Türkiye'den tarihi adım! Başkan Erdoğan müjde diyerek duyurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan Türkiye'nin uzay atılımıyla ilgili önemli bir müjdeyi paylaştı.

GİRİŞ 26.04.2022 09:58 GÜNCELLEME 26.04.2022 22:00
Bu Habere 206 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından Türkiye'yi uzay yarışında bir adım öne taşıyacak hamleyi tarih vererek açıkladı.

ABD ve Almanya'dan peş peşe Türkiye ile ilgili haddi aşan açıklama!ABD ve Almanya'dan peş peşe Türkiye ile ilgili haddi aşan açıklama!

Benzin ve motorinde indirim var mı? Fiyatlarda son durumBenzin ve motorinde indirim var mı? Fiyatlarda son durum

BAŞKAN ERDOĞAN AÇIKLADI: İMECE UYDUSUNUN FIRLATILIŞ TARİHİ BELLİ OLDU

Başkan Erdoğan açıklamasında, ''Bir müjdemiz de ülkemizi uzay yarışında bir adım daha öteye taşıyacak yerli ve milli imkanlarla geliştirip ürettiğimiz IMECE uydumuzun fırlatılış tarihiyle ilgili. Dünyanın dört bir yanından yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayacak İMECE gözlem uydumuzun uzay yolculuğu 15 Ocak 2023'te başlayacak. Haritalamadan tarım uygulamalarına kadar pek çok alandaki veri eksikliğini tamamlayacak uydumuzun şimdiden hayırlı olmasını diliyorum'' ifadelerini kullandı.

Harekat bölgesinde kaç terörist var? PKK böylesini beklemiyordu, en büyüğü...Harekat bölgesinde kaç terörist var? PKK böylesini beklemiyordu, en büyüğü...

Son dakika: Erdoğan imzaladı: Köprü ve otoyollar bayramda ücretsiz olacak!Son dakika: Erdoğan imzaladı: Köprü ve otoyollar bayramda ücretsiz olacak!

İMECE UYDUSUNUN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Uydunun Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyacını karşılamak üzere İMECE Altyapı Projesi’nde geliştirilen alt sistemlerle uzaya gönderilerek kritik uzay teknolojilerinde yurt dışı bağımlılığın en aza indirilmesi hedefleniyor.

Özellikle görüntüleme, haberleşme, uydu yönetim ekipmanı (uçuş bilgisayarı), elektrikli itki, güç ve yönelim belirleme alt sistemlerinin milli imkanlarla geliştirilmesiyle, yurt içi ve yurt dışı pazarında yer alacak katma değeri yüksek ticari ekipmanlara sahip olunacak.TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen İMECE uydusunun yılın son çeyreğinde yer testlerini tamamlaması ve 15 Ocak 2023'te fırlatılması planlanıyor.

TUA'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Başkan Erdoğan'ın müjdesinin ardından Türkiye Uzay Ajansı'ndan (TUA) açıklama geldi.

Yapılan açıklamada, ''BİZİM mühendislerimiz! BİZİM altyapımız! BİZİM sistemlerimiz! Milli uydularımız uzay tarihçemize altın harflerle yazılacak teknolojileri Türkiye’ye kazandırmaya devam ediyor. Bir sonraki yolcumuz, İMECE! 15 Ocak 2023'' ifadeleri yer aldı.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 206
 • vatansever 2 yıl önce Şikayet Et
  müjde demeseniz iyi olur sayın cumhurbaşkanım malum kötü algı oluyor.
  Cevapla
 • Kenan 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Cumhurbaşkanım arabaya mazot koyup Karada gezemiyoruz önce dünya işini çözün sonra uzaya çıkarız
  Cevapla
 • adalet 2 yıl önce Şikayet Et
  Müjde denince korkar olduk
  Cevapla
 • maho 2 yıl önce Şikayet Et
  Mujde = ZAM
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  mujde deyince hep aklıma ZAM geliyor son iki yıldır. neden acaba??
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Uzman isim zamanlamasına dikkat çekti! Reisi'nin kazansında dikkat çeken detay...
Türkiye'den İran'a yardım