AÖL 2. dönem online sınav GİRİŞ ekranı! MEB Açık lise sınavları kaç gün sürecek nasıl olacak?

Açık lise ile eğitim hayatına devam eden öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) AÖL online sınav ekranını erişime açtı. Bugün sabah 09:30'da başlayacak olan online sınavlar 29 Mart tarihine kadar devam edecek. Sabah saatleri itibariyle AÖL online sınav giriş ekranı yoğun ilgi görüyor. AÖL sınavlarına nasıl giriş yapılacağı yayımlanan kılavuz ile belli oldu.

AÖL 2. dönem online sınav GİRİŞ ekranı! MEB Açık lise sınavları kaç gün sürecek nasıl olacak?
AÖL 2. dönem online sınav GİRİŞ ekranı! MEB Açık lise sınavları kaç gün sürecek nasıl olacak?
GİRİŞ 25.03.2021 12:14 GÜNCELLEME 25.03.2021 12:15

AÖL 2. dönem sınavları başladı. Açıköğretim üzerinden lise eğitimi almakta olan binlerce öğrenci AÖL sınav giriş ekranı üzerinden koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen online sınavlara erişim sağlıyor. Adaylar sisteme giriş yaptıktan sonra belirtilen dersler için belirlenen süre ve günlerde sınavlarını girip yapacak. 20 sorudan oluşan çoktan seçmeli test soruları için adaylara 25 dakika süre tanınacak. Öte yandan bugün de sabah saatlerinden itibaren “AÖL sınav girişi nasıl yapılır, açıköğretim lise sınavları ne zaman sona eriyor?” soruları binlerce kişi tarafından yanıt aramaya başladı. 

AÖL SINAV GİRİŞ EKRANI ERİŞİME AÇILDI!

Açıköğretim kurumları 2. Dönem sınavları koronavirüs salgınına tedbiren ertelenme kararı alınan sınavlar arasında yerini almıştı. Bu kapsamda MEB tarafından yapılan açıklama ile AÖL sınav giriş ekranı bugün binlerce öğrencinin erişimine açıldı. Online sistem üzerinden gerçekleşecek olan sınavlar 29 Mart tarihinde ise sona erecek.

AÖL SINAV GİRİŞ EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

AÖL ONLİNE SINAVA NASIL GİRİLİR?

Online sınav uygulaması, çoktan seçmeli 4 (dört) seçenekli ve her bir ders için ayrı olmak üzere 20 sorudan oluşacak testler hâlinde gerçekleştirilecektir. Sınavda her bir dersin testi için 25 dk. süre uygulanacaktır. Öğrenciler, sınav süresi içinde kendilerine atanan en fazla 24 dersten sınava katılabilecekler ve atanan derslerden istedikleri dersi seçerek sınavı başlatıp bitirebileceklerdir. Sorular, soru numarası sırasında ve ekranda bir soru ve cevap seçenekleri yer alacak şekilde gösterilecektir.

Seçilen derse ait sınav, “Sınava Başla” butonu ile başlatıldıktan sonra, soru sayfasında “Kaydet ve İlerle” butonu ve kalan süreyi gösteren sayaç olacak, son soruda ise “Kaydet ve İlerle” butonu yerine ‘Sınavı Bitir’ butonu olacaktır. Öğrenciler, cevap verdikleri soruya geri dönüş yapamayacaklardır. Öğrenciler, seçilen derse ait sınavı başlattıktan sonra aktif sınav bitmeden diğer dersin sınavını başlatamayacaklardır.

Öğrenciler, istedikleri zaman sınavı bitirebileceklerdir. Sınavı süresi içinde bitirmeyen öğrenciler için 25 dk. sonunda sistem tarafından sınav bitirilecek ve değerlendirme buna göre yapılacaktır. Sınavı bitirilen derse ait sorular ve cevaplar öğrencilere gösterilmeyecektir.

AÖL SINAVI KAÇ GÜN SÜRECEK? 

AÖL (Açık Lise) sınav giriş ekranı 25 Mart tarihinde saat 09.30'da erişime açıldı. AÖL sınavları 29 Mart tarihi saat 23.59'a kadar devam edecek. Yani sınav toplamda 5 gün sürecek. Milli Eğitim Bakanlığı online sınav tarihlerini uzatmayacak. 

2021 AÇIK LİSE 2.DÖNEM  DERS GEÇME NOTU!

Açık Öğretim Lisesinden mezun olmak isteyen öğrenciler için toplan kredinin 170 ve üzeri olması gerekirken öğrenim görülen dönemin en az 8 veya üzeri olması gerekmektedir. Ortak derslerin başarıyla tamamlayan adaylar yukarıda belirtilen kriterleri sağladıkları takdirde mezun olabilir. Açık Lise sınavlarında 20 sorudan en az 9 soruya doğru yanıt veren aday dersi geçmiş sayılır. AÖL 2.dönem ders geçme notu 2021 yılında 45 olarak belirlenmiştir.

MEB SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN DUYURULACAK?

MEB tarafından organize edilen sınavın ardından öğrenciler AÖL duyurular ekranından gelecek açıklamaya kilitlendi. Açık lise sınavının sonuçları http://aol.meb.gov.tr/ adresinden açıklanacak. Ancak sınav sonuçları ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz sınavları baz alırsak Nisan ayının ikinci veya üçüncü hafta AÖL 2.dönem sınav sonuçlarının açıklanması bekleniyor.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika: Milyonlar bu haberi bekliyordu! MTV indirimi Resmi Gazete'de yayımlandı
Son dakika haberi... Putin'e şoke eden tehdit: Çok sayıda Rus askeri ölecek!