MEB'den son dakika AÖL kararı! O şart kalktı

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanlığı, açık öğretim liselerinin aralık ayında yapılacak sınavlarına girecek 18 yaş ve üstü öğrencilerin mezuniyeti için gerekli 8 dönem şartını kaldırdı.

GİRİŞ 11.11.2021 14:22 GÜNCELLEME 11.11.2021 14:51
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

MEB'den gelen son dakika AÖL açıklamasıyla 8 dönem şartı resmen kaldırıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, açık öğretim liselerinin aralık ayında yapılacak sınavlarına girecek 18 yaş ve üstü öğrencilerin mezuniyeti için gerekli 8 dönem şartını kaldırdı.

MEB'den Aralık ayında yapılacak AÖL sınavlarıyla ilgili yeni karar! 1. dönem sınavları online...MEB'den Aralık ayında yapılacak AÖL sınavlarıyla ilgili yeni karar! 1. dönem sınavları online...


Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer imzasıyla açık öğretim okullarına ilişkin yazı illere gönderildi. Yazıya göre, Bakanlık bünyesinde faaliyetlerini yürüten açık öğretim okullarının sınavlarının aralıkta yapılması planlanıyor.

18 YAŞ ALTI İÇİN DEVAM EDECEK
 
Bu kapsamda, açık öğretim liselerinde mezuniyet için gereken diğer şartları tamamlayan 18 yaş altı öğrencilerin, akranları ile aynı sürede mezun olabilmeleri amacıyla daha önceden uygulanan mezuniyet için gereken 8 dönem şartının aranmasına devam edilecek.

18 YAŞ ÜSTÜNE 8 DÖNEM ŞARTI KALDIRILDI
 
18 yaş ve üstü öğrencilerin mezun olabilmesi için gereken 8 dönem şartı ise kaldırılacak. Bu öğrenciler için bundan sonraki dönemleri de kapsayacak şekilde mezuniyet şartı, 5 dönem olarak uygulanacak. 
 
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede yetişkinlerin eğitime katılım oranlarını artırmak, kariyerlerine devam etmelerine imkân sağlamak için önemli çalışmalar yürüttüklerini söyledi. 
 
Bakanlığın yetişkin eğitimleri için ciddi yatırımlar yaptığına işaret eden Özer, şu açıklamada bulundu:

"18 yaş ve üstü açık öğretim okulları öğrencilerinin yarım kalan eğitimlerini tamamlayarak bir üst öğrenime devam edebilmeleri ve istihdama daha kısa sürede katılabilmelere imkân sağlamak için yeni bir düzenleme yaptık. Açık lise öğrencilerimizin mezun olabilmeleri için 8 dönem şartı vardı. Yeni düzenlemeyle bunu 5 döneme indiriyoruz. Böylece 18 yaş ve üstü açık öğretim lisesi öğrencilerimiz, 2 yılda okullarını bitirebilecek."
 
18 yaş üzerindeki açık öğretim okulu öğrencilerinin iş ya da öğrenim hayatlarında bir sonraki aşamaya geçişlerindeki süreyi kısaltmak için önemli bir adım attıklarını belirten Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Kararın tüm öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

YORUMLAR 13
 • Lgs 2022 2 yıl önce Şikayet Et
  Sıra müjde sırası lgs ye geliyor bekliyoruz güldür yüzümüzü arrtık
  Cevapla
 • OKTAY 2 yıl önce Şikayet Et
  170 kredi 2 sene için fazla değil mi?
  Cevapla
 • hasan 2 yıl önce Şikayet Et
  Olması gereken buydu tebrik ederim ama on sekiz altı için de dönem şartı olmamalı dersi verebilen mezun olabilmeli
  Cevapla
 • Rachy 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne demek oluyor yani bu birisi açıklayabilirmi
  Cevapla
 • ABUZER 2 yıl önce Şikayet Et
  Açık öğretim Türkiyenin geleceğini yok etmektir.derhal kaldırılmalıdır.
  Cevapla
 • Abuzer düşmanı 2 yıl önce Şikayet Et
  Boş yapma Abuzer Türkiye’nin geleceğini senin gibiler yok ediyor sizi kaldırmak gerek.
  Cevapla
 • Bayan Öğretmen 2 yıl önce Şikayet Et
  Asla dize katılmıyorum! Açık öğretim olmasaydı bugün öğretmen olamazdım. Ailem okula göndermediği için açık öğretimden okudum. Üniversiteyi kazanıp öğretmen oldum çok şükür. Lütfen, yorum yaparken benmerkezci düşünmeyin. Çoğu insan mecburiyetten açık öğretim okuyor, keyiften değil!
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye’nin geleceğini boş ver sen kendi işine bak ama işin ifsat işin ihanet adın da abuzer değil kesinlikle..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bu takım Süper Lig tarihine geçti!
Başıboş köpekler nedeniyle sokaklar adeta yürünemeyecek hale geldi