şikayet Et
  O zaman Avrupa dediğimiz adil ülkeler bu ğelenlerin Ülkelerinide sömürmekten tabii 10 yıllardır vazğeçsinler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Karamollaoğlu'nun yalanını Haber7 ortaya çıkardı! Arınç yaşananları tek tek anlattı
Türkiye havadan uçtan uca korunmaya alınıyor! Aşama 2024'te tamamlanıyor