ABD'den Orta Doğu açıklaması! Joe Biden'ı suçlamışlardı!

ABD Ticaret Bakanlığı, Başkan Joe Biden'ın emriyle Orta Doğu ülkelerine çip satışının engellendiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

ABD'den Orta Doğu açıklaması! Joe Biden'ı suçlamışlardı!
ABD'den Orta Doğu açıklaması! Joe Biden'ı suçlamışlardı!
GİRİŞ 31.08.2023 23:20 GÜNCELLEME 31.08.2023 23:20
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Bakanlık Sözcüsü, ABD yönetiminin dünyanın en büyük çip üreticilerinden Nvidia'nın yapay zeka çiplerinin ihracatına yönelik kısıtlamayı Orta Doğu'daki bazı ülkeler de dahil olmak üzere genişlettiğine yönelik çıkan haberlere yanıt verdi.

ORTA DOĞU'YA ÇİP SATIŞLARININ YASAKLANDIĞI İDDİALARI YALANLANDI

Bakanlığın Sanayi ve Güvenlik Bürosu (BIS) Sözcüsü, ABD yönetiminin Orta Doğu'ya çip satışlarını yasaklamadığını vurgulayarak, şirketlere özel herhangi bir gereklilik getirilip getirilmediği konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

Nvidia, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) 30 Haziran 2023 ile biten çeyreğe ilişkin dosyasını sunmuştu.

NVIDIA KONUYLA İLGİLİ BİLGİ VERMEMİŞTİ

Dosyada, şirketin ABD yönetimi tarafından Orta Doğu'daki bazı ülkeler de dahil olmak üzere belirli müşterilere ve diğer bölgelere yönelik A100 ve H100 çiplerinin ihracatı için ek lisanslama gerekliliği konusunda bilgilendirildiği kaydedilmişti.

Orta Doğu'daki hangi ülkelerin yapay zeka çiplerine yönelik bilgilendirme gerekliliğinden etkilendiğini belirtmeyen Nvidia, bu ülkelere çip gönderme lisansının henüz reddedilip reddedilmediği konusunda da bilgi vermemişti.

Şirket geçen yıl, ABD'li yetkililerin söz konusu çipleri Çin'e ihraç etmeyi bırakmasını söylediğini açıklamıştı.

KAYNAK: AA
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 3
 • Alaskamkuzey 6 ay önce Şikayet Et
  büyük şeytan 15 temmuzun mimari
  Cevapla
 • Kızıl Elma 6 ay önce Şikayet Et
  Türkiye ekran kartı ve diğer bilgisayar donanımlarına bir şekilde ufaktanda olsa giriş yapmalı, Rusya veya başka bir ülke ile ortak olarakta yapılabilir..
  Cevapla
 • Tek 6 ay önce Şikayet Et
  Fark etmez yakında çin rusya bazı yer kendisi yapar google android de yasak idi kıyamet mı koptu benzeri sistemi çin yaptı hiç sorun yok
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Erzincan'da maden sahasındaki toprak kaymasında yeni gelişme
Kassam’dan İsrail’e ‘tünel’ sürprizi: Kazdı, çıktı, vurdu!