Türk askeri Kuzey Irak'ı dar etti, PKK'nın yeni planı deşifre oldu!

Türk askeri Pençe-Kilit Harekatı ile Kuzey Irak'ı PKK'lı teröristlere dar ederken örgütün yeni planı deşifre oldu. Terör örgütü PKK’ya, Fırat’ın batısındaki Tel Rıfat ile doğusundaki Haseke ve Ayn İsa’da üç kamp kurulduğu ortaya çıktı.

Türk askeri Kuzey Irak'ı dar etti, PKK'nın yeni planı deşifre oldu!
Türk askeri Kuzey Irak'ı dar etti, PKK'nın yeni planı deşifre oldu!
GİRİŞ 26.04.2022 06:36 GÜNCELLEME 26.04.2022 15:04
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe harekatlarıyla terör örgütü PKK’yı çökme noktasına getirdi. Pençe Kilit Harekatı ile Zap bölgesinin de kontrol altına alınmasıyla İran sınırından Suriye sınırına kadar Irak’ın kuzeyindeki güvenlik hattı tamamlanacak ve Türkiye sınırları PKK için geçilmez olacak.

Türkiye'den tarihi adım! Başkan Erdoğan müjde diyerek duyurduTürkiye'den tarihi adım! Başkan Erdoğan müjde diyerek duyurdu

ABD ve Almanya'dan peş peşe Türkiye ile ilgili haddi aşan açıklama!ABD ve Almanya'dan peş peşe Türkiye ile ilgili haddi aşan açıklama!

Benzin ve motorinde indirim var mı? Fiyatlarda son durumBenzin ve motorinde indirim var mı? Fiyatlarda son durum

İYİCE KÖŞEYE SIKIŞTILAR

Irak’ın kuzeyindeki inlerinden başlarını çıkaramayan örgüt elebaşlarının son yaptıkları açıklamalar da çöküş sürecini açık ediyor. Sözde elebaşlarından Duran Kalkan’ın operasyonlar devam ederken savaşı şehirlere taşıyacaklarına dair sözleri tükenmişlik ve çaresizlik ifadesi olarak karşılık buluyor. Ayrıca değil yeni eleman devşirmek elindeki teröristleri bile tutamayan örgütün sözde elebaşlarından Murat Karayılan’ın gençleri eyleme çağıran açıklamaları paniği ve köşeye sıkışmışlığı yansıtıyor.

AYNI SENARYO, AYNI PROJE

Bu süreçte Pençe Kilit Harekatı devam ederken, geçtiğimiz hafta yaşanan terör saldırıları dikkatleri bir kez daha PKK’nın Suriye yapılanmasına çevirdi. Terörün taşeronları, Irak’ta tasfiye sürecindeki PKK’yı, Suriye’de, uzantısı PYD-YPG üzerinden diriltiyor. 2013’te sözde kantonların oluşturulmasıyla temelleri atılan Suriye PKK’sı için Irak’ın kuzeyindeki sistemi; aynı senaryo, aynı proje ve aynı sistem ekseninde Suriye’nin kuzeyinde kurmaya çalışıyorlar.

Harekat bölgesinde kaç terörist var? PKK böylesini beklemiyordu, en büyüğü...Harekat bölgesinde kaç terörist var? PKK böylesini beklemiyordu, en büyüğü...

Son dakika: Erdoğan imzaladı: Köprü ve otoyollar bayramda ücretsiz olacak!Son dakika: Erdoğan imzaladı: Köprü ve otoyollar bayramda ücretsiz olacak!

ÜÇ MERKEZLİ KURGU

Suriye’nin kuzeyindeki terör yapılanması üç merkezli olarak kurgulanıyor. PKK/PYD-YPG’nin kamplaştığı ve eğitim yerlerini oluşturduğu bu bölgeler Haseki, Ayn İsa ve Tel Rıfat bölgeleri. Halen Tel Rıfat ve Ayn İsa Rusya, Haseki ise ABD kontrolünde. Örgüt, yıllar önce Irak’ın kuzeyinde yaptığı gibi şimdi de bu bölgelerde mayın döşeme, sabotaj, keskin nişancı eğitimleri alıyor, istihbarat toplama faaliyetleri yürütüyor.

SON SALDIRILAR BU BÖLGELERDEN GELDİ

Son dönemde Türkiye’yi hedef alan saldırılar da bu bölgelerden geliyor. Haseki’den gelen ve büyükşehirlerde bombalı eylem hazırlığı yapan iki terörist geçtiğimiz hafta Resulayn ve Ceylanpınar’da yakalanmıştı. Tel Rıfat bölgesindeki PKK’lıların Mare’den polis noktasını hedef alması sonucu özel harekat polisi Aytaç Altunörs şehit düşmüştü. Yine PKK/PYD-YPG’nin Tel Abyad’daki Barış Pınarı harekat bölgesine yönelik son dönemde artan sızma ve taciz girişimleri de Ayn İsa merkezli olarak koordine ediliyor.

SINIRDA İMHA

Türkiye, Suriye kuzeyindeki terör yuvalarının daha fazla aktif hale gelmeden çökertilmesi için faaliyetlerini yoğun olarak yürütüyor. Milli İstihbarat Teşkilatı, Jandarma İstihbarat ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin artan imkan ve kabiliyetleriyle bölgede yürüttükleri başarılı operasyonlar ve yerel istihbarat ağı sayesinde saldırılar Türkiye sınırlarına girmeksizin püskürtülüyor. Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirilen 4 başarılı harekatla (Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı Harekatları) kantonların bağlantısını kesen güvenlik güçleri, son eylem girişimlerini de başarıyla püskürttü.

Tel Rıfat’taki teröristlerin Mare’den düzenledikleri roketli saldırının ardından Fırat Kalkanı harekat bölgesinde düzenlenen operasyonla 50 terörist etkisiz hale getirilmişti. Yine MİT, yerel istihbarat doğrultusunda Suriye kuzeyindeki PKK yapılanmasının sözde üst düzey yöneticilerini nokta operasyonlarla etkisiz hale getiriyor. MİT’in SİHA destekli nokta operasyonlarında son olarak PKK/YPG’nin sözde yöneticisi üç kadın terörist, PKK/YPG’nin sözde Amude-Derbesiye eyalet sorumlusu Mehmet Aydın, Suriye sınırındaki bombalı eylemlerin sorumlusu terörist Süleyman Orhan etkisiz hale getirilmişti.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 20
 • ALPASLAN. 1 yıl önce Şikayet Et
  Hani muhalefet terörist yok diyordu yoksa mehmetçik pikniğe mi gitti oraya. Biz hepimiz mehmetiz her pisliğe teröre yeteriz yılmak yok yola devam.
  Cevapla
 • Misak-ı Milli 1 yıl önce Şikayet Et
  Zamanında ABD, Türkiye'ye vermediği LAV(Gelişmiş Tank Savar) silahını terörist PKK'ya veriyor, buradan bile Türkiye'ye karşı neler planladıklarını kurmak istedikleri teröristan devleti projesini anlamak gayet kolay. Bu teröristan resmi devlet yapılmadan önce Türkiye, Kuzey Suriye ve Kuzey Irak'a yıldırım operasyonları yapıp oraları ilhak etmeli, zaten Misak-ı Milli sınırları içinde, 40 yıldır bize verilen terör ve savaş tazminatı olarak bile oraları ilhak etmeliyiz böylece Türkiye'nin enerji sorunu çözülür. Bizim hakkımızı terörist eşkıyalar yiyor ve yine bize saldırıyor.
  Cevapla
 • Çağdaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen İsa Menbic ce diğerlerine de operasyon derhal yapılmalı ve kurtarilmis bölge artırılmalıdır . O bölge de barinamasinlar.
  Cevapla
 • Ercan Keten 1 yıl önce Şikayet Et
  Yaşasın kahraman Mehmetlerimiz, ayaklarına taş değmesin İnşallah.
  Cevapla
 • çeliktepeli 1 yıl önce Şikayet Et
  derhal yok edilmeli..hiç zaman kaybetmeden..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail, İran konusunda resmen geri adım attı! Herzog'tan 'barış' duyurusu
İngiltere'nin Rumları önceden bilgilendirmediği açıklandı