YKS kitapçığı paylaşımında bir kişi gözaltına alındı

ÖSYM'den yapılan açıklamada, ''TYT'den sonra sosyal medyada bir adayın kitapçığından bazı kısımların paylaşıldığı görülmüştür. Sorumlu hakkında yasal süreç başlatılmıştır." denildi. Batman Valiliği de yaptığı açıklamada, "İhmali olduğu düşünülen görevliler hakkında soruşturma açılmıştır. Soruların fotoğrafını çekerek kopya teşebbüsünde bulunduğu tespit edilen bir kişi gözaltına alındı" ifadelerini kullandı.

YKS kitapçığı paylaşımında bir kişi gözaltına alındı
YKS kitapçığı paylaşımında bir kişi gözaltına alındı
GİRİŞ 28.06.2020 01:24 GÜNCELLEME 28.06.2020 20:04
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) açıklamasında, ”Sınav tamamlandıktan sonra, sosyal medyada bir adayın kitapçığından bazı kısımların paylaşıldığı görülmüştür. Sorumlu hakkında yasal süreç başlatılmıştır” ifadelerine yer verdi.

ÖSYM'den YKS soru kitapçığı açıklaması

ÖSYM’den yapılan açıklamada YKS’nin ilk oturumu TYT’nin 188 sınav merkezinde güvenle tamamlandığını bildirdi.

'YASAL SÜREÇ BAŞLATILDI'

Açıklamada, “Sınav tamamlandıktan sonra, sosyal medyada bir adayın kitapçığından bazı kısımların paylaşıldığı görülmüştür. Paylaşımlarda kitapçık numarası da belli olup, sorumlu hakkında yasal süreç başlatılmıştır. Yarın YKS’nin tüm oturumları tamamlandıktan sonra, planlandığı gibi soruların tamamı kamuoyuyla paylaşılacaktır. ÖSYM Başkanlığı olarak yarın gerçekleştireceğimiz AYT ve YDT oturumlarında tüm adaylarımıza başarılar dileriz” denildi.

ÖSYM'nin YKS'de adaylara yönelttiği sorulardan 4'ünün fotoğrafı internette sosyal medyada yayınlanmıştı

 

BATMAN VALİLİĞİ: GÖZALTINA ALINDI

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) sonrası soru kitapçığının bazı sayfalarının fotoğrafını çekerek sosyal medyadan paylaşan ve kopya girişiminde bulunduğu tespit edilen bir kişi, Batman'da gözaltına alındı.

Batman Valiliğinden yapılan açıklamada, 2020-YKS'nin ilk oturumu TYT sınavına giren B.Y'nin sınav sorularının fotoğrafını çekmek suretiyle kopya girişiminde bulunduğunun tespit edildiği belirtildi.

Söz konusu kişinin gözaltına alındığı, sınav sırasında kullandığı cep telefonuna el konularak incelendiği bildirilen açıklamada, ''Şahsın sorgusu, yapılan tespitler ve dijital materyalin ön tetkikinde, kopya teşebbüsünün bireysel bir teşebbüs olduğu, fiilin sınavın sıhhatini etkileyecek bir vasfının bulunmadığı değerlendirilmektedir.'' ifadesine yer verildi.

Açıklamada, ihmali olduğu düşünülen görevliler hakkında soruşturma açıldığı kaydedildi.

YORUMLAR 71
 • Abdullah A. 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu arada fotoğrafın nasıl çekilebileceğini sormuşsunuz. Akıllı saatleri söylemiyorum zaten onlar liste başı şüpheli ama onun dışında ajan birçok teknoloji ürünü mevcut. Bunların hepsi olmasa da birçoğu bakanlıklar veya diğer otoriteler tarafından biliniyor bilinmeyen de tespit edilebilir. 100 liranın altında günümüz teknolojisiyle aklınıza gelmeyen ya da şu yapılabilir mi dediğiniz aktiviteler yapılabilir hale geldi. İnternette nasıl yapılır videoları d cabası. Yani fotoğraflama işlemi mümkün, kolay değil ama çok çok zor da değil göze alındıysa eğer..
  Cevapla
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Peki. Asıl bu fotoğrafı çekip de sadece işini halledip de kimsenin! haberi olmayanlar! Tabiki de bu ilk değil. Medyaya yansıyan ilk olabilir. Ama bu gibi ihmmal ve eşitsizlik durumları önceden olmştur. O yüzden sınıflardaki kamera tek güven kaynağım. Çünkü insanlık hali adam bi süre sonra yoruluyor bıkıyor. Bi kere yds sınavında polis seri ve özenli bi şekilde herkesi sıradan rutin kontrolle içeriye alıyordu. yanında 2 polis daha vardı tabiki. Sıra bana geldi şöyle baktı arkadaşım gibi sanki, sonra yüzeysel bi kontrol yaptı ve ben uyardım vücut dilimle. Yani insanın olduğu her yerde bu gibi olmasa da istenmeyen durumlar hep oluyor
  Cevapla
 • Vatandaş54 1 yıl önce Şikayet Et
  İhmal olması söz konusu değil. Sınav gününden önceki gün okulu girmeye gidenler oluyor. Muhtemelen okulda bir yere saklamıştır telefonu. Yada sınava gireceği sınıf zemin katta ise pencereden almıştır. Yoksa bina girişinde telefon sokması imkansız. Hiçbir polis bu riski almaz.
  Cevapla
 • Adalet 1 yıl önce Şikayet Et
  O görevli olan hocaları oymaları lazım sen orada ne yapıyorsun derler
  Cevapla
 • İSMAİL ÖZTÜRK 1 yıl önce Şikayet Et
  idam idam idam şart
  Cevapla
 • Socrat 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir çok insan boş boş konuşuyor. Ya bir gun önce binaya telefonu soktuysa. Ya bir ogretmeni yakını vasıtasıyla soktuysa. Ya ayakkabisiyla ya da başörtüsüyle soktuysa. Bunlari da gectim sınıfta nasıl foto çekmiş hocalar uyumuş mu merak etmesin kamera uyumaz . Fotoyu cektigin gibi cezayı da çekesin tlf oteki ucundaki de suça yardımdan cezalandırılmalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'deki yangınlar için 'manşet' oyunları! Batı'nın ilkesel yayıncılığı kül oldu
Son dakika haberi: Meteoroloji'den günlerdir beklenen haber geldi!