Okulların açılması ve kısıtlamalar için son dakika açıklaması geldi

Son dakika: Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, çocukların okula gitmesinin herkesin ortak gayesi olduğunu söyledi. İlhan, "Şu an için okulların açılması veya diğer kısıtlamalar ile ilgili kararları değerlendirmek için biraz erken olacağı kanısındayım. En azından 2'nci doz aşılama yapıldıktan sonra peyderpey kısıtlamaların ve okulların açılmasını düşünmenin daha doğru olacağı kanısındayım" dedi.

GİRİŞ 31.01.2021 12:08 GÜNCELLEME 31.01.2021 16:23
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 15 Şubat'tan itibaren okulların mümkün olduğu kadar daha yüksek bir kapasiteyle açılması gerektiği noktasında bir kararlılıklarının olduğunu açıklamıştı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan yaptığı açıklamada, çocukların bir an önce okula gitmesinin herkesin ortak gayesi olduğunu söyledi.

"MART AYININ ORTASI GİBİ BAZI ŞEYLERİ DEĞERLENDİRMEK DAHA DOĞRU"

İlhan, "Şu anki artan vakalarla beraber şubat ayı başında bir daha değerlendirmenin daha doğru olacağını kanısındayım. Şu an için okulların açılması veya diğer kısıtlamalar ile ilgili kararları değerlendirmek için biraz erken olacağı kanısındayım. Çünkü aşılama ocak ayının ortası itibariyle başladı. Daha aşının 2'nci dozunu sağlık çalışanları ya da hasta oldukları zaman en çok hayatlarını kaybeden büyüklerimiz olmadı. Bu nedenle en azından 2'nci doz aşılama yapıldıktan sonra peyderpey kısıtlamaların ve okulların açılmasını düşünmek daha doğru olacağı kanısındayım. Bir hesap yapacak olursak aşılamaya ocak ayının ortası gibi başladık. Şubat ayının ortasında 1 doz daha aşı yapılacak olursa antikorların oluşma düzeyinin en iyi 7'nci haftadan sonra olduğunu varsayarsak, mart ayının ortası gibi bazı şeyleri değerlendirmenin daha doğru olacağını düşünüyorum. Bu benim kişisel görüşüm" dedi.Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan

"MUTASYON NEDENİYLE KISITLAMALARIN KALDIRILMASI İÇİN HENÜZ ERKEN"

Prof. Dr. İlhan, koronavirüs enfeksiyonun 1 yılını doldurduğu halde hala pek çok bilinmezliğin olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Örneğin, mutasyonu 2 aydır konuşuyoruz. Bir şeye başladıktan sonra tekrar geri adım atmak çok zor oluyor. O nedenle yayılma patenine bakmak gerekiyor. 'Mutasyonlu virüs ne kadar yayılıyor', 'ne kadar çok kişiyi etkiliyor', 'ne kadar ağır hastalık yapıyor' ona göre değerlendirmek gerekiyor. Çünkü mutasyon varsa ve hızlı yayılıyorsa, pek çok alanı etkileyecektir. Şu an 7 binlere çıkan vaka sayımız var. Şu an mutasyonlu virüs olduğu için açıkçası kısıtlamaların kaldırılması ya da gevşetilmesini konuşmak için erken olduğunu düşünüyorum. Vatandaşların geldiğimiz aşamada fiziksel mesafe, maske ve hijyene daha çok dikkat etmeleri, özellikle hafta sonlarında evlerde ya da turistik mekanlarda kapalı alanlarda bir araya gelmekten kaçınmaları; bulundukları ortamı da mutlaka temiz havayla havalandırmaları en doğru yaklaşım olacaktır."

YORUMLAR 52
 • Alu 4 ay önce Şikayet Et
  Neyin peşindesiniz okulların açılmaması lazım dünya yıkılıyor hastalıktan siz okul açılsın istiyorlar
  Cevapla
 • M Demirel 4 ay önce Şikayet Et
  Bu adam konustukca morelim bozuluyor.
  Cevapla
 • Sosyal Demokrat 4 ay önce Şikayet Et
  Bu seneyi çoktan geçtim okulların seneye açılacağından şüphem var.
  Cevapla
 • sançes 4 ay önce Şikayet Et
  tatile uladağa da gidemiyoruz para yok ki
  Cevapla
 • Yusuf 4 ay önce Şikayet Et
  Sadece Çin aşısına bel bağlama yalım Rus aşısı da alalım elimizi çabuk tutalım çok geç olmadan yoksa 5 milyon kişi için 10 milyon çin aşısı yetmez bize 80milyon 18 yaş üstü 60 milyon olsa 120 milyon aşı lazım bize
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Azerbaycan, harita karşılığında 15 Ermeni esiri iade etti
Son dakika: 12 Haziran koronavirüs tablosu! Vaka, Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı