İftihar 'Üstün Başarı' belgesi ne demek? İftihar belgesi kimlere verilir?

Bugünden itibaren karnelerini alarak sömestr (yarıyıl) tatiline başlayacak öğrenciler, hak ettikleri takdir-teşekkür belgelerini almalarının dışında iftihar belgesi almaya layık görülen bazı öğrenciler de oldu. Bunun hemen sonrasında iftihar belgesinin ne demek olduğu ve kimlere iftihar belgesi verileceği konusu büyük bir merak konusu haline geldi. Peki, İftihar (Üstün Başarı) belgesi nedir? İftihar belgesini kimlere verilir?

İftihar 'Üstün Başarı' belgesi ne demek? İftihar belgesi kimlere verilir?
İftihar 'Üstün Başarı' belgesi ne demek? İftihar belgesi kimlere verilir?
GİRİŞ 16.06.2019 14:20 GÜNCELLEME 16.06.2019 14:20
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Bugün itibariyle öğrenci ve veliler karneleri almanın coşkusunu yaşayarak heyecanla bekledikleri sömestr (yarıyıl) tatiline girdiler. Öğrenciler sınavlardan aldıkları puanlar doğrultusunda elde ettikleri ortalamalarla bu dönem takdir veya teşekkür belgesi almaya hak kazandılar. Ancak bugün takdir ve teşekkür belgesi alan öğrencilerle birlikte bazı öğrencilerin de iftihar belgesi almaya hak kazandığı görüldü. Tüm bu gelişmeler sonrasında öğrenci ve veliler tarafından iftihar belgesiyle ilgili detaylı bilgi almak üzere sorgulamalara başlandı. Öğrenci ve velilerin bugün içerisinde en çok merak ettikleri ve sorguladıkları, ''İftihar (Üstün Başarı) belgesi nedir? İftihar belgesini kimler alabilir?'' gibi öğrenmek istedikleri sorulara yanıt aradılar. İşte, İftihar (Üstün Başarı) belgesi ile ilgili tüm detaylar...

 

 

İFTİHAR (ÜSTÜN BAŞARI) BELGESİ NEDİR?

İlkokul ve ortaokul 5, 6,7 ve 8.  sınıflarında derslerindeki başarı durumuna bakılmaksızın; Ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak ilk beş dereceye giren ve  çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı gösteren öğrenciler “İftihar Belgesi”  ile ödüllendirilir.ilkokul ve ortaokul 5, 6,7 ve 8.  sınıflarında derslerindeki başarı durumuna bakılmaksızın; Ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak ilk beş dereceye giren ve  çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı gösteren öğrenciler “İftihar Belgesi”  ile ödüllendirilir.

 

 

sömestr ile ilgili görsel sonucu

İFTİHAR (ÜSTÜN BAŞARI) BELGESİ NASIL ALINIR?

Okul Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulunca,örnek davranışları ile derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren öğrenciler;1. Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarının bütün sınıflarında puan ortalaması Türkçe dersinden 55.00, diğer derslerin her birinden 2. 45.00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70.00-84.99 olanlar “Teşekkür,”3. 85.00 puan ve yukarı olanlar “Takdirname,”4. Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Takdirname alanlar “Üstün Başarı”,5. Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Teşekkür ya da dönemlerin herhangi birinden veya bir kaçından takdirname, diğerlerinden teşekkür alanlar “Başarı” belgesi ile ödüllendirilir.

KARNE ALAN ÖĞRENCİLER ile ilgili görsel sonucu

İFTİHAR (ÜSTÜN BAŞARI) BELGESİ KİMLERE VERİLİR?

İftihar Belgesi alabilmek için ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılmanız ve bu yarışmalarda ilk beş dereceye girmeniz gerekir. Ya da çeşitli sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklere katılıp bu etkinliklerde üstün başarı göstermeniz gerekir.

Ayrıca, ilköğretim kurumlarının tüm sınıflarında derslerindeki başarı durumuna bakılmaksızın;

1. Ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak ilk beş dereceye giren,

2. Çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı gösteren öğrenciler “Onur Belgesi” ile ödüllendirilir.

Bu ödüller, e-okul sisteminin ilgili bölümüne işlenir. Öğrenci Davranışları Değerlendirme Kurulunun toplantı tarih ve karar numarası ödül belgesinin tarih ve numarası olarak kabul edilir.

YORUMLAR 44
 • Smthn`T09 2 hafta önce Şikayet Et
  Ben 7.sınıftayım şu ana kadar hep takdir aldım ama bi ara 4. sınıfta iftihar vermişlerdi neden verdiler anlamamıştım,herhangi bir projeyede katılmamıştım ve ortalama 96.8 di
  Cevapla
 • merve 5 gün önce Şikayet Et
  Demekki bu belgeyi okul 1,2 ve 3. Süne veriyorlar
  Cevapla
 • Gizem 10 ay önce Şikayet Et
  Benimde var ilkokulda iftihar belgem Atletizm'de başarı elde etmiştim onun için verdiler galiba bende derslere göre veriyorlar sanıyordum
  Cevapla
 • Çınar 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben 8 dönem takdir aldım, ilkokulu sayınca 10 dönem. E niye yok?
  Cevapla
 • BERAT ÖZKULLUK 1 yıl önce Şikayet Et
  ben 5. sınıfta iki tane ard arda 2 tane iftihar belgesi 2 tane takdiname ve 1 tane TÜBİTAK'tan takdir belgesi aldım ortalama 95 di ve övünmek gibi olmasın çok çalışkanım
  Cevapla
 • berat özkulluk 10 ay önce Şikayet Et
  napim?
  Cevapla
 • Ahmed Aşir Karataş 2 yıl önce Şikayet Et
  ben 7.sınıfa gidiyorum 1.dönem deyiz heptaktir aldım şimdiye kadar toplam 7. taktirim oldu ama iftihar vermediler
  Cevapla
 • Banlı kullanıcı 8 ay önce Şikayet Et
  Ortaokuldan beri ve ikinci döenmide doldurman lazım diye biliyorum
  Cevapla
 • yavsak ıbo 11 ay önce Şikayet Et
  knk bben sadece tübitak ögrencisi oldugum için bana onur belgesı verdıler ama coook zor :((
  Cevapla
 • Tahsin 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen
  Cevapla
 • Sananelan 1 1 yıl önce Şikayet Et
  aynen aynı durumu yaşıyorum 5. sınıftan beri hep taktir ama iftihar belgesi vermediler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Suriye'deki mülteci kamplarında yürek parçalayan görüntüler
Trabzonspor geri döndü! Galatasaray 90'da yıkıldı