Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklama! Üniversite ve restoranlar için karar

Son dakika: Belirli aralıklarla toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu bugün bir kez daha bir araya geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da katıldığı toplantı sonrasında yazılı açıklama yapıldı. Üniversiteler ve restoranlar için de önemli kararlar alındı.

GİRİŞ 16.02.2021 23:43 GÜNCELLEME 13.03.2021 15:48
Bu Habere 112 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Kabine toplantısına tavsiye kararının alındığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı bugün gerçekleştirildi. Toplantının ardından alınan kararlarla ilgili açıklama yapıldı.

Yapılan açıklama şu şekilde:

SALGINDA 'YERİNDE KARAR' DÖNEMİ BAŞLADI

Koronavirüs Bilim Kurulumuzla bir araya gelerek salgınla mücadelede mevcut durumu ve yürütülen çalışmaları değerlendirdik. Salgin yönetiminde “yerinde karar" döneminde olduğumuzdan geçen hafta söz etmiştim. Yerinde alınacak
kararlara esas olması amacıyla bir haftalık toplam vaka sayılarının nüfusa oranlı olarak ilerimizdeki durumunu gösteren haritayı yayımladık. Bu verileri her hafta düzenli güçlü iki silahtan olarak paylaşmaya devam edeceğiz. Daha detaylı göstergelere ilişkin çalışmalar da yapılmaktadır. 

VAKA SAYILARINI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALTMAK ZORUNDAYIZ

Ülkemizde tedbirlere ve kısıtlamalara uyumun etkisini hep de doğru bilgiyi birlikte gördük. Ancak vaka sayılarında ülke genelinde son toplumumuzda
dönemde 7-8 bin bandında bir sıkışma söz konusudur. Her gün ne yazık ki hala 100'e yakın vatandaşımızı bu hastalık sebebiyle kaybediyoruz. Normal hayatımıza dönmek için vaka sayılarını önemli ölçüde azaltmak mecburiyetindeyiz.

AŞILANMADA 1. AŞAMA TAMAMLANMAK ÜZERE

Ülkemizde de görülen mutasyonlara karşı etkin bir çalışma yürütüyoruz. Buna rağmen bazı mutasyon türlerinin bulaşma oranı çok daha yüksek. Bu riski göz ardı etmeden tedbirlere uymaya ısrarla devam etmek zorundayız. Bütün kurumlarımızın desteği, vatandaşlarımızın fedakarlığı, tüm vatandaşlarımızı kapsayan sağlık
güvencesi, en önemlisi sağlık çalışanlarımızın emeği ve tecrübesiyle ülke olarak COVID-19 tedavisinde etkin mücadelemizi sürdürüyoruz. Organize bir şekilde yürüttüğümüz aşı programımız da hakkaniyetle değerlendiren her kesimden, dünyanın her yerinden takdir topluyor. Bilim Kurulumuzun oluşturduğu öncelikli grupların aşılanmasında 1. aşamayı tamamlamak üzereyiz.

Şu ana kadar ülkemize yaklaşık 800 bini ikinci doz olmak üzere 5 milyonu aşkın doz aşı yapılmış oldu. Sırası gelen vatandaşlarımız Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alarak kamu ve özel hastaneler ile aile hekimliklerinde aşılarını yaptırabilirler. Bu esnada kalabalıkların oluşmaması için olabildiğince yaygın olarak randevu verilmesine dikkat ediyoruz. Vatandaşlarımızın günün bilinen kalabalığını yaşamaksızın mesai saatleri dışında ve hafta sonlarında tüm kamu ve özel hastanelerimizden randevu alarak aşılarını yaptırabileceklerini hatırlatmak isterim.

Kontrolleri tamamlanan aşılarımız devreye girdikçe aşı takvimini hızlandırma gayreti içindeyiz. Mümkün olan en kısa sürede Bilim Kurulunun belirlediği stratejiye uygun olarak aşılamayı tamamlamayı hedefliyoruz. Bu hususta vatandaşlarımızın sağduyusu ve duyarlılığı ile güçlü sağlık alt yapımıza güvenim tamdır.

ÜNİVERSİTELER İÇİN YÜZ YÜZE EĞİTİM KARARI - RESTORANLAR İÇİN ÇALIŞMA DEVAM EDİYOR

Milletçe normale dönüş özlemi çekiyoruz. Esnafımız, çalışanımız, öğrencimiz haklı bir beklenti içinde. Bu husus çalışmalarımızın odağında bulunuyor. Esnafımızın işine, öğrencilerimizin okullarına bir an önce kavuşmalarını istiyoruz. Bunun kriterlerinin belirlenmesi konusunda Bilim Kurulumuz çalışmalarını sürdürüyor. Bugün yüksek öğretim ile ilgili değerlendirmeler yaptık. Yapılan değerlendirmede uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi konusundaki görüş birliği Yüksek Öğretim Kurumumuza iletilmiştir.

COVID-19'a karşı şu anda elimizde en güclü iki silahtan birisi aşı, diğeri doğru bilgidir.Hem așıyı hem de doğru bilgiyi toplumumuzda yaygınlaştırmak için gereken her şeyi yapacağız.

En kısa zamanda özlediğimiz günlere sağlıkla kavuşmak dileğiyle.

 

BİLİM KURULU TOPLANTISININ ARDINDAN KABİNE TOPLANTISI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlık ettiği Bilim Kurulu toplantısının ardından alınan tavsiye kararları yarın yapılacak Kabine Toplantısı'nda kamuoyuna duyurulacak.

YORUMLAR 112
 • Kral ciplak 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben gaziantepteyim bir aydir ne corana olan birisini gordum nede duydum calistigim cevrede ve oturdugum cevrede hic bisey yok ha 1 ay once calistigim ve oturdugum cevrede duyuyordum bir yakinimiz korona olmus diye soyleyen coktu.simdi bu vakalar nerden cikiyor anliyamiyorum.resmen bir amaca hizmet icin kullanilandigimizi dusunmeye basladim simdi..toplum psikolojisini dusunen yok bu arada.
  Cevapla
 • Ali sever 1 yıl önce Şikayet Et
  ben çocuğumu göndermem isterse bir yılı gitsin
  Cevapla
 • Ali sever 1 yıl önce Şikayet Et
  çocukları virüse teslimmi edelim
  Cevapla
 • ADEM 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsanlar yer değiştirdikten sonra derslerin ne kadarının uzaktan ne kadarının yüz yüze olduğunun ne önemi var ?Yüzbinlerce öğrenci şehirler arası hareketlenecek,bunun sonuçları gidilen şehirler için de giden öğrenciler için de felaket olur.
  Cevapla
 • Bilgin 1 yıl önce Şikayet Et
  Üniversite açılıyorsa ilkokulda açılsın çocuklar yetişkinlerden daha bilinçli merak etmeyin ayrıca öğretmenler adili maskeli sınıflar dezanfektenli olursa daha ne
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İran, Irak'taki karargahları İHA ve füzelerle havaya uçurdu! O anlar paylaşıldı...
Son anket sonuçları açıklandı: 6'lı masada son durum ne? İhsan Aktaş anlattı