MEB Açık Lise kayıt takvimi: 2020 AÖL kayıt ve kayıt yenileme ne zaman?

AÖL kayıt ve kayıt yenileme ne zaman? Açık Öğretim Lisesi yeni kayıt ve kayıt yenileme tarihleri öğrenciler tarafından merak ediliyor. MEB 2020-2021 AÖL kayıt takvimini yayımladı. Peki AÖL kayıt ve kayıt yenileme nasıl yapılacak? Kayıt yaptırmak isteyen adaylar Halk Eğitim ve Mesleki Eğitim merkezlerinden ön kayıt yaptırabilecek...

MEB Açık Lise kayıt takvimi: 2020 AÖL kayıt ve kayıt yenileme ne zaman?
MEB Açık Lise kayıt takvimi: 2020 AÖL kayıt ve kayıt yenileme ne zaman?
GİRİŞ 04.09.2020 15:19 GÜNCELLEME 04.09.2020 15:19
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Örgün eğitime çeşitli sebeplerden devam edemeyen ve çalışan adaylara lise mezunu olma fırsatı sağlayan Açık Öğretim Lisesi 1. dönem kayıtları başladı. AÖL’e kayıt yaptırmak isteyen adaylar gerekli evrakları tamamlayarak Halk Eğitim ve Mesleki Eğitim merkezlerinden ön kayıtlarını yapabilecek. Ön kayıt işlemini yapan adaylar anlaşmalı bankalara ilk kayıt sınav ücretini bankalara yatıracak. Peki AÖL kayıt ve kayıt yenileme nasıl yapılır? İşte MEB 2020 Açık Öğretim Lisesi kayıt tarihli ve detaylar...

AÖL KAYIT YENİLEME NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan resmi  açıklamada; "2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı 2020/1. Dönem Kayıt Yenileme İş ve İşlemleri 07.09.2020 Pazartesi günü başlayacaktır." ifadeleri kullanıldı.

2020-2021 AÖL YENİ KAYIT BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı 1. dönem Yeni kayıt işlemlerinin 31 Ağustos’ta başlayacağı duyuruldu. Açık Öğretim Lisesi 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı I. Dönem ilk kayıtları 31 Ağustos - 09 Ekim tarihleri arasında yapılacak. AÖL yeni kayıt yenileme işlemleriyle ilgili detaylı bilgiler http://aol.meb.gov.tr/ adresi üzerinden açıklanacak.

 

AÖL KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ NE ZAMAN?

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı 1.Dönem Yeni Kayıt İşlemleri 31 Ağustos 2020 tarihinde başlayacak.18 yaşından gün almamış olan Açık Öğretim Lisesi (AÖL) öğrencilerinin yılda 2 dönem, 3. Dönem sınavının ilk günü itibariyle 18 yaşından gün almış olanların ise yılda 3 dönem kayıt yenilemeleri zorunludur.

AÖL YENİ KAYIT İŞLEMLERİ NEREDEN YAPILACAK?

İl ve ilçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri,


- Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıracak olan öğrenciler;

- Kayıt için gerekli evrakları ile öncelikle Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne başvurarak Ön Kayıtlarını yaptıracaklardır.

- Halk eğitimi merkezi müdürlükleri eksik evrak ve evrakında eksik bilgi olan öğrencilerin ilk kayıt evraklarını teslim almayacak ve eksik belge ile işlem yapmayacaktır.

- Ön kayıt işlemi gerçekleşen öğrenci ilk kayıt sınav ücretini anlaşmalı bankalara yatıracaklardır.

- Eksik belge ve bilgi ile ilk kayıt alan halk eğitimi merkezi müdürlüğü öğrencinin ilk kayıt evrakındaki eksik belge ve bilgileri tamamlamakla yükümlüdür.

2020 AÖL YENİ  KAYIT ÜCRETLERİ BELLİ OLDU!

Açık Liseye ilk kayıt yaptıracak öğrenci, sınava girmek istediği her dönem için sınav ücreti ödemek zorundadır. 2020 yılında, bir dönem için ilk kayıt sınav ücreti olarak 50 TL ve halk eğitim merkezi okul aile birliği hesabına 10 TL olarak belirlenmiştir.

50 TL Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Sınav Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacaktır. 10 TL ise halk eğitim merkezi okul aile birliği banka hesabına yatırılacak veya makbuz karşılığında teslim edilecektir

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNE KİMLER KAYIT YAPTIRABİLİR?

Açık Öğretim Lisesi iletişim teknolojilerini kullanarak yer ve zaman sınırlaması olmadan kişilerin eğitim almalarını sağlayan uzaktan eğitim modelidir. 

a) İlköğretim Okulu/Ortaokul mezunu olanlar,

b) Ortaöğretim kurumlarından ayrılanlar, 

c) Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, 

ç) Bir yükseköğretim kurumundan ayrılan veya mezun olanlardan, meslek liselerinin 3 yıllık veya 4 yıllık sisteminden mezun olanlar ile genel liselerimizin 3 yıllık veya 4 yıllık alanlı sisteminden mezun olanlar, 

d) Yurt dışında öğrenim görmüş olup, İl Millî Eğitim Müdürlükleri ya da Yurt Dışındaki Eğitim Müşavirliği/Eğitim Ataşeliklerinden, yukarıdaki (a), (b), (c) ve (ç) maddelerindeki şartlardan birini taşıyan Denklik Belgesi almış olanlardan denkliği 19/07/2010 ve daha önceki tarihte düzenlenmiş olanlar (Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20/07/2010 tarih ve 76 sayılı kararı ile ülkemizde alanlı sistem kalktı) başvurabilir.

Kayıt işlemleri, açık öğretim lisesi müdürlüğü tarafından belirlenen başvuru tarihlerinde yapılır. Açık Öğretim Lisesinde yaş sınırı ve devam zorunluluğu aranmamaktadır.

YAZDIR
YORUMLAR 27
 • Ercan 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben normal meslek lisesinden 4.sınıftan ayrıldım ve açığa geçeciğim biraz bilgi verirmisinz
  Cevapla
 • büşra 1 yıl önce Şikayet Et
  benim 86 kredim var 13 ders zorunluluğum var benim kredim 192 den 170 e düşer mi lütfen bana yardımcı olun üzüntü haldeyim.
  Cevapla
 • büşra 1 yıl önce Şikayet Et
  benim 13 ders zorunluğum var kredi 170 e düşer mi
  Cevapla
 • Talha 1 yıl önce Şikayet Et
  Düşer tabikide
  Cevapla
 • Ayse 1 yıl önce Şikayet Et
  Kayıt yenileme demi 60 tl
  Cevapla
 • .... 1 yıl önce Şikayet Et
  Ewet öyle
  Cevapla
 • .... 1 yıl önce Şikayet Et
  Kayıt ücreti çıktı 60 TL ye ozaman kredide düşsün yetkililer duysun lütfen
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Bölgede sıcak temas! MSB duyurdu, çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi..
Altın madeni zengini ülke Türkiye'yi bekliyor