İsrail'in katliamı sonrası UAÖ 'Korkunç' diyerek dünyaya çağrı yaptı

Uluslararası Af Örgütü, Gazze'de yardım bekleyen Filistinlilerin İşgalci İsrail tarafından öldürülmesiyle ilgili, "Korkunç haberlerle ilgili acil soruşturma başlatılmalıdır" açıklamasını yaptı.

GİRİŞ 01.03.2024 07:50 GÜNCELLEME 01.03.2024 07:50
Bu Habere 154 Yorum Yapılmış

İngiltere merkezli örgüt, Gazze'nin kuzeyinde 100'den fazla sivilin yardım beklerken İsrail güçleri tarafından öldürüldüğü saldırıya ilişkin X hesabından paylaşımda bulundu.

ACİL SORUŞTURMA ÇAĞRISI

Örgütün Filistinli sivillere yönelik ihlalleri belgelemeyi sürdürdüğü ve bu saldırıyı da bunun parçası kabul ettiği belirtilen açıklamada, "Gazze'nin kuzeyinde gıda yardımı almaya çalışırken çok sayıda Filistinlinin öldürüldüğü ve yaralandığı yönündeki korkunç haberlerle ilgili acil soruşturma başlatılmalıdır." ifadesi kullanıldı.

ACIMASIZ BOMBARDIMAN

Gazze'de insanların açlıkla mücadele ettiği, Birleşmiş Milletlerin ise kıtlık uyarısı yaptığına dikkat çekilen açıklamada, "Gazze Şeridi'nde şahit olduğumuz felaket niteliğindeki insani krizin sorumlusu, İsrail'in 16 yıldır devam eden yasa dışı ablukasını takip eden acımasız bombardımanıdır." değerlendirmesi yer aldı.

Açıklamada, Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir'in Filistinlilere yardımı durdurma açıklamaları "insanlık dışı ve zalimce" şeklinde nitelendirilirken, İsrail'in işgalci güç olarak Filistinlilerin temel ihtiyaçlara ve yardımlara ulaşmasını sağlama yükümlülüğü bulunduğu vurgulandı.

Bunu yapmayan İsrail'in uluslararası hukuku ve Filistinlilere karşı soykırımı önlemeye yönelik Uluslararası Adalet Divanı (UAD) kararlarını ihlal ettiğinin altı çizilen açıklamada, "Müttefikleri, İsrail'in UAD kararına karşı gelmesi ve uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini hiçe sayması karşısında eylemsizliklerine son vermelidir. Soykırımı önlemek ve Gazze'deki sivilleri korumak için acil ve etkili eylemlere geçilmelidir" ifadesine yer verildi.

Beyaz Saray'dan son dakika Gazze açıklaması! İsrail'e kötü haber: Bu ciddi bir olayBeyaz Saray'dan son dakika Gazze açıklaması! İsrail'e kötü haber: Bu ciddi bir olay

İsrail'den korkunç katliam! Yardım bekleyenleri vurdu! Çok sayıda kişi hayatını kaybettiİsrail'den korkunç katliam! Yardım bekleyenleri vurdu! Çok sayıda kişi hayatını kaybetti

YARDIM BEKLEYEN FİLİSTİNLİLERİN ÖLDÜRÜLMESİ

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze kentinin güneyinde Reşid Caddesi'ndeki Nablusi Kavşağı'nda insani yardım bekleyenlere yönelik saldırısında 112 kişinin öldüğünü, 760 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

İsrail güvenlik kaynakları, yaptığı açıklamada, yardım tırlarının etrafını saran Filistinlilerin tırların geçişini sağlayan İsrail askerlerine "tehdit oluşturacak biçimde yaklaştığını" savunurken, İsrail askerlerinin duruma ateş açarak karşılık verdiğini itiraf etmişti.

Kaynaklar olayın soruşturulduğunu belirtirken, İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, "Gazze sakinlerinin tırların etrafını sardığı ve yardımları yağmalamaya başladığı, bazı Filistinlilerin itiş-kakış ve izdihamda yaralandığı" iddia edilmişti.

 

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 154
 • mert 2 ay önce Şikayet Et
  Uluslararası bütün örgütler müslümanlar için iflas etmiş kafirlerin arka bahçeleri olduklarında kanıtlanmışlardır!!!
  Cevapla
 • mete 2 ay önce Şikayet Et
  dünyanın her yerinde bu lanetlilere devlet adamlarından başlayarak suikastler yapılmalı. devlet adamları elçiler zenginler tek tek avlanmalı.
  Cevapla
 • sinan 2 ay önce Şikayet Et
  no to genocide! end to Infanticide! yazan tişörtler nerede satılıyor?
  Cevapla
 • kemal 2 ay önce Şikayet Et
  Allah canını kaybeden mazlumları cennetine koysun, kalanlara sabır versin, bize de sağlam iman ve şuur versin.
  Cevapla
 • Yykk 2 ay önce Şikayet Et
  Bu kanda encok bizim turkiyenin dahili vardır bunu istediğiniz kadar inkar edin encok biz ses çıkarıyoruz diye . ABD de ses çıkarıyor ama bombaları gönderiyor. Başkası karışırsa ben vururum diyor. Allah'tan korkmak yerine ABD den korkar hale geldik. Allah hiçbir zaman bizi bunlardan güçlü hale getirmez. Çünkü biz bizi bekleyen İslam alemine önderlik edemedik o kan bizden dolayı akıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
FETÖ'de iç savaş! Teröristbaşı Gülen'in akrabaları kampı bastı
Kılıçdaroğlu Demirtaş'ı cezaevinde ziyaret etti: Dışarıda olsaydı terör olayları biterdi