Rus istihbaratından İsrailli yöneticiye gözaltı! Havalimanında sorguya alındı

İsrail'in, dünyada yaşayan Yahudileri koruma ajansı olan Aliyah Ajnasının CEO’su Alon Shoham, Moskova’da Rus istihbaratı tarafından gözaltına alındı.

GİRİŞ 20.02.2024 21:04 GÜNCELLEME 20.02.2024 21:05
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış
 • Haber7 - ÖZEL / Emir Yücel

İsrail’in kurucusu Davin Ben-Gurion’un kurmuş olduğu ve amacının İsrail dışında yaşayan Yahudilere yardım götüren ve gerektiğinde İsrail’e getirilmesini sağlayan Aliyah Ajansının üst düzey yöneticisi Alon Shoham, Rusya’dan İsrail’e dönmek için gittiği Moskova Havalimanında gözaltına alındı.

Aliyah Ajansının CEO'su Alon Shoham Moskova Havalimanında İsrail'e gitmek için hazırlandığı esnada Pasaport kontrolü sonrası Rusya istihbaratı tarafından gözaltına alınarak sorgulandı. Diplomatik pasaport sahibi olduğunu ifade eden Shoham yine de sorgulandı. 

GÜNLERCE UKRAYNA’DA KALDI

Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında Ukrayna’da yaşayan Yahudi vatandaşları ziyaret eden Alon Shoham, uzun süre Ukrayna’da bulunarak İsrail’e dönmek isteyen Yahudilerin güvenli bir şekilde dönüşlerini sağladı.

Son olarak ‘İş ziyareti’ kapsamında çeşitli temaslarda bulunmak üzere Rusya’da olan Alon Shoham, İsrail’e döneceği sırada Moskova Havalimanında gözaltına alındı. Sorgusu yapıldıktan sonra serbest bırakıldı. Rusya ve İsrail kanadından henüz  bir açıklama yapılmadı.

DEPREMLER SIRASINDA TÜRKİYE'DE DE BULUNDU

Aliyah Ajansının CEO'su Alon Shoham, ülkemizde yaşanan 6 Şubat depremleri sonucunda Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı MASHAV İsrael ile birlikte 7 Şubat tarihinde Adana'da bulunan Şakirpaşa Havalimanına indi. Deprem bölgesinden kısa süre içerisinde ayrılan İsrailli ekipler, gerekçe olarak "aldıkları bir istihbarat bilgisi sonucunda güvenlik tehditlerine karşı Türkiye'den ayrılmamız gerekti" demişlerdi. 

ENKAZDAN ÇIKAN PARŞÖMEN İSRAİL'E GÖTÜRÜLMÜŞTÜ

Deprem bölgesinde bulunan İsrailli yardım ekipleri, ülkelerine dönerken Hatay Antakya'da bulunan ve ağır hasar gören Antakya Sinagogu içerisinde buldukları bir parşömeni ülkelerine dönerken yanlarında götürdü. Yanlarına aldıkları Parşömenin, Ester Kitabı olduğu ve Tevrat ile birlikte Yahudi kutsal metinleri içerisinde barındırdığı öğrenildi. 

Dışişleri Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın girişimleri sonucunda, Parşömenin Türkiye'ye iadesi sağlanmıştı. 

 

KAYNAK: HABER7
Emir Yücel Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Emir Yücel

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da, üniversiteyi ise Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde tamamladı. 2021 yılında Sabah Gazetesi'nde Gazetecilik mesleğine başladı. Pek çok habere ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com'da "Özel Haberler Editörü" olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 57
 • Namyelüs 1 ay önce Şikayet Et
  Kendilerini Fıravunun zülmünden kurtaran Musa Hıra dağına çıkınca,yaptıkları 'Altından Boğa' heykeline tapmaları ile bilinirler.Çoğunluğunun taptıkları bügüne kadar hiç değişmemiştir.Vicdan,ahlak,yardım araki zor bulursun.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlara içerden bir yardım olmasa gelip enkazdan çıkan bir eseri nasıl alıp gidecek, gayet sağlam bir destek ve koruma gördükleri muhakkak
  Cevapla
 • Hamidiye Süvarisi 1 ay önce Şikayet Et
  Nerede bir yahudi,orada fitne, kan ve gözyaşı vardır.Dunyanın gelecegi için bütün zalimler temizlenmelidir.
  Cevapla
 • Muharrem 1 ay önce Şikayet Et
  Bu adam yanında iki kişiyle marastaydi net gördüm bide selam verdim swlak gibi yardıma geldiklerini düşündüm helal olsun dedim içimden korkmadan gelmisler
  Cevapla
 • Muharrem 1 ay önce Şikayet Et
  Ben bu adama selam verdim deprem sırasında üç kişilerdi teşekkür ettim yardıma geldiklerini düşündüm
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Kritik MKYK'nın perde arkası! Erdoğan 'Bu yapılacak' deyip net konuştu...
İsrail Refah karşılığında ABD'nin isteğini kabul etti iddiası