Microsoft'un 69 milyar dolarlık satın alma hamlesi İngiltere'ye takıldı! İşte yeni teklif

Microsoft, bilgisayar oyun şirketi Activision Blizzard'ı satın almak için İngiltere Rekabet ve Pazarlar Kurumu'na (CMA) yeni anlaşma sundu.

GİRİŞ 22.08.2023 11:51 GÜNCELLEME 22.08.2023 13:01

CMA'den yapılan açıklamada, CMA'in nisanda Microsoft'un Activision Blizzard'ı 69 milyar dolara satın almasını rekabet endişeleri nedeniyle engellemesinin ardından Microsoft, satın alma anlaşmasının yapısında değişikliğe gitti.

CMA, Microsoft'un Activision Blizzard'ı satın almasını yeniden yapılandırılan anlaşma kapsamında değerlendirmek üzere incelemesinin ilk fazını başlattı. Soruşturma kapsamında ilk karar 18 Ekim'e kadar açıklanacak.

ANLAŞMANIN DETAYLARI BELLİ OLDU

Yapılandırılan anlaşma kapsamında, Microsoft, gelecek 15 yıl içinde piyasaya sürülecek mevcut ve yeni tüm Activision oyunlarının bulut akış haklarını almayacak. Bunun yerine, bu haklar Microsoft'un Activision Blizzard'ı satın almasının öncesinde Ubisoft Entertainment SA şirketine satılacak.

CMA İcra Direktörü Sarah Cardell, konuya ilişkin değerlendirmesinde, bugün Microsoft'un Activision Blizzard'ı orijinal anlaşmasıyla satın alamayacağını teyit ettiklerini belirterek,

"Microsoft, masaya daha önce getirilen anlaşmadan farklı ve yeniden yapılandırılmış bir anlaşma hazırlandığı konusunda bizi bilgilendirdi. Yeni anlaşma kapsamında, Activision'ın bulut akış hakları, Avrupa Ekonomik Alanı dışında, başka bir rakip olan Ubisoft'a satılacak. Bu, Activision'ın oyunlarına farklı şekillerde erişme imkanı sağlayacak. Şimdi incelememizin ilk fazında bu anlaşmayı değerlendirmeye alacağız." ifadelerini kullandı.

MİCROSOFT HALA SERT TAVIRLA KARŞI KARŞIYA KALMAYA DEVAM EDİYOR

Bunun bir yeşil ışık olmadığını ve yeni anlaşmayı da dikkatli ve tarafsız şekilde inceleyeceklerini kaydeden Cardell, "Hedefimiz değişmedi ve gelecekteki bu satın alma konusunda gelecekte alınacak tüm kararlar da büyüyen bulut oyun pazarının, yeniliği ve seçeneği teşvik eden açık ve etkili rekabetten yararlanmaya devam sağlayacak." değerlendirmesinde bulundu.

Microsoft, Ocak 2022'de Activision Blizzard'ı yaklaşık 69 milyar dolara satın alma planını açıklamıştı. CMA, Eylül 2022'de anlaşmaya yönelik inceleme başlatmasının ardından nisanda anlaşmayı rekabet endişeleri nedeniyle engellediğini açıklamıştı.

KAYNAK: AA | HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Trump'a suikast emrini veren isim açıkladı: Dünya savaş alarmları çaldı
Trump suikasta uğradı! İşte dünya siyasi tarihinde liderlere yönelik suikastlar