Maymunlar şehri istila etti

Tayland'ın Lopburi kentinde son yıllarda sayısı hızla artan maymunları toplama çalışması başlatıldı.

Maymunlar şehri istila etti
Maymunlar şehri istila etti
GİRİŞ 27.03.2024 12:35 GÜNCELLEME 27.03.2024 12:37
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Güney Asya ülkesi Tayland'ın 'maymun şehri' olarak da bilinen Lopburi'de son yıllarda büyüyen maymun krizi devam ediyor. Bölgede Covid-19 döneminde turist sayısındaki azalma ve buna bağlı olarak ortaya çıkan yiyecek arayışı nedeniyle şehri istila eden maymunlar yerel halkın günlük yaşamını olumsuz etkiliyor. Yiyecek bulabilmek şehir merkezindeki evlere ve dükkanlara giren maymunlar, zaman zaman insanların çanta, poşet ve yiyeceklerine de saldırıyor.

MAYMUNLAR TOPLATILMAYA BAŞLANDI

Tayland Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, maymun saldırılarına maruz kalanlara yönelik tazminat ödeneceği, Lopburi şehir merkezindeki maymunların nüfusunun kademeli olarak azaltılacağı duyuruldu.
Açıklamanın ardından başlatılan operasyonda Tayland Milli Parklar ve Yaban Hayatı Koruma Dairesi (DNP) birimleri Lopburi şehrinde dün maymunları toplamaya başladı. Operasyona katılan ekiplerin, oldukça akıllı olan ve hızlı hareket eden maymunları yakalayabilmek için farklı teknikler denedikleri görüldü.

Operasyon kapsamında ilk olarak şehir merkezinde yakalanan 50 adet yetişkin erkek maymunun ormana bırakılması ve ardından maymunlar üzerinde gözlem yapılması planlanıyor.

Bölgedeki yerel halk maymunların verdiği rahatsızlık nedeniyle birçok küçük işletme ve ailenin zamanla şehirden taşınmak zorunda kaldığını ifade ederken, sosyal medyada 'maymun avı'na karşı çıkan bir grup ise maymunların Lopburi şehrinin tarihi ve geleneksel simgesi olduğunu savunuyor.

KAYNAK: AA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 6
 • (76) 3 ay önce Şikayet Et
  Maymun yemiyormu onlar ayakkarına kadar gelmişler tencerelere atlıyorlar aç ateşi pişsin yeyin
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Darısı köpeklerin başına
  Cevapla
 • Goksel 3 ay önce Şikayet Et
  Burada başıboş köpekler, orada maymunlar. Hepsinin koruyucuları da hazır. İtlaf edin hepsini gitsin.
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Çine göndersinler nasıl olsa canlanan herşeyi yiyiyorlar
  Cevapla
 • Abidin 3 ay önce Şikayet Et
  sapanla maymun avı enterasan.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trabzonspor, Atletico Madrid'le anlaştı! Transfer imzaya kaldı
Kavga ettiği kadını MMA dövüşçüsü gibi tek hamlede savurdu!