Öğrencilere 1 .dönem karnesi sınavla mı verilecek? MEB'den son dakika sınav açıklaması geldi!

1.dönem karne alınacak mı? sorusunun yanıtı İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri tarafından araştırılıyor. MEB Bakanı Ziya Selçuk yarıyıl tatili öncesi 22 Ocak’ta öğrencilere basılı karne vermek istediklerini paylaştı. Ölçme ve değerlendirme işlemlerinin yapıldığı sınavlar pandemi sebebiyle yarım kaldı. Öğrencilere tek sınav yapılıp mı karne verilecek? İşte Milli Eğitim Bakanının yaptığı tek sınav açıklaması..

Öğrencilere 1 .dönem karnesi sınavla mı verilecek? MEB'den son dakika sınav açıklaması geldi!
Öğrencilere 1 .dönem karnesi sınavla mı verilecek? MEB'den son dakika sınav açıklaması geldi!
GİRİŞ 18.12.2020 12:55 GÜNCELLEME 18.12.2020 13:58
Bu Habere 475 Yorum Yapılmış

Okul sınavları pandemi sebebiyle yarım kalan milyonlarca öğrenci karne verilip verilmeyeceğini merak ediyordu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı canlı yayın programında 4 Ocak 2021 tarihine kadar yüz yüze ve uzaktan sınav gerçekleştirilmeyeceğini açıkladı. Alınan bu kararın ardından evlerinden ders işlemeye başlayan öğrencilerin basılı karne alıp almayacağı aileler ve çocuklar tarafından merak ediliyor. MEB Bakanı yaptığı son açıklamada öğrencilere basılı karne vermek istediklerinin altını çizdi. Geçtiğimiz eğitim yılının ikinci döneminde pandemi sebebiyle 2.dönem sınavları yapılmadı. Öğrenciler karnelerinde 1. dönem notlarıyla değerlendirildi. 2020 2021 eğitim yılında ise öğrencilerin en az bir sınavı yüz yüze yapılması planlanıyor. Vaka sayısında ki artış ve alınan önlemler göz önünde bulundurularak süreçle ilgili karar verilecek. Peki Öğrencilere 1. dönem karnesi verilecek mi? İşte Bakan Selçuk’un yaptığı tek sınav ve karne açıklaması!

1.2. 3. ve 4. sınıflar okula başlayacak mı? MEB Aralık ayı yüz yüze eğitim genelgesi yayımladı!

 

ÖĞRENCİLERE 1. DÖNEM KARNESİ VERİLECEK Mİ?

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre İlkokullarda sınav yapılmayacak, karne notları, ders etkinliklerine katılım puanı ile belirlenecektir. Ortaokul ve liselerde birinci döneme ait bir (1) yazılı/uygulama puanları ve performans notları üzerinden ölçme değerlendirme yapılacaktır. Sınav notu bulunmayan şubelerin sınavları, okul ortamında ve sosyal mesafe/hijyen tedbirlerine uygun olarak seyreltilmiş gruplar hâlinde gerçekleştirilecektir. 

22 Ocak 2021 tarihinden itibaren karne dağıtımları eğitim kurumu yönetimlerince, farklı gün ve zaman dilimlerine yayılarak yoğunluk oluşturmayacak şekilde planlanacaktır. 

Okullarda sınav yapılmasıyla ilgili konuya ilişkin karar alınan önlemler ve koronavirüs tablosundaki artışa veya azalışa göre karara bağlanacak. 2019 eğitim öğretim yılında öğrenciler karnelerini okul yönetimlerinden randevulu bir şekilde almıştı. Salgın sebebiyle kritik bir süreçten geçen İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin 1. dönem aldıkları notlar 2. dönem karnesi için geçerli sayıldı ve sınıfta kalma kaldırıldı.

YARIM KALAN SINAVLAR TEK SINAV OLARAK MI YAPILACAK?

Kesin bir takvime bağlı olmayacaklarını  “ Bizim iş takvimi şudur, belirlenmiştir, değişmez diye bir bakış açımız asla yok. Duruma göre bunu esnetiriz, öne alırız, takdim tehir yaparız, başka çözümler buluruz, hepsi yapılır. “ sözleriyle ifade eden Selçuk yüz yüze imkanlarla birinci sınavların büyük ölçüde bittiğini ve kalan sınavlarla ilgili tek sınav yapılacağını belirtti. İşte Bakan Selçuk’un sınav açıklaması;

“Kısmen eksikler var ama kalanlar için de zaten tek bir sınav yapılacak. Bunun dışında performans ve projeyle ilgili eğitim-öğretim yılı başında sürecin zaten başladığına ve bununla ilgili bir problem bulunmuyor. Yüz yüze sınavı eksik kalan öğrencilerle ilgili salgının seyrine bağlı olarak, dönem içinde grup ve günlere ayırarak sınavların yapılabilir.”

“ MUHTEMEL SENARYOLAR DEĞERLENDİRİLİP KARAR VERİLECEK”

Konuk olduğu canlı yayında yüz yüze eğitimle ilgili kritik noktalara değinen Ziya Selçuk, okulların açılmasıyla ilgili konunun önümüzdeki hafta düzenlenecek Kabine toplantısında değerlendirileceğini ifade etti.  Alınacak karar ile ilgili “ Bu tür kararları almak tamamen veriye bakma gerekliliği doğuruyor.

Okulların açılmasını biz de istiyoruz ama duruma bakılacak. Muhtemel senaryolar değerlendirilip okul kararı verilecek” şeklinde konuşan Selçuk bir an önce okulların açılması yönünde talebi olduğunu vurgulayarak Bilim Kurulu ile temas halinde olduklarını ve 4 Ocak tarihinin iyimser bir yaklaşık olduğunu belirtti.

300 BİN TABLET DAĞITIMI OLACAK!

Açıklamasının devamında 150 bin öğrenciye tablet dağıtıldığını söyleyen Selçuk  14 Aralık, 21 Aralık ve 28 Aralık tarihlerinde tablet dağıtımı süreci başlayacağının altını çizdi. 2021 yılının Ocak ayına kadar 500 bin tabletin dağıtımının tamamlanacağını belirten Milli Eğitim Bakanı “ Aynı zamanda TRT EBA TV'de de sınavlarda çocukların muhatap kılındığı tüm içerik bulunuyor.  EBA destek noktalarının sayısının 14 bin 500'e ulaştı. EBA sistemini günde 3 milyon kişiye aynı anda hizmet verebilen bir yapıya ulaştırdık. Dünyada bu kadar canlı ders verebilen 2-3 ülke ancak olabilir.” dedi.

YORUMLAR 475
 • ebrar 1 yıl önce Şikayet Et
  derslere giremiyorum tüm ümidim tablet
  Cevapla
 • Neslihan 1 yıl önce Şikayet Et
  Tek istediğim bi tablete sahip olmak
  Cevapla
 • Gülbahar 1 yıl önce Şikayet Et
  Üniversiteye gidecek öğrenciler için okullar açılsın
  Cevapla
 • Esra 1 yıl önce Şikayet Et
  Yüz yüze eğitim şart özellikle üniversiteye gidecek öğrenciler için
  Cevapla
 • A.... 1 yıl önce Şikayet Et
  En azından seçmeli derslerden yazılısınav olmasa çoook iyi olur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Alibeyköy'deki feci kazanın İETT kamerasındaki görüntüsü ortaya çıktı
İspanyollar duyurdu! Ronaldo'nun yeni adresi belli oldu! 500 milyon euro kazanacak