2018 Takdir-Teşekkür puanı nasıl hesaplanır? e-Okul giriş sayfası...

Yaz tatiline girilecek olmasıyla birlikte karne heyecanı yaşayan öğrenciler tarafından sınav sonuçlarından aldıkları notlar doğrultusunda takdir ve teşekkür puanı hesaplamasının nasıl yapıldığı merak edilerek sorgulamalara başlandı. Peki, takdir ve teşekkür hesaplaması nasıl yapılır? İşte, 2018 e-Okul takdir ve teşekkür puanı hesaplama sayfası…

2018 Takdir-Teşekkür puanı nasıl hesaplanır? e-Okul giriş sayfası...
2018 Takdir-Teşekkür puanı nasıl hesaplanır? e-Okul giriş sayfası...
GİRİŞ 28.05.2018 08:59 GÜNCELLEME 01.06.2018 10:41
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Okulların kapanacak olmasıyla birlikte öğrenci ve velilerin karne heyecanı da son buldu. Bununla birlikte öğrenciler de hangi belgeyi alacağını öğrenmek üzere, takdir ve teşekkür hesaplamasının nasıl yapıldığına dair araştırmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. e-Okul sistemine giriş yapılarak karne notları ve sonuçları kolay ve hızlı bir şekilde öğrenilebildiği gibi yine e-Okul sistemi aracılığıyla Takdir ve Teşekkür puanını hesaplama işlemi gerçekleştirebilme olanağı bulunuyor. Peki, öğrenci ve veliler tarafından yaz tatilinin başlayacak olmasıyla birlikte şu günlerde en çok merak edilen ve sorgulanan konu olan Takdir ve Teşekkür puanı nasıl hesaplanır? Takdir ve Teşekkür puanı hesaplama nasıl yapılır? e-Okul ile Takdir ve Teşekkür nasıl hesaplanır? İşte; e-Okul 5. 6. 7. 8. 9. sınıf takdir ve teşekkür hesaplama…

 

 

TAKDİR VE TEŞEKKÜR PUANI NASIL HESAPLANIR?

Bir dersin dönem puanı sınavlardan alınan puanların, performans çalışması puanının/puanlarının, varsa proje puanının, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında okutulan uygulamalı derslerde ayrıca hizmet ve/veya temrin puanlarının aritmetik ortalamasından elde edilen puanın aritmetik ortalaması alınarak belirlenir.

İşletmelerde beceri eğitiminde dönem puanı, işletmedeki eğitim süresince öğretmen, usta öğretici veya eğitici personel tarafından temrin, proje, iş, deney ve hizmet değerlendirmesinden verilen puanlar, varsa telafi eğitimi süresince okulda temrin, proje, iş ve hizmetlerden aldıkları puanlar ve alanıyla ilgili yarışmalarda alınan ve işletmeye bildirilen puanların aritmetik ortalamasıdır. Aritmetik ortalama alınırken bölme işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülür.

KARNE ALAN ÖĞRENCİLER ile ilgili görsel sonucu

TAKDİR VE TEŞEKKÜR PUANLARI NELERDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yer alan bilgilere göre;

Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 den aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,

b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,

c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesiile ödüllendirir.

Üstün başarı belgesi almaya hak kazanan öğrencilere ise okulun iftihar listesinde yer verilir.

TAKDİR VE TEŞEKKÜR PUANI HESAPLAMADA AĞIRLIKLI PUAN NEDİR?

Bir dersin ağırlığı, o dersin haftalık ders saati sayısına eşittir. Örneğin Dil ve Anlatım dersi haftada 5 saat okutuluyorsa ağırlığı 5’tir. Ders puanı ile haftalık ders saati çarpılır ve o dersin ağırlıklı puanı hesaplanır. Örnek: Dil ve Anlatım dersinin haftalık ders saati 5, yıl sonu puanı ise 75 olsun.Bu durumda Dil ve Anlatım dersinin ağırlıklı puanı:5×75=375 olacaktır.

KARNE PUAN DEĞERLERİ VE DERECELERİ NELERDİR?

Öğrencilerin dönem içinde almış oldukları puanlar ve bu puanlara karşılık gelen değerler şunlardır;

0 – 49,99 puan aralığı geçmez,

50,00 – 59,99 puan aralığı geçer,

60,00 – 69,99 puan aralığı orta,

70,00 – 84,99 puan aralığı iyi,

85,00 – 100 puan aralığı pekiyi olarak kabul edilir.

E-OKUL’DAN TAKDİR VE TEŞEKKÜR PUANI NASIL ÖĞRENİLİR?

Takdir-teşekkür hesaplama, E-Okul üzerinden yapılabilir. Hesaplamanın yapılabilmesi için, öğretmenler tarafından öğrencilerin tüm ders notlarının sisteme girilmiş olması gerekir. Not girişleri yapıldıktan sonra, yıl sonu başarı puanı kontrol edilir.

Yıl sonu başarı puanı, öğrencinin hangi belgeyi alacağını belirler. Yıl sonu başarı puanı; 70,00 - 84,99 aralığında olanlar teşekkür belgesi, 85,00 - 100 aralığında olanlar da takdir belgesi almaya hak kazanır.

2018 E-OKUL TAKDİR VE TEŞEKKÜR PUANI HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYIN!

eokul ile ilgili görsel sonucu

YORUMLAR 55
 • Öğrenci 2 yıl önce Şikayet Et
  Yılsonu ortalamam 70 üstü ama matematik ve fenim 3 geliyor teşekkür alır mıyım ?
  Cevapla
 • bilinmiyiyen 2 yıl önce Şikayet Et
  e okul vps yukleyim
  Cevapla
 • fatma konak 2 yıl önce Şikayet Et
  karne notu
  Cevapla
 • halise 2 yıl önce Şikayet Et
  takdir teşekkür ortalamaları nasıl hesaplanır bilmiyorum
  Cevapla
 • Halil tas 2 yıl önce Şikayet Et
  Bütün dersler potanım kaç taktırmi teşekkürmü alacam
  Cevapla
 • AHMET 2 yıl önce Şikayet Et
  4 sınıf
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
4 ton parasıyla bakın ne satın aldı
Amerikalı rakibini 17 saniyede yere serdi!