Fen-Edebiyatçılara öğretmenlik önerisi

Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarının istihdamına yönelik yeni bir öneri geldi.

Fen-Edebiyatçılara öğretmenlik önerisi
Fen-Edebiyatçılara öğretmenlik önerisi
GİRİŞ 01.05.2012 13:25 GÜNCELLEME 01.05.2012 13:25
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yüksek Öğrenim Kurumu'nun (YÖK), Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin, lisans eğitiminden sonra aldıkları Pedagojik Formasyonu kaldırmasıyla ilgili, ''Önerim 4 4 4 eğitim sisteminde ilk sekizde öğrencileri eğitim fakülteleri mezunlarının yetiştirmesi, son dörtteki gruba ise Fen-Edebiyat fakülteleri mezunlarının eğitim vermesi'' dedi.

Aygün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fen-Edebiyat fakülteleri öğrencilerinin 1995 yılına kadar ikinci sınıftan itibaren 21 krediden oluşan Pedagojik Formasyon derslerini alarak öğretmenlik hakkını elde edebildiklerini hatırlattı.

Pedagojik Formasyon'un 1999 yılında Fen-Edebiyat fakültelerinden kaldırıldığını belirten Aygün, Pedagojik Formasyon eğitiminin 2009-2010 Eğitim Öğretim yılının ilk yarı yılında 6 üniversiteye daha sonra 18 üniversiteye verildiğini bildirdi.

En az 2,5 ortalamaya sahip Fen-Edebiyat fakültesi öğrencilerinin Pedagojik Formasyon hakkının bulunduğuna işaret eden Aygün, bu hakka sahip öğrencilerin mezun olduklarında öğretmenlik yapabildiklerini söyledi.

YÖK'ün aldığı kararla Pedagojik Formasyon programının kaldırıldığını anımsatan Aygün, ''Fen-Edebiyat fakültesi öğrencilerinin öğretmenlik yolunun kapanması fakültelerimizin geleceğini önemli derecede etkilemekte. Bu dönemdeki mezunların mağduriyetinin giderilmesi, yeni eğitim yılında üniversite tercihlerinin bu şartlar altında yapılması daha faydalı olacak'' dedi.

Bu kararın Fen-Edebiyat fakültelerinin seçilmesi konusunda önemli bir sorunu beraberinde getirdiğini vurgulayan Aygün, öğretmen olamayacağını bilen öğrencilerin Fen-Edebiyat fakültelerini seçemeyeceğini ifade etti.

''Temennim kararın revize edilmesi''

Mayıs ayında Fen-Edebiyat Fakültesi dekanlarının bir araya gelerek, bu kararı değerlendireceklerini anlatan Aygün, şunları kaydetti:

''Önerim 4 4 4 eğitim sisteminde ilk sekizdeki öğrencileri eğitim fakülteleri mezunlarının yetiştirmesi, son dörtteki gruba ise Fen-Edebiyat fakülteleri mezunlarının eğitim vermesidir. Fen-Edebiyat fakültelerinin en iyi alan eğitimini verdiklerini düşünmekteyim. Buradan mezun olan öğrencilerin bir yıl formasyon aldıktan sonra yine eğitim fakülteleri ile birlikte aynı şartlarda sınava girerek, o sınavda başarılı olanlara göre atamalarının yapılmasından yanayım. Temennim, beklenmedik bu kararın revize edilmesi. Fen-Edebiyat fakültesi öğrencilerine öğretmenlik hakkının tekrar verilmesini umut ediyorum''

Fen-Edebiyat fakültesi mezunlarının bilgi birikiminin ve alan eğitiminin, eğitim fakültelerindeki öğrencilere göre daha derin olduğunu vurgulayan Aygün, bu fakülteden mezun olan öğrencilerin son 4 yıl verilecek eğitimde yer alabilecek kapasitede olduğunu dile getirdi.

Fen-Edebiyat fakültelerinin kontenjanlarının azaltılması gerektiğini savunan Aygün, ''Fen-Edebiyat fakülteleri daha az öğrenci alarak akademisyen, araştırmacı ve alanında uzman mezunlar yetiştirebilir. Bu kadar öğrenci alan bir fakültenin mezunlarının istihdam edilmeleri olmazsa bu fakültelerinin geleceği ile ilgili sıkıntı olacağı görüşündeyim. Bu karar öğrencilerimizin motivasyonunu çok etkiledi. Yönetici pozisyonunda olan biz akademisyenler de öğrencilerimize bu karardan sonra söyleyecek bir şey bulamıyoruz açıkçası'' şeklinde konuştu.

AA

YORUMLAR 13
 • Ersan1 8 yıl önce Şikayet Et
  İki fakülteyi birleştirin gitsin.. Liselere Fen edebiyat girsin he! Ben Kimya öğretmenliğini niye okudum o zaman? Birde ben kimyagerlik diploması almak için yüksek lisans yapacağım ! <çözümmü istiyorsunuz iki fakülteyi birleştirirsiniz 5 sene eğitim olur çift diplomanız olur! Bunu akıl etmek çokmu zor. Ama önce üniversite atamalarını siyasetten uzaklaştırmak lazım yoksa bu adam gibiler rektör olur. Selamlar..
  Cevapla
 • Gülderyası 8 yıl önce Şikayet Et
  Eğitimciler, işinize bakınız!. Eğitimciler telaşlanmasın,onlar da aba altından sopa gösteriyorlar,siz işinize bakın derim; biz sadece Fen-Edebiyatçı arkadaşlarımın geleceğine dair fikirler veriyoruz.
  Cevapla
 • Celil YILMAZ 8 yıl önce Şikayet Et
  Çözüm. Fen-Edebiyatların çözümü: 1.Eğitim ve Fen-Edebiyaların gece bölümleri kapatılmalı 2. Eğitim ve Fen-Edebiyatların kontenjanları azaltılmalı 3. AÖF Felsefe, Türk Dili, Tarih gibi bölümler kapatılmalı 4. Fen-Edebiyat Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Genetik, Astronomi, Coğrafya bölümlerine mühendislik unvanı verilmeli. 5. İstatistik bölümü İktisadi ve İdari Bilimler bölümüne kaydırılmalı.
  Cevapla
 • recep gökçe 8 yıl önce Şikayet Et
  Eğitim Fakültelilere Tavsiyemdir. Hakkınızı başkalarına yedirmemek için neresi gerekiyorsa görüşün, YÖK'tür, MEB'dir, Hükümettir vs. Öğretmen olmak istiyorum diyen gider eğitim okur, değilse cızırdamanın faydası yoktur.Amma eğitimliler sesinizi çıkarmazsanız, yakında gaspederleryine öğdetmenlik hakkınızı.Fen-Edebiyatlılara da hayret etmemek elde değil.Niye öğretmen olacağız diye ısrar edersiniz? Doktorluk isteyin, kaymakamlık isteyin, avukatlık isteyin, mühendislik isteyin, diş hekimi olmayılız deyin, eczacı olmamız lazım, çok süper kimya-biyoloji-istatistik-farmakoloji okuduk deyin. Aslında maşallah elinizden her iş gelir. Yani hedefinizi daha yükseklere çekin, zaten hak edilmediği halde verilmeye alışılmış bu diyarda.
  Cevapla
 • orhan1980 8 yıl önce Şikayet Et
  Ayrım. 10 yıllı tarih öğretmeniyim.Fen edebiyat fakültesi mezunuyum.Şunu söylemek istiyorum öncelikle .Başarılı öğretmen tanımlamasını yaparken bana göre pedagoji eğitiminin çok da yeterli olduğunu düşünmüyorum.Öğretmenlik yetenek işi.Gönül işi.Eğitim fakültesinden çıkan bir kişinin dört dörtlük öğretmen olacağına kimse garanti veremez.Sınıfta aciz kalan bölüm birincilerine rastladım.Öğrencilerin maskarası olan pedagoji uzmanı öğretmenleri gördüm:)Ama şu yıllrdır süren garabeti YÖK bitirmeli artık.Sırf şehirleri kalkındıracağız diye her yere üniversite açan ve bunun için de FE fakültelerini zorunlu tutan zihniyete hesap sormak lazım.50 kişi alacağın bölüme 10 kişi al.20 kişi al..Ama yetmez değil mi?Az öğrenci o şehre az gelir demek..Üstüne bir de 2. öğretim garabetini ekleyince gençlerin hayalleri ile oynuyor ve işsiz öğretmen adayları ordusu yaratıyorsunuz.Bana göre FE ve eğitim fakültelerinin kontenjanları %70 oranında düşürülmeli puan seviyeleri yukarı çekilmeli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Elektrikli otomobillerin her 50 park yerinden birinde şarj istasyonu zorunlu olacak
Yol çalışması yaparken buldular!