ABD ordusunun dron ve Javelin füzeleri çalındı! Kimlerin eline geçti?

ABD ordusunun Suriye ve Irak'ta dron ve Javelin füzeleri de dahil olmak üzere "çok sayıda hassas silah ve ekipmanı", anlaşılması güç bir şekilde çalınırken bunların kimin eline geçtiği ise belirsizliğini koruyor.

GİRİŞ 27.11.2023 00:24 GÜNCELLEME 27.11.2023 09:40
Bu Habere 646 Yorum Yapılmış

The Intercept sitesinin, ABD kurumlarına ait cezai soruşturma dosyalarına dayandırdığı habere göre, ABD ordusunun Irak ve Suriye'de birtakım silah ve teçhizatı ortadan kayboldu.

ÇOK SAYIDA TEÇZİHAT ÇALINDI

Irak'taki hırsızlıklarla ilgili kamuoyuna açıklanmayan ve 2023'ün başında başlatılan askeri soruşturmalarda, Irak'ta güdümlü füze fırlatma sistemleri ve dronlar da dahil olmak üzere çok sayıda askeri teçhizatın çalındığı ortaya çıktı.

Konuyla ilgili olarak, şubat ayında, askeri müfettişlere, 2022'de Irak'ın Erbil kentindeki bir ABD üssünden yaklaşık 162 bin 500 dolar değerinde 13 ticari insansız hava aracının çalındığı bildirildi ancak yetkililer konuya ilişkin bir şüpheli tespit etmedi.

Ayrı bir soruşturmada, Javelin füzeleri için hedefleme dürbünü ve fırlatma üniteleri de dahil olmak üzere "çok sayıda hassas silah ve ekipmanın" Irak'ın Bağdat kentindeki İleri Operasyon Üssü'nde ya da oraya giderken çalındığı tespit edildi.

Yetkililer, söz konusu hırsızlıkların askeri personel tarafından değil yerel halk tarafından yapıldığına inanırken, bir soruşturma dosyasında "Bilinen hiçbir ABD personeli olaya karışmamıştır." ifadesi yer aldı.

"Iraklı suç örgütleri ve milis grupların silah ve teçhizat için konvoyları ve konteynerleri hedef aldığı" iddia edilen dosyada, "Güvenlik eksikliği nedeniyle ABD konteynerlerinin bu gruplar ve yerel halk tarafından çalınmasıyla ilgili sistematik sorunlar yaşanmıştır." ifadesi kullanıldı.

The Intercept, kayıp ve çalınmış askeri teçhizat konusunun daha önce de gündeme geldiğini hatırlatarak, Pentagon tarafından 2017'de yapılan bir soruşturmada Kuveyt ve Irak'taki 20 milyon dolarlık silahın "kayıp ya da hırsızlığa karşı korunmasız" olduğunun tespit edildiğini paylaştı.

ABD'NİN ORTAĞI TERÖR ÖRGÜTÜ PKK/YPG SAHASINDA DA SİLAHLAR KAYBOLDU

The Intercept ayrıca, 30 Mart'ta, 2020-2022 yıllarında Irak ve Suriye'de 40 milimetre yüksek patlayıcı el bombaları, zırh delici mermiler, özel saha topçu araçları ile ekipmanları ve ne olduğu belirtilmemiş "silah sistemleri" dahil olmak üzere en az 4 hırsızlık olayı ile 1 silah ve ekipman kaybolduğunu bildirdi.

Haber sitesine göre, 2'sinin Suriye'deki, 3'ünün de Irak'taki üslerde meydana geldiği öne sürülen hırsızlık olayları hakkında, ABD'nin bölgelerdeki görevli birimleri herhangi bir açıklama yapmamış ve soruları yanıtsız bırakmıştı.

2020'de yapılan bir denetime göre de ABD'nin Suriye'deki ortaklarıyla çalışan ana birim Özel Operasyonlar Ortak Görev Gücü'nün, terör örgütü PKK/YPG için satın alınan 715,8 milyon dolarlık askeri teçhizatı "düzgün bir şekilde muhasebeleştirmediği" ortaya çıktı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 646
 • Kadir 6 ay önce Şikayet Et
  Ne anlamadım manavdan ayva mi çalmışlar manavdir ya boşverin olur böyle şeyler. Adamlardaki ozguvene bakın ya bugün silahınızı çalan o birliğin anasıni ağlatır. Kendilerine o kaddar güveniyorlar ki bu tiyatroyu yazip alaycı alaycı işliyorlar...
  Cevapla
 • Neco 6 ay önce Şikayet Et
  pkk ve ypg vermişlerdir TÜRK ordusunu vursun diye melun lanetliler ALLAH CC bu kâfirleri ve munafiklari ebediyyen CEHENNEMden çıkarmasın inşALLAH.
  Cevapla
 • yus_uf 6 ay önce Şikayet Et
  evet çalındı diye pkk ya pydye veriyor. yarın birgün bize döner sıkarlar onları
  Cevapla
 • Ali han 6 ay önce Şikayet Et
  Valla anlaşılması güç demissiniz bizce çok kolay...
  Cevapla
 • rıfkı baba 6 ay önce Şikayet Et
  çalındı diyerek pkk y a veriyor , üçkağıtçı lar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Tekin'den atama açıklaması: Tarih verdi
Türkiye'de kiraların en fazla ve en az arttığı iller hangileri? Raporda şaşırtan iki il!