Harekat bölgesinde kaç terörist var? PKK böylesini beklemiyordu, en büyüğü...

Türkiye, Pençe-Kilit HarekatI ile yaklaşık 70 km derinliğe inmeyi hedeflerken bu alan içinde barınan 3 bin terörist bulunuyor. Harekatın PKK’nın sözde savunma alanlarına yönelik yapılan en büyük operasyon olduğu belirtiliyor.

GİRİŞ 26.04.2022 06:10 GÜNCELLEME 26.04.2022 09:10
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) 18 Nisan’da Irak’ın kuzeyinde terör örgütü PKK’nın kontrolünde olan sözde savunma alanlarına yönelik başlattığı operasyonun 60-70 kilometre derinliğe kadar devam edeceği belirtiliyor.

ABD ve Almanya'dan peş peşe Türkiye ile ilgili haddi aşan açıklama!ABD ve Almanya'dan peş peşe Türkiye ile ilgili haddi aşan açıklama!

Benzin ve motorinde indirim var mı? Fiyatlarda son durumBenzin ve motorinde indirim var mı? Fiyatlarda son durum

Operasyondan 3 gün önce, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmüştü. Bu görüşmede, yürütülecek operasyonların ele alındığı ve Kuzey Irak yönetiminin bölgede PKK ile mücadeleye destek vermesinin değerlendirildiği, operasyonların Kuzey Irak yönetimi ile iş birliği içinde yürütüldüğü öğrenildi.

3 BİN ÖRGÜTÜ ÜYESİ BULUNUYOR

Edinilen bilgilere göre, operasyonun yapıldığı alanlarda 3 bin civarında örgüt üyesinin bulunduğu tahmin ediliyor ve son harekâtın, PKK’nın kontrolünde olan sözde savunma alanlarına yönelik en büyük operasyon olduğu değerlendiriliyor. Operasyonların en büyük hedeflerinden birinin, o bölgede örgütün yerel halkla bağının kesilmesi ve Kandil’den çıkış yollarının kapatılması olduğu ifade ediliyor. Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerine yapılan operasyonlar tamamlandıktan sonra Türkiye sınırına yakın 60-70 kilometrelik derinlikteki bir alan terörden temizlenmiş olacak.

Türkiye'den tarihi adım! Başkan Erdoğan müjde diyerek duyurduTürkiye'den tarihi adım! Başkan Erdoğan müjde diyerek duyurdu

Son dakika: Erdoğan imzaladı: Köprü ve otoyollar bayramda ücretsiz olacak!Son dakika: Erdoğan imzaladı: Köprü ve otoyollar bayramda ücretsiz olacak!

Ardından da buralara geçici üs veya askerî kontrol noktaları kurulacak. Örgütün Türkiye’ye sızmaları da bu yolla büyük ölçüde önlenmiş olacak. Türkiye’nin son üç yıldır Irak’ın kuzeyinde yürüttüğü Pençe operasyonları ile bugüne kadar 50 civarında noktada askerî kontrol ve geçici üs bölgesi oluşturulduğu belirtildi. Yeni oluşturulacak askerî noktalarla örgütün buralarda yeniden yapılanmasının önüne geçilecek ve sınır güvenliği daha da güçlendirilecek.

KANDİL’DEN ÇIKIŞ YOLU KAPATILIYOR

Pençe-Kilit Operasyonunu değerlendiren güvenlik kaynakları, “Türkiye bahar yapılanmalarının önüne geçmek ve bir anlamda Kandil’e yönelik operasyonların önünü açmak için bu operasyonları başlattı. Kandil’e girmek istiyorsan, buraları temizlemek gerekiyor. Örgütün üstlendiği mağaralar, yaşam alanları ve kamplarına yönelik bir temizlik harekâtı. Bu operasyonlarla o bölgedeki örgüt üyelerinin aşağıya doğru itilmesi amaçlanıyor. Aşağıda Kuzey Irak yönetimi mücadele edecek. Zaten Türkiye’ye ‘Siz oraları temizleyin, aşağıda da gerekeni biz yaparız’ dediler. Bu operasyonlarla Türkiye sınırına yakın önemli bir alan terörden temizlenmiş olacak” bilgisini verdi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 33
 • Ali er 2 yıl önce Şikayet Et
  Asker geri çekildiğinde geri dolarlar oraya
  Cevapla
 • İbraam 2 yıl önce Şikayet Et
  Yakaladıgınızı vurun.hiç acımayın.onları enselerinden vurun...
  Cevapla
 • Kacarova 2 yıl önce Şikayet Et
  Gitmişken irakın bize ayit olan bölgeleride alın
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Sahipsiz değil bizim Türkiyenin
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  O dağlar maden ve petrol kaynıyor oralardan çıkamayalım..nasil olsa sahipsiz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Adana merkezli iki ilde operasyon: Organize suç örgütü çökertildi
Aziz Yıldırım 'getireceğim' dedi! Mourinho'dan ilk açıklama geldi