Sorumlu sınıf geçme nedir? İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için sınıfta kalma…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada öğrencilerin not ortalamaları kaç olursa olsun sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından öğrenciler ve veliler yoğun olarak sorumlu sınıf geçmenin nasıl olacağını araştırıyor. Peki sınıfta kalma kalktı mı? Sınıf geçme nasıl olacak? İşte sorumlu sınıf geçmenin detayları...

Sorumlu sınıf geçme nedir? İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için sınıfta kalma…
Sorumlu sınıf geçme nedir? İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için sınıfta kalma…
GİRİŞ 11.05.2020 16:34 GÜNCELLEME 11.05.2020 16:34
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Okullar koronavirüs sebebiyle 31 Mayıs’a kadar yüz yüze eğitim veremeyecek. Öğrenciler bu süreçte evlerinden EBA TV ile eğitimlerine devam edecek. EBA TV ile uzaktan işlenen derslerden herhangi bir sınav yapılmayak. Öğrenciler ve aileler ikinci dönemde sınav ve sınıf geçmenin nasıl yapılacağını araştırıyor. Selçuk, yaptığı açıklamada yeni alınan karar doğrultusunda öğrencilerin 2019-2020 yılında birinci dönemde alınan notların geçerli olacağını söyledi. Ayrıca ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin not ortalamaları kaç olursa olsun sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecek. Peki sorumlu sınıf geçme nedir, nasıl olacak? İşte Milli Eğitim Bakanının açıkladığı sorumlu sınıf geçmenin ayrıntıları!

 

SORUMLU SINIF GEÇME NEDİR?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sorumlu sınıf geçmenin detaylarını paylaştı. İşte MEB Bakanı  Selçuk’un  yaptığı sorumlu sınıf geçme  açıklaması;

 

 

 “ Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer.  Ancak alt sınıflar da dahil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dahil edilmez.”“Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre birinci ve ikinci dönemin ilk haftası içerisinde iki alan öğretmeni, bulunmaması halinde biri alan öğretmeni olmak üzere iki öğretmen tarafından yapılır.”

“Yıl sonu beceri sınavında başarısız olan öğrencilerin bu derslere ait sorumluluk sınavları, iş dosyası dikkate alınmaksızın yazılı ve/veya uygulamalı sınav şeklinde yapılır. Bir dersin sorumluluğu, o dersin sorumluluk sınavında başarılı olunması halinde kalkar.

Sorumluluk sınavlarına itiraz edilmesi durumunda bu Yönetmeliğin 49 uncu madde hükümleri uygulanır. Eğitim ve öğretim yılı başında yapılan sorumluluk sınavı sonunda tek dersten başarısızlığı bulunan son sınıf öğrencileri için aynı usulle takip eden hafta içinde bir sınav daha yapılır.”

 
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
    Bir ortaokul öğretmeni olarak belirteyim Ortaokulda sınıfta kalma diye bir şey yok disiplin cezası yok okuldan atma yok. Yani çocuk okula geliyor, 4 yıl boyunca 20 kişilik sınıfta kendi gibi 2 tane daha varsa geçiyor arkaya ona sataşıyor, öbürünü dövüyor, sövüyor sayıyor her türlü pisliği yapıp diğer öğrencileri de kendine benzetiyor. Ne kendi okuyor ne de okumak isteyene fırsat veriyor. Yukarıda saydığım gibi elimiz kolumuz bağlı, biz bişey diyelim azarlayalım kulağını çekelim diyoruz, cümbür cemaat öğretmen dövmeye geliyorlar.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Lider Başakşehir firesiz devam!
Son dakika haberi: 7 Temmuz koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı