Kiralar arttı kiracılar hedefte: Ev sahipleri mobbing uyguluyor

Adana Emlakçılar Odası Başkanı Ülkü Uçar, son dönemde kira fiyatlarında yaşanan artışla birlikte ev sahiplerinin kiralara yüzde 100 zam istediğini, kabul etmeyen mevcut kiracıya ise mobbing uyguladıklarını belirtti.

GİRİŞ 10.11.2021 12:03 GÜNCELLEME 12.11.2021 15:23
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Kentte pandemi nedeniyle emlak sektörü bir dönem durgunluk yaşarken, konut yetersizliği ve üniversitelerin yüz yüze eğitime başlamasıyla kiralık ev fiyatları kısa sürede 2 katı oranında arttı. Adana Emlakçılar Odası Başkanı Ülkü Uçar, kiralıklarda yaşanan hareketlenmeyle ev sahiplerinin sözleşmesi dolan mevcut kiracılardan yüzde 100'e varan kira bedeli istediklerini, zamansız bir şekilde evden çıkarmaya çalıştığını ya da bahaneler sunduklarını belirtti. Bu gibi durumların kiracı üzerinde mobbing etkisi yarattığını ifade eden Uçar, kiracıların haklarından da bahsetti.

'KİRACILAR HAKLARINI ÖĞRENMELİ'

Yeni sözleşme öncesi yüzde 100'e varan artışı kabul etmeyen mevcut kiracıları çıkarmak için ev sahiplerinin bahaneler sunduğuna değinen Uçar, kiracıların bu durumda acele etmeden, haklarını öğrenerek hareket etmeleri gerektiğini vurguladı. Uçar, "Evi daha yüksek fiyattan kiraya vermek için ev sahipleri, 'şehir dışından kızım gelecek, oğlum gelecek' gibi bahaneler sunuyor ya da direkt, 'ben geçen yıl evi 20 bin liraya kiraya vermiştim, bu yıl 35 bin lira ödeyeceksiniz' diye söylüyorlar. Bu, ev sahibinin kiracıya uyguladığı bir mobbingdir. Bu bahaneler eskide kaldı. Ev sahibinin tek bir evi varsa ve gerçekten gelecek olan oğlu ya da kızı bu evde oturmak mecburiyetindeyse, bu durumda onların evde oturduğunu da ispatlamak zorundadır. Aksi takdirde evde onların oturmadığını, başka kişiye yüksek bedelde kiraya verildiğini öğrenen kiracının da birtakım hakları doğar. Kiracı hakları kapsamında o evin boşaltılıp tekrar aynı kiracıya verilmesi gibi bir durum söz konusu olur" diye konuştu.

'BİR AY ÖNCEDEN BİLDİRİLMELİ, AKSİ TAKDİRDE SÖZLEŞME DEVAM EDER'

Ev sahibinin kiracıyı çıkarmak istediğinde önceden bildirmesi gerektiğini anlatan Ülkü Uçar, "Bir yıllık kira kontratımız olabilir. Bu kontratta herhangi bir detay yok ise bir ay evvelden ev sahibi ya da kiracı, karşı tarafa evin boşaltılacağını bildirmek zorunda. Bir bildirim yapmadıysa o kira sözleşmesi tekrar uzar. Kiracı TÜFE'ye göre artış neyse, ev sahibinin kirasını yatırır, kirası aynı şekilde gelecek yıl da devam eder. 'Çık' dese de çıkamaz. Her iki taraf da bir durum olduğunda birbirine bir ay önceden haber vermek zorunda, haber verilmediyse sözleşmedeki şartlar aynı şekilde devam eder" ifadelerini kullandı.

'KİRA ARTIŞLARINDA YÜZDE 14'LÜK ÜST LİMİTİ AŞAMAZLAR'

Ayrıca ev sahibinin kiraya yüzde 100 artış yapamayacağını belirten Uçar, "Mahkemelik olduklarında mahkemenin belirleyeceği bir yüzdelik artış olacaktır. O artış da en fazla TÜFE'ye göre yapılabilir. Ev sahipleri daha önce belirlenen üst limit olan yüzde 14'ü aşamazlar" diye konuştu.

Ev sahiplerinin kiracıyı keyfi olarak çıkaramayacağının altını çizen Uçar, kira fiyatlarında yaşanan problemlerde iki tarafın da mağdur olmaması için ev sahibiyle kiracıyı anlaşma yoluna gitmeleri konusunda uyardıklarını da sözlerine ekledi. 

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 17
 • Mülayim 2 yıl önce Şikayet Et
  Arz talep dengesi, ev az kiracı çok olunca piyasa yükselir, ha birde Suriyeliler var, normal yani yükselmesi, herşeyin fiyatı yüzde 100 e yakın arttı....
  Cevapla
 • Deprem 2 yıl önce Şikayet Et
  Bir deprem le kendilerine de ev bulamazlar azıtanların ALLAHu Teala haklarından gelir
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Kira işi mafya işine döndü. Ne devlete acıyorlar nede millete. Ev sahiplerinin çoğu kayıtsız vergi yok, kiracılarına zaten acımasızlar.
  Cevapla
 • vatansever 2 yıl önce Şikayet Et
  fahiş kira ücretlerinin en büyük nedeni üniversite öğrencileri ve yetersiz yurtlardır. kredi yurtlar kurumu kesinlikle her öğrenci için yurt temin etmek ve öğrenciler de yurtlarda kalmaya mecburi bırakılmalıdır.
  Cevapla
 • Yiğido 2 yıl önce Şikayet Et
  Kiracıma verdiğim zam sadece 50 tl 750 TL idi 800 yaptım.. Millet açız diye bağırıyor. Evet açlar lakin mideleri değil gözleri. Allah ıslah etsin... Uygun fiyata verin, anlayışlı olun az..
  Cevapla
 • AkılAkıl 2 yıl önce Şikayet Et
  Markete kasaba bakkala gidence anlayışlı olup az, uyguna zırnık vermiyorlar,aradaki fark açıldıkça biz hayatımızı ne ile nasıl sürdüreceğiz ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başıboş köpek sorunuyla ilgili kanuna karşı sulandırma girişimi! Ajitasyona başladılar
Son dakika haberi: Hamas, İsrail'le savaşta taktik değiştidi