Üniversiteye girişte ithal sistem geliyor

Üniversiteye girişte sınavsız geçişin ilk örneği bu yıl yerleştirmede kullanılacak. Yeni açılacak kontenjanlar için IB, SAT ve TOEFELL notlarına göre üniversiteye öğrenci alınacak.

Üniversiteye girişte ithal sistem geliyor
Üniversiteye girişte ithal sistem geliyor
GİRİŞ 28.05.2011 13:55 GÜNCELLEME 28.05.2011 13:55
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Turgay Polat'ın haberi;

YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan üniversiteye girişte uygulanacak yeni yöntemler hakkında önemli açıklamalar yaptı. Özcan, 'Olgunluk sınavı'nın ardından üniversiteye girişte YGS ve LYS yanında ABD ve Avrupa ülkelerinde uygulanan farklı yöntemlerin devreye gireceğini söyledi. Buna göre öğrenciler üniversitelere sadece YGS-LYS ile değil IB, SAT, TOEFELL gibi uluslararası standartlardaki uygulamalarla da girilebilecek.

Prof. Özcan şunları söyledi: 'YÖK'te aldığımız karara göre, üniversiteye girişte tek kritere bağlı kalınmayacak. Farklı sistemlerle öğrenci kabul edilmesini istiyoruz. Bir öğrencinin girişte birden fazla seçeneği olmalı.

Bu bize aynı zamanda öğrencinin yurtdışı yerine Türkiye'de öğrenim görme şansını artıracak. Modeli önce Kıbrıs'taki öğrenciler için kullanacağız. '

YENİ KILAVUZDA YER ALACAK

Özcan şöyle devam etti: Çünkü Türkiye'deki uygulama için YÖK'te değişikliğe gidilmesi gerekiyor. Oysa Kıbrıs'ta okuyan bir öğrenci için buna ihtiyaç yok. Bu yıl yerleştirme kılavuzunda yeni sistemdeki kontenjanlar belirlenerek (sadece Kıbrıs'tan gelen öğrenciler için) kılavuzda yer alacak.'

YENİ YÖNTEMİN ÜÇ AYRINTISI

1 - IB programı uygulayan Özel Koç Lisesi'nin öğrencisi YGS ve LYS'ye girecek. Aynı öğrenci IB notuyla Avrupa'da ve dünyada birçok üniversiteye yerleşebiliyor. Yeni uygulamada aday hem IB hem de YGS ve LYS puanıyla üniversiteye yerleşebilecek.

2 - Sistem için tıpkı okul birincilerinde olduğu gibi özel kontenjan açılacak. Buna göre örneğin İTÜ mimarlık bölümüne LYS ile 50, IB ile 3, SAT ile 2 öğrenci kontenjanı belirlenecek.

3 - ABD ve Avrupa'da uygulanan 'farklı yöntemlerle üniversiteye kabul uygulaması Türkiye'de de gerçekleşecek. Hedef, öğrencilerin farklılıklarına göre yerleştirme ve üniversitelerin kendilerine göre en doğru öğrenciyi seçebilmesi.

Akşam

YORUMLAR 3
 • koray 10 yıl önce Şikayet Et
  her ne kadar sınavı tasvip etmesem de. sınavsız olmaaaz..türkiye daha buna hazır değil..işsizlik olan bi memlekette bu uygulanamaz
  Cevapla
 • mehmet ali 10 yıl önce Şikayet Et
  en iyisi .en azından şifre dağıtmaya gerek kalmaz.. her kes okusun siz lazım olanları 2-3 burs birden vererek okutur ve münhal bir makama yerleştirirsiniz nasıl olsa.diğerleri de adaletle sınav yapıp işe yerleştirecek gerçekten adaletli bir iktidar gelinceye kadar dişlerini sıkıp beklerler
  Cevapla
 • vatandaş 10 yıl önce Şikayet Et
  ba'de harab-ül basra,. puanları yüksek olduğu halde sadece ve sadece "imam hatipli" diye başka bir okula alınmayan ve şu anda işsiz olan 30lu yaşlardaki gençler ne olacak. onlar içinde bir "açılım" olacakmı mesela diyorum.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Almanya'da Putin depremi: İstifa etti!
Sedef Kabaş'tan 'kelepçe' oyunu