Rusya barış kapısını kapattı

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki AGİT 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı'nın ardından açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'daki savaşa yönelik de konuştu.

Rusya barış kapısını kapattı
Rusya barış kapısını kapattı
GİRİŞ 01.12.2023 21:14 GÜNCELLEME 01.12.2023 23:02
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Lavrov, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te gerçekleştirilen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı'nın ikinci gününde basın toplantısı düzenledi.

KİEV VE EFEDİLERİ BİR ÇÖZÜM ARAMAK İSTEMİYORLAR

Ukrayna ile yeniden bir müzakere sürecinin başlatılıp başlatılmayacağı konusuna değinen Lavrov, “Kiev'den veya onun efendilerinden, herhangi bir siyasi çözüm aramaya hazır olduklarına dair herhangi bir sinyal görmüyoruz. NATO ve Avrupa Birliği'nin tüm genel sekreterlerinin söylediklerine kulak verirseniz, tek bir şey söylüyorlar, ‘Ukrayna'yı desteklemek zorundayız, çünkü Ukrayna yenilirse bu tüm Batı için bir yenilgi olur.’ Siyasi süreci başlatmak için 2 kişiye ihtiyaç var. Tıpkı tangoda olduğu gibi. Ancak onlar tango değil break dans yapıyor” diye konuştu.

Lavrov, Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü askeri operasyonların devam edeceğine de vurgu yaparak, “Hedeflerimizi gözden geçirmek için hiçbir neden görmüyoruz” diye konuştu.

"BLINKEN KAÇTI"

Lavrov ayrıca, bazı Batılı ülkelerin bakanlarının AGİT toplantısına katılmadığını, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın ise toplantı öncesi düzenlenen gayriresmi akşam yemeğine katılımının ardından Üsküp'ten ayrıldığını hatırlattı. Lavrov, “Bu etkinlikte Ukraynalı Bakan, Polonya'nın ve Baltık ülkelerinin bakanları yoktu. Anladığım kadarıyla Blinken ve Borrell (Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi) de ayrıldı. Bunlar neden oluyor? Sanırım bununla Rusya'yı tecrit etme niyetlerini vurguluyorlar. Bence onlar korkak, gerçeklerle dürüst bir konuşma yapmaktan korkuyorlar. Mevkidaşım Blinken kaçtı, ben hiçbir yere kaçmadım” dedi. Blinken ve Borrell ile ikili görüşme yapma ihtimalinin zaten hiç olmadığını da söyleyen Lavrov, “Eldeki gerçeklerle dürüstçe bir görüşme yapılması imkansız” ifadelerini kullandı.

"BATILI ÜLKELER KARADENİZ'DE PLANLAR YÜRÜTÜYORDU"

Ukrayna’da başlayan iç savaşın ardından imzalanan Minsk anlaşmasından sonra Batılı ülkelerin bu anlaşmayı kullanarak Karadeniz ve Azak Denizi üzerinde askeri planlar yürüttüğünü dile getiren Lavrov, “Karadeniz'de ABD askeri üssü, Azak Denizi'nde İngiliz üssü kurulması planlanıyordu. Haritayı gözünüzün önüne getirirseniz bu hiçbir şartta kabul edilebilir değil. Rusya için kabul edilemez riskler oluşturuyordu” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 32
 • Vedat 4 ay önce Şikayet Et
  Lavrov gerekeni söylemiş batı ve piyonlar düşünsün
  Cevapla
 • gandalf 4 ay önce Şikayet Et
  Rusya herşeyi biliyor ve önlem alıyor
  Cevapla
 • Mustafa 4 ay önce Şikayet Et
  Rusya haklı ta kalk dünyanın bir ucundan burnunun dibine gel ondan sorada demogoji yap yemezler ahada yazıyorum karadenizi bilmez bunlar Alabora olurlar herkes kendi çöplüğünde öter diye bir deyim vardır yenilgileri Karadeniz’de olacak çat pat şah mattı o yanlış olmuş
  Cevapla
 • Vatansever 4 ay önce Şikayet Et
  Yüzsüz e bak. Hem saldırıp işgal et, hemde ikiyüzlü çıkıp uyanmadan konuşuyor
  Cevapla
 • Zaza 4 ay önce Şikayet Et
  Sonuna kadar putin reisi destekliyorum amerikaya ölüm
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Naci Görür 'Aklımızı başımıza toplamamız lazım' deyip uyardı: Depremden çok zarar verir
Eski MOSSAD Başkanı'ndan İsrail'e İran uyarısı