Macron'dan İsrail'e mesaj: Bunun mümkün olduğuna inanan var mı?

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail'in "Hamas'ı yok etme hedefi"ni sorgulayarak bunun ikna edici olmadığı mesajını verdi.

Macron'dan İsrail'e mesaj: Bunun mümkün olduğuna inanan var mı?
Macron'dan İsrail'e mesaj: Bunun mümkün olduğuna inanan var mı?
GİRİŞ 02.12.2023 22:29 GÜNCELLEME 02.12.2023 22:46
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Dubai kentindeki Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28'inci Taraflar Konferansı'na (COP28) katılan Macron, düzenlediği basın toplantısında "İsrail yönetiminin hedeflerini ve nihai amacını daha açık şekilde tanımlaması gereken dönemdeyiz. Hamas'ın tamamen yok edilmesinin mümkün olduğuna inanan kimse var mı? Eğer (hedef) böyleyse savaş 10 yıl sürer." dedi.

"İsrail için Filistinlilerin hayatı pahasına elde edilecek bir güvenliğin kalıcı olmayacağını" vurgulayan Macron, İsrail'in kendisini savunma hakkının bulunduğunu fakat bunun uluslararası hukuk çerçevesinde olması ve sivillerin hedef alınmaması gerektiğinin altını çizdi.

Macron, "Fransa için cifte standart yoktur, bütün hayatlar eşittir." ifadesini kullandı.

İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze'deki çatışmalarda 70, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150'den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bin 207’ye yükseldi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 250 Filistinli hayatını kaybetti.
İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusunun 8 Ekim'den bu yana Lübnan’ın güneyine yönelik saldırılarında 22 sivil hayatını kaybederken, Hizbullah ile sınırda girdiği çatışmalarda ise 86 Hizbullah mensubu öldü.

ESİR TAKASI MUTABAKATI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girmiş ve daha sonra 3 gün daha uzatılmıştı.

İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde Gazze Şeridi'nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir serbest bırakıldı.

İsrail ordusu ,1 Aralık'ta “insani ara"nın bitmesinin hemen ardından Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına yeniden başladı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 59
 • kökez 7 ay önce Şikayet Et
  Bu kıvırmaya başlamış muklaka bişey gördü dün israilin savunma hakkı var diyordu noldu şimdi yalaka
  Cevapla
 • emrah 7 ay önce Şikayet Et
  ekonomik çöküntü ve doğalgaz sıkıntısı. yakında putinin elini öpecek, başka şansı yok.
  Cevapla
 • İhtiyar Delikanlı 7 ay önce Şikayet Et
  Dansöz kılıklı it-railin korkusundan yarın yine çark edersin.
  Cevapla
 • Mehmet 7 ay önce Şikayet Et
  Bunu Kuzey Afrika’da soykırım geçmişi olan bir ülkenin cumhurbaşkanı mı söylüyor.Güldürmeyin adamı ya.
  Cevapla
 • Hasan 7 ay önce Şikayet Et
  İsrail,e Fransa,Almanya,ingiltere, ABD ile birlikte mühimmat desteği yapar hatta gizli asker yollar,istihbarat yapar savaşı daha da büyütüp 10 yıl yerine daha kisa zamanda bitirmeye çalışırsınız .Siyonist Seviciler..ADOLF siyonistlere acımamış ya bildiği varmış... Valla adam haklı ve ileri görüşlüymüş.
  Cevapla
 • Eren 7 ay önce Şikayet Et
  Bence arkasında 5 dk bile duramayacağın kelimeler sarfetme Netenyahu babanız kızar sonra.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Baytar bu ne? 'Ötenazi' fiyatı belirleyen TVHB'den ikiyüzlü tavır!
Esed şartını duyurmuştu! Bakan Güler'den Suriye açıklaması