Ermeniler yine rahat durmadı! Karabağ'da dumanlar yükseldi

Azerbaycan'ın antiterör operasyonunun ardından ateşkesin ilan edildiği Karabağ'da yasa dışı Ermeni güçler provokasyonlarına devam ediyor. Hankendi'de kasıtlı yangınların çıkarıldığını ve idari arşivlerin imha edildiği öğrenildi.

GİRİŞ 23.09.2023 06:32 GÜNCELLEME 23.09.2023 08:54
Bu Habere 118 Yorum Yapılmış

Ateşkesin ilan edildiği Karabağ'da yasa dışı Ermeni güçler provokasyonlarını sürdürüyor. Azerbaycan İçişleri Bakanlığı, Karabağ bölgesinin Hankendi şehrinde Ermeni güçlerin kasıtlı yangın çıkardığını ve idari arşivlerin imha edildiğini duyurdu.

KARABAĞ'DA ANTİTERÖR OPERASYONU

Azerbaycan, Karabağ'da yasa dışı Ermeni güçlerin saldırılarının ardından 19 Eylül'de antiterör operasyonu başlattı. Azerbaycan ordusu tek tek Ermeni mevzilerini vurdu. Ağır yara alan Ermeni güçler, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in sunduğu, "Tüm silahlarınızı bırakın" şartını kabul etti.

ERMENİ GÜÇLER KASITLI OLARAK YANGIN ÇIKARIYOR

Azerbaycan İçişleri Bakanlığı, Karabağ bölgesinin Hankendi şehrinde Ermeni güçlerce kasıtlı yangınların çıkarıldığını ve idari arşivlerin yakılarak imha edildiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Karabağ'da gerçekleştirilen antiterör operasyonunun ardından tüm alanların tam kontrol ve gözlem altında tutulduğu belirtildi. Açıklamada, "Hankendi şehrinde, karşı tarafın kasıtlı olarak yangınlar çıkardığı, çeşitli idari binalarda belge, maddi delil ve arşivlerin imha edildiği gözlemleniyor." bilgisi paylaşıldı.

ERMENİSTAN 258 DEFA ATEŞKESİ İHLAL ETTİ

Türk-Rus Ortak Merkezi, Karabağ'da Ermenistan tarafından iki sene içinde 258 ateşkes ihlali gerçekleştirildiğini belirledi. Azerbaycan'ın Ermenistan işgalinden kurtardığı Karabağ'da ateşkesin uygulanmasını denetlemek ve gözlemlemek için kurulan Türk-Rus Ortak Merkezi çalışmalarını sürdürüyor. 30 Ocak 2021'den itibaren çalışmaya başlayan Merkez'in faaliyetleri, Türk ve Rus heyetleri tarafından hazırlanan görev ve sorumluluklara ilişkin yönetmeliğe uygun devam ediyor. Bölgede barış ve huzurun tesisi için görev yapan Merkez, İHA'lar dahil kendi keşif ve gözetleme teçhizatlarıyla ihlalleri belirliyor, her iki taraftan gelen ihlal bildirimlerini takip ediyor. Çalışmalarla gerekli tedbirlerin alınmasının sağlandığı Merkezde aynı zamanda gerçekleştirilen ihlaller raporlanıyor. Bu kapsamda, Türk-Rus Ortak Merkezi tarafından 30 Ocak 2021 tarihinden itibaren Ermenistan tarafından gerçekleştirilen 258 ateşkes ihlali belirlendi. Azerbaycan Türk Ortak Merkez Komutanlığı tarafından da tespit edilen ihlaller raporlandırıldı.

SİLAH BIRAKMAYA BAŞLADILAR

Ateşkesin sağlanmasının ardından yeni gelişme yaşandı. Rusya Savunma Bakanlığı, Ermeni güçlerin 6 zırhlı araç ve 800'den fazla silahı teslim ettiğini açıkladı. Rus Haber Ajansı ise, Karabağ'da Ermeni güçlerin silahlarını teslim etmeye başladığını duyurdu.

ATEŞKES İLAN EDİLMİŞTİ

Yasa dışı Ermeni güçlerin silah bırakma kararını ilan etmesi sonrası, Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan ateşkes açıklaması gelmişti. Bakanlık, Azerbaycan'ın Karabağ'da başlattığı antiterör operasyonunun askıya alınması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurmuştu. Karabağ'da TSİ 12.00, bölge saatine göre 13.00 itibariyle ateşkes sağlanmıştı.

AZERBAYCAN'IN TALEPLERİ KABUL EDİLMİŞTİ

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'da ateşkes anlaşmasının Rus barış gücünün de katılımıyla gerçekleştiğini belirtmişti. Açıklamada şu detaylara yer verilmişti: " Karabağ'ın Ermeni sakinlerinin temsilcilerinin Rus barışı koruma birliği aracılığıyla talebi dikkate alınarak, 20 Eylül 2023 günü saat 13.00'te aşağıdaki koşullar altında yerel terörle mücadele tedbirlerinin askıya alınması konusunda anlaşmaya varıldı:

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Karabağ bölgesinde bulunan Ermeni silahlı kuvvetleri ve yasadışı Ermeni silahlı gruplarının oluşumları silahlarını bırakır, savaş mevzilerini ve askeri mevzilerini terk eder ve tamamen silahsızlandırılır. Ermeni silahlı kuvvetlerinin birlikleri Azerbaycan topraklarını terk ediyor, yasadışı Ermeni silahlı grupları serbest bırakılıyor.

Buna paralel olarak tüm silahlar ve ağır ekipmanlar teslim edilir.

Yukarıda belirtilen süreçlerin Rus barış gücü birliği ile koordineli bir şekilde yürütülmesi sağlanmaktadır."

ATEŞKESİN ARDINDAN YEVLAH'TA GÖRÜŞME

Azerbaycanlı yetkililer ile Karabağ'daki Ermeni nüfusun temsilcileri arasında entegrasyon sürecinin ele alındığı görüşme gerçekleştirilmişti. Karabağ'a yakın bir noktada yer alan Yevlah şehrindeki valilik binasında yapılan görüşmeye, Azerbaycan adına Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Karabağ'daki Ermenilerle temaslardan sorumlu temsilcisi milletvekili Ramin Memmedov, Karabağ Ermenilerini temsilen David Melkumyan ve Sergey Martirosyan katılmıştı. Görüşmede, Rus Barış Gücü'nden de bir yetkili yer almıştı.

KAYNAK: AA
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 118
 • Bekir 4 ay önce Şikayet Et
  Bu ermeni teröristler chp gibi Yeniliyorlar ama kuyruk hep dik Dayak yiyorlar Kuyruk gene dik Rezil oluyorlar Kuyruk dik Aynı chp
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Karabağda ki tüm tapu kayıtları imha edildiği için o bölgede yaşamış ve yaşayan kardeşlerimizin bilgileri doğrultusunda devlet hareket etmeli.
  Cevapla
 • Demokrat 4 ay önce Şikayet Et
  Ermeni Hukumetinden mayin haritalarini almanin tek caresi yakalanan Ermeni teroristleri mayin esegi olarak kullanip mayinli arazide yurutmek. Teroristle anladigi dilden konusacaksin.
  Cevapla
 • misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Ermenileri o topraklardan temizlemiyorsanız saatli bombanın üzerinde oturuyorsunuz demektir. Yeri ve zamanı geldiğinde yapacaklarını yaparlar.
  Cevapla
 • mert 4 ay önce Şikayet Et
  24 saat daha dervam edilecekti tek bir ermeni kalmiyasiya gebrtilecerkti simdi milyonlarca mayinlar dösediler bu mayinlari yok etmek icin 20-30 sene gececek ve cook risklide
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sağlık alanında düzenlemeler içeren teklif TBMM'de kabul edildi
Emekli ikramiyesi Adalet Komisyonu'nda kabul edildi