UCM'nin yakalama talebi Netanyahu'ya ABD rotasını değiştirtti

Netanyahu, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Khan'ın hakkında tutuklama kararı başvurusunda bulunması nedeniyle ABD'ye gerçekleştireceği uçuş sırasında Çekya ve Macaristan'ı ziyaret etme planını değiştirdi.

UCM'nin yakalama talebi Netanyahu'ya ABD rotasını değiştirtti
UCM'nin yakalama talebi Netanyahu'ya ABD rotasını değiştirtti
GİRİŞ 10.07.2024 12:39 GÜNCELLEME 10.07.2024 15:05
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Khan, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında “insanlığa karşı suç işlemeleri ve savaş suçlusu oldukları” gerekçesiyle Mayıs ayında tutuklama kararı başvurusunda bulunmuştu. UCM'nin talebi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun 24 Temmuz'da Kongre'de yapacağı konuşma için ABD'ye yapacağı ziyaret rotasını değiştirdi.

ABD'li siyasilerden UCM'ye peşpeşe suçlama ABD'li siyasilerden UCM'ye peşpeşe suçlama

ROTAYI DEĞİŞTİRDİ

ABD'ye gerçekleştireceği uçuş sırasında Çekya ve Macaristan'a uğramayı planlayan Netanyahu, UCM'nin talebi nedeniyle Macaristan ve Çekya'da durmak yerine ABD'ye direkt uçmayı planladı. Netanyahu, Çekya ve Macaristan'da durmak yerine doğrudan Washington DC'ye seyahat edecek.

UCM'nin talebi kabul etmesi durumunda Çekya ve Macaristan, kararı uygulamak durumunda. Her iki ülke de daha önce yaptıkları açıklamada UCM'nin talebinin “kabul edilemez” olduğunu savunuyor. Macaristan Başkanlık Ofisi Başkanı Gergely Gulyas, yaptığı açıklamada, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Ahmad Khan'ın Netanyahu hakkında tutuklama emri talebinin "kabul edilemez" olduğunu ve Macaristan'ın bu kararı uygulamayacağını ifade etmişti.

Almanya: UCM karar alırsa Netanyahu'yu tutuklarızAlmanya: UCM karar alırsa Netanyahu'yu tutuklarız

 

UCM'den tutuklama talebi! Biden duyurdu! ABD'den Netanyahu kararı! UCM'den tutuklama talebi! Biden duyurdu! ABD'den Netanyahu kararı!

KAYNAK: İHA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 16
 • Misafir 2 gün önce Şikayet Et
  sevdiğiniz Macaristan bu bunların hepsi hiristiyantoplukugu
  Cevapla
 • Katil 3 gün önce Şikayet Et
  Rabbimden tek dileğim inşaallah o uçağın düşerse bütün insanlık senden kurtulur amin
  Cevapla
 • Aystgn 3 gün önce Şikayet Et
  Ne rezil olması be katil köpek dünyayı parmağında oynatıyor..
  Cevapla
 • cahit 3 gün önce Şikayet Et
  Dünya umurunda değil ABD AB Araplar emrinde dünyanın en rezil vahşetini canlı yayında işliyor zerre kadar çekinmeden hanşi dünyaya rezil olacakmış adam ABD nasıl gider
  Cevapla
 • misafir 3 gün önce Şikayet Et
  Orban herkese mavi boncuk dağıtıyor, daha dün bizimleydi ama yüzyılın soykırımcısını destekliyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Eski İsrail Başbakanı: Netanyahu tutuklanacak, İsrail yargılanacak
Bakan Tekin'den Fransız okulları iddialarına cevap: Ahlaksızca bir yalan bu