YKS sıkça sorulan sorular yayımlandı! ÖSYM YKS rehberi 2023

YKS başvurusu yapan adaylar için sıkça sorulan sorular ÖSYM tarafından yayımlandı. 2023 YKS başvuruları devam ederken merak edilenler açıklandı. İşte ÖSYM 2023 YKS rehberi ile merak edilen sorular...

YKS sıkça sorulan sorular yayımlandı! ÖSYM YKS rehberi 2023
YKS sıkça sorulan sorular yayımlandı! ÖSYM YKS rehberi 2023
GİRİŞ 14.03.2023 11:43 GÜNCELLEME 14.03.2023 11:53
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2023 için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. ÖSYM 2023 YKS hakkında 83 adet sıkça sorulan soruları yayımlandı.  İşte Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) internet sitesi üzerinden yayımlanan YKS soru ve cevaplar...

YKS SIKÇA SORULAN SORULAR 2023

1. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) şifresi olmayan kişiler, bireysel olarak elektronik ortamda 2023-YKS’ye başvuru yapabilir mi?

Evet, yapabilirler. Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinmiş olan adaylar (MEB e-Okul sisteminde geçerli eğitim bilgisi bulunması kaydıyla), e-Devlet şifreleriyle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) giriş yapabilir ve “e-Devlet İle Kayıt Ol” butonu vasıtasıyla ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıt olabilirler. “e-Devlet İle Kayıt Ol” butonu vasıtasıyla ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıt olduktan sonra AİS şifresi olmaksızın bireysel olarak elektronik ortamda sınava başvurularını yapabilirler.

2. ÖSYM Başvuru Merkezlerine gitmeden 2023-YKS’ye başvuru yapmak mümkün mü?

Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ve e-Devlet şifresi olan adaylar, başvuru merkezlerine gitmeden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) kendileri çevrimiçi kayıt yaptırabilir ve sınavlara başvurularını bireysel olarak elektronik ortamda gerçekleştirebilirler.

YKS BAŞVURUSU İÇİN FOTOĞRAFI OLMAYAN ADAY AÇIKLAMASI

3. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) güncel fotoğrafı olmayan adaylar 2023-YKS’ye başvuru yapabilirler mi?

Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı olan adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki (AİS) güncel olmayan fotoğraflarını “Fotoğraf Bilgilerim” bölümündeki “T.C. Kimlik Kartı Fotoğrafımı Kullan” butonundan güncelleyerek başvuru merkezlerine gitmeksizin başvuru yapabilirler.

4. ÖSYM Mobil uygulamasından 2023-YKS başvurusu yapılabilir mi?

2023-YKS adayları, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) mobil uygulaması üzerinden sınav başvurularını gerçekleştirebilirler.

YKS SINAVINA KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

5. 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2023-YKS) kimler başvurabilir?

Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri, yurt dışı okulları) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar sınava başvurabilirler.

6. 2023-YKS Kılavuzuna nasıl ulaşabilirim?

Kılavuz, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde DUYURULAR başlığı altında yayımlanmıştır.

7. 2023-YKS’ye başvurumu ne zaman yapabilirim?

2023-YKS’ye başvurular 08-23 Mart 2023 tarihleri arasındadır. Bu tarihlerde başvurunuzu yapabilirsiniz.

2023 YKS BAŞVURU İŞLEMLERİ

8. 2023-YKS’ye başvuru işlemi nereden yapılır?

Başvuru, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr) bireysel olarak internet aracılığıyla veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması aracılığıyla veya ÖSYM Başvuru Merkezlerinin birinden yapılabilir.

9. 2023-YKS’ye başvuruyu, bireysel olarak ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (AİS) nasıl yapabilirim?

Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinmiş olan adaylar veya ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) geçerli fotoğrafı bulunan adaylar, T.C. Kimlik Numarası ve şifreleri veya e-Devlet şifreleriyle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (https://ais.osym.gov.tr) giriş yaparak bireysel olarak başvuru yapabilirler.

10. ÖSYM Başvuru Merkezlerinin adreslerini nerede bulabilirim?

ÖSYM Başvuru merkezlerinin adreslerine, 2023-YKS Kılavuz ve başvuru bilgilerinin yer aldığı (https://www.osym.gov.tr/TR,25351/2023-yuksekogretim-kurumlari-sinavi-yks-kilavuzu.html) adresinden ulaşılabilir.

BÜTÜN 2023 YKS SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Ramazan Bayramı ne zaman, kaç gün olacak? 2023 Ramazan Bayramı hangi günlerde?Ramazan Bayramı ne zaman, kaç gün olacak? 2023 Ramazan Bayramı hangi günlerde?

Nur Saydan Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Nur Saydan
YORUMLAR 3
 • melekdumanı 10 ay önce Şikayet Et
  herşeyiyle harikasınız teşekürler açıklamalarınızla
  Cevapla
 • haluk sabri akdemir 11 ay önce Şikayet Et
  sınav sonucları ne zaman açıklanacak
  Cevapla
 • Mirvee 11 ay önce Şikayet Et
  Sınav yapıldıktan 1 ay sonra
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Putin, Rus stratejik bombardıman uçağı 'Tu-160M' ile uçtu
Özgür Özel 'jest' istemişti... Akşener'den cevap: Atatürk'ün varisi DEM'leniyor