Üniversiteler ne zaman açılacak, online eğitim ne zaman bitecek? YÖK'ten açıklama!

Üniversiteler ne zaman açılacak, yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak diye merak edenlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan açıklama geldi. Konu hakkında daha önce de YÖK Başkanı açıklama yapmıştı. Önlisans, lisans ve lisans üstü eğitim için online kararı alındı. Peki nisanda üniversiteler açılacak mı? Online eğitim ne zaman bitecek? Üniversitelerde yüz yüze eğitime başlama tarihi...

Üniversiteler ne zaman açılacak, online eğitim ne zaman bitecek? YÖK'ten açıklama!
Üniversiteler ne zaman açılacak, online eğitim ne zaman bitecek? YÖK'ten açıklama!
GİRİŞ 25.03.2023 09:44 GÜNCELLEME 25.03.2023 09:44

Üniversiteler açılacak mı diye sorgulanıyor. Deprem sonrası ülkede üniversite eğitimine ara verildi. Daha sonra üniversitelerin eğitimine online olarak devam etmesi kararı alındı. Konu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan merakları giderecek açıklamayı yaptı. Peki üniversiteler ne zaman açılacak, yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? YÖK'ten üniversitelerde online eğitimin biteceği tarihi hakkında açıklama!

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Kahramanmaraş depremi sonrasında 11 ilde ağır hasar ve can kayıpları meydana geldi. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite eğitimlerine ara verildi. 11 il için okulların açılacağı tarihler 3 ayrı kategori olarak belirlendi.

Üniversite bahar dönemi başlangıç tarihi 20 Şubat olarak belirtilmişti. Eğitimin uzaktan eğitim olarak yapılacağı bildirilmişti. Nisan ayında üniversite eğitiminde yüz yüze eğitim ve online eğitim olan hibrit modeli değerlendirilebileceği düşünülüyor.

ONLINE EĞİTİM NE ZAMAN BİTECEK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversitelerin açılması hakkında açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı, "Bu konuyla ilgili YÖK'e gerekli talimatları verdik. Şu anda diyoruz ki online sistemle biraz daha devam edelim. Şu anda yurtlarımız bizim çok işimizi görüyor. Bir defa yurt binası güven veriyor.

Şartlar yeniden süratle elverişli olursa hibrit eğitim seçeneği tabii ki değerlendirilecektir. Bunun için öncelikle depremzede vatandaşlarımızın güvenle ve huzurla barınabilecekleri kapasitenin oluşturulması gerekiyor.

Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. YÖK başkanımızla irtibat halindeyiz. Gereken adımların atılmasını da sağlayacağız. Yüz yüze eğitimle online eğitim tabii ki mukayese edilemez." dedi.

DAHA ÖNCE DE YÖK BAKANI AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Üniversite eğitimi hakkında YÖK Başkanı Erol Özvar açıklama yaptı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, 256. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı'nda nisan ayında üniversitelerin açılması hakkında  uzaktan eğitim kararının nisan ayı başında gözden geçirileceğini söyledi. Özvar, şartların el vermesi durumunda uzaktan eğitimin yanında yüz yüze eğitim imkânının da sunulduğu harmanlanmış (hibrit) öğretim seçeneğinin sunulacağını söyledi.

DEPREM ŞEHİRLERİNDE OKULLARIN AÇIKLACAĞI TARİHLER

Deprem şehirleri olan Kilis, Diyarbakır ve Şanlıurfa’da eğitim 1 martta, ikinci kategoride Adana, Gaziantep ve Osmaniye’de okullar 13 martta başladı. Üçüncü kategoride yer alan Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş ve Hatay’da ise okullar 27 martta açılacak.

LGS ne zaman 2023? MEB LGS tarihi belli mi? Liselere Geçiş Sınav tarihi açıklandı mı?LGS ne zaman 2023? MEB LGS tarihi belli mi? Liselere Geçiş Sınav tarihi açıklandı mı?

Nur Saydan Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Nur Saydan
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeniden Refah Partisi Genel Merkezi'nde! Dikkat çeken anlar...
Yeniden Refah’tan İyi Parti’ye ‘HÜDA PAR’ salvosu! O ziyaretleri hatırlattı