BM'de İsrail'le ilgili çarpıcı rapor! Teröristler de aynısını yapıyor

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail bombardımanı altındaki Gazze'de, 7 Ekim'den bu yana hayatını kaybedenlerin yüzde 40'ının çocuk olduğunu duyurdu.

GİRİŞ 26.10.2023 07:32 GÜNCELLEME 26.10.2023 09:56
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, New York'taki BM Genel Merkezi'nde, Filistinli çocuklarla ilgili Genel Kurula sunduğu rapor hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

Albanese, "İsrail güçlerinin Gazze'ye yönelik aralıksız bombardımanı şimdiden, tahminen (İsraillilerin kayıplarından) beş kat fazla, 5 bin 700 kişinin ölümüne neden oldu ve bunların yüzde 40'ı çocuktu. Neler olduğunun farkında mıyız? 15 bin de ağır yaralı var." diye konuştu.

BM Özel Raportörü, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların yeniden başladığı 7 Ekim'den bu yana Gazze'de 1,6 milyon Filistinlinin yerinden edildiğini, bu kişilerin su, yiyecek, elektrik ve ilaca erişiminin olmadığını belirtti.

Albanese, "Travma ve yıkım tarif edilemez. Gazze halkının şu anda içinde bulunduğu cehennem, hepimiz için, tüm BM üyesi ülkeler üzerinde, özellikle de bunu durdurma gücüne sahip olan ve bunu yapmayanlar için bir lekedir." ifadelerini kullandı.

BM Filistin Özel Raportörü Albanese, İsrail'in dün gerçekleştirdiği bombardıman neticesinde "Filistin halkının tarihinin en ölümcül günlerinden birini" yaşadığını söyledi.

Albanese, "Rafalı bir çocuk, bu sabah bana, dün gecenin hayatının en kötü gecesi olduğunu, onun bulunduğu bölgede yüzlerce kişinin öldürüldüğünü söyledi." dedi.

"İsrail'in Gazze halkına karşı başlattığı, öfkenin yol açtığı şiddeti kınıyorum." diyen Albanese, "Hamas'ın ve muhtemelen diğerlerinin yaptıklarından dolayı" bölgedeki Filistinlilerin hepsinin cezalandırılmasının "hukuka aykırı" olduğunu kaydetti.

RAPORDA İŞGAL ALTINDAKİ ÇOCUKLARIN DURUMU ANLATILDI

BM Özel Raportörü Albanese, "Raporum, İsrailli yerleşimci sömürgeci işgalinin, işgal altındaki Filistin topraklarındaki çocuklar üzerinde nesiller boyu etkisine, güvenli ve onurlu bir şekilde yaşama hakkından geriye kalanlara odaklandı." ifadelerini kullandı.

Albanese, 2008'den 7 Ekim'e kadar, İsrail saldırıları sonucu 1534 Filistinli çocuğun öldürüldüğünü, 32 bin 175'inin de yaralandığını, aynı zaman diliminde karşı saldırılarda ise sadece 25 İsrailli çocuğun hayatını kaybettiğini ve 524'ünün yaralandığını belirtti.

Francesca Albanese ayrıca, "2000 yılından bu yana 13 bin Filistinli çocuğun İsrail güçleri tarafından tutuklandığını, sorguya çekildiğini ve acımasızca gözaltına alındığını" kaydetti.

Filistinli çocukların kendisine, "Biz neden daha az insanız? Daha mı az değerliyiz?" diye sorduklarını dile getiren Albanese, şunları kaydetti:

"Geçenlerde İsrailli bir işgal teğmeni, teröristleri ortadan kaldırmayı amaçlayan operasyonlar sırasında tesadüfen öldürülen Filistinli çocukların sayısının önemsiz olduğunu söyledi. Filistinli çocukların ve ebeveynlerini terörist olarak tasvir eden ve İsrail'de canlı kalkanların çok sık görüldüğünü iddia eden bir açıklamasını da hatırlamamız gerekiyor."

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 26
 • Vatandaş 6 ay önce Şikayet Et
  Bu ABD'yi bir şekilde çinle savaşmasını sağlayıp İsrail'in tamamını yok etmeliyiz sen ne büyük adammışsın hitler bunların 4 milyonunu temizlemesen şimdi en az 50 milyon nüfusları vardı müslümanların başına daha çok bela olurlardı. Soykırım ayaklarını geçin elimde olsa bir tanesini sağ bırakmam.
  Cevapla
 • kırkdort4444 6 ay önce Şikayet Et
  Aynen
  Cevapla
 • Hüseyin- 6 ay önce Şikayet Et
  Millet,mallarini almayin .Yapacagimiz en iyi hamle budur.Alanlarida uyarin.YABANCI MAL ALMAYIN.Bilhassa yahudiden mal almayin ,amerikanin yolunu gösterin
  Cevapla
 • Nezir 6 ay önce Şikayet Et
  Eğer Hamas teroristse, İsrail daha fazlasını yapıyor. İsrail daha fazla teroristtir.
  Cevapla
 • Saalih 6 ay önce Şikayet Et
  Siyonist katiller, abd ve İsrail abd nin yaşlı, altına kaçıran başkan kılıklı katili, SON SÖZÜ ALLAH Söyler. erken sevinmeyin
  Cevapla
 • Ben musluman turkum 6 ay önce Şikayet Et
  İsrail ve AbD dünyanın en azılı terörist ve katilleridir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Petrol zengini ülke harekete geçiyor! Yakında son vereceğiz
Dünyanın en iyi hamur işleri listesine Türkiye damga vurdu: Zirvede o lezzetimiz var!