Erdoğan'ın Yunanistan'a ziyareti Yunan medyasında büyük ses getirdi

Yunan medyası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atina ziyaretini manşetlerine taşıdı.

GİRİŞ 08.12.2023 11:53 GÜNCELLEME 08.12.2023 12:22
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Yunanistan'da gazeteler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü Atina ziyaretinde verilen dostluk mesajlarını manşetlerine taşıdı.

"SÜREKLİ HUZUR"

Kathimerini gazetesi "Sürekli huzur sözü" manşetiyle verdiği haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in görüşme sonrası "dostluk" mesajlarını aktardı.

Haberde, ziyaretin en önemli sonucunun "zor konularda dahi özlü bir diyalog kurulması" olduğuna vurgu yapıldı.

"OLUMLU ATMOSFER"

Erdoğan ve Miçotakis'in birlikte gülümsediği bir fotoğrafın yer aldığı haberde "Gülümseyiş dün Atina'da gerçekleşen Türk-Yunan temaslarını karakterize eden olumlu atmosferi yansıtıyor." ifadesi yer aldı.

"HUZUR VE EGE"

Ta Nea gazetesi ise tam sayfa verdiği manşet haberinde Türkçe sözcüklere yer verdi. Anahtar sözcükler olarak adlandırdığı Türkçe sözcükler, "Huzur, Ege, azınlık, Lavrion, Kıbrıs ve Lozan" oldu.

Ziyarete geniş yer veren gazete hem Türk hem de Yunan tarafının görüşmeye samimi bir işbirliği niyetiyle geldiğini vurguladı.

"KAZAN KAZAN İLETİŞİMİ, YAVAŞ YAVAŞ DİPLOMASİ"

EFSYN gazetesi ise "Kazan Kazan" sözlerini "Yavaş Yavaş" sözleriyle birlikte Türkçe olarak manşetine taşıdı.

"SAKİN SULAR İÇİN ATILAN İLK ADIM"

"Kazan Kazan iletişimi, Yavaş Yavaş diplomasi" başlığını kullanan gazete hem Atina'nın hem de Ankara'nın "sakin sular" için atılan ilk adımlardan memnun olduğuna dikkati çekti.

Eleftheros Typos gazetesi ise manşetinde "Yeni bir dönem için atılan adımlar" ifadesini kullandı. Türkiye ve Yunanistan arasında dün imzalanan "Dostane İlişkiler ve İyi Komşuluk Hakkında Atina Bildirgesi", "tarihi" olarak nitelendirildi.

"ÇÖZÜLEMEYECEK SORUN YOK"

Haberde, Erdoğan'ın "Çözülemeyecek sorun yoktur." ve Miçotakis'in "Ülkelerimizi yan yana getirme sorumluluğumuz var." sözleri ön plana çıkarıldı.

"İKİLİ İLİŞKİLERDE YENİ DÖNEME HAZIR OLUN!"

İki liderin temaslarının son derece başarılı olduğu vurgulanan haberde, "Yunanistan-Türkiye yeni bir dönem için demir alıyor." başlığı kullanıldı. Haberde, ziyaretin büyük fikir ayrılıklarına rağmen iki ülke arasındaki olumlu iklimi teyit ettiği ifade edildi.

KAYNAK: AA
Şeyma Akman Haber7.com - Editör
Haber 7 - Şeyma Akman

Editör Hakkında

1988 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğretimini Ankara’da, orta ve lise öğrenimini Amerika’da tamamladı. Bilkent Üniversitesinde İngilizce-Fransızca mütercim tercümanlık okudu. Gazetecilik mesleğine Kanal 7 dış haberler bölümünde başladı. 7 sene sonra Yasemin.com sitesine geçerek kariyerine yeni bir ivme kazandırdı. Meslek hayatına Haber7.com'da Dış haberler editörü olarak devam ediyor.
YORUMLAR 55
 • soru 2 ay önce Şikayet Et
  bunlar yavaş yavaş diyerek akşener gibi mansur yavaşı mı işaret etmişler :)
  Cevapla
 • Ümit 2 ay önce Şikayet Et
  Amerika Türkiye'nin bu kadar kısa zamanda kendi silahlarını yapabileceğini öngöremedi, iki ülkenin de silah dükkânı olarak kendine geleceğini zannederek kışkırtma yaptı. Yunanistan yemi erken yuttu.. doğmamış çocukları bile aldıkları ve kullanamayacağı silahların borcunu ödeyecek. En az 50 yıl amerika ve fransaya borçlu yaşayacaklar,tıpkı hain zelensky yönetimindeki ukrayna gibi
  Cevapla
 • Hüseyin- 2 ay önce Şikayet Et
  Amerika olmasa iyi komsumu olacaklar ? hayir,tabiki degil.5 sene sonra oraya gidildi ne getirildi ? soru budur.7 gün vize serbestligi ,huzur olacakmis adalarda ve baska? memleketteki köpek derdine baksaydin daha verimli olurdu.Kedi köpek problemini sirtlayamayandan büyük birseyler bekliyemem.7 gün vize ,allah akil versin
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  YUNANLILAR KEKLENİYOR ne güzel ABD Yunanistani gazlayip silah satıyor para kazanıyor yunanistanda ukrayna gibi hiç bir zaman kazanamayacagi bir savaşın çığırtkanlığını yapıyor olan her halükarda yunan halkına oluyor ASLINDA işgal altındaki ülkelerin fazla seçeneği olmaz Yunanistan fiilen abd tarafından işgal edilmiş durumda!!! Geçmiş olsun, Yunanistan'ın geriye dönüşü imkansız gibi!!
  Cevapla
 • Hasanbb 2 ay önce Şikayet Et
  Herkes 2050 adlı kitabı okusun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Maduro'dan Hakan Fidan paylaşımı: Harika toplantı
Meteoroloji paylaştı: Hafta sonu hava nasıl olacak?