Spotify'dan Apple'a darbe... 500 Milyon euro ceza ödeyecek!

Müzik uygulaması Spotify'in başvurusu üzerine Avrupa Birliği, Apple'a rekabet kurallarını ihlal ettiği nedeniyle 500 milyon euro ceza verdi.

Spotify'dan Apple'a darbe... 500 Milyon euro ceza ödeyecek!
Spotify'dan Apple'a darbe... 500 Milyon euro ceza ödeyecek!
GİRİŞ 19.02.2024 15:05 GÜNCELLEME 19.02.2024 15:05

AB rekabet kanununun ihlal edildiği iddiasıyla ABD'li teknoloji devi Apple'a yaklaşık 500 milyon euro (539 milyon dolar) ceza kesti. 

Müzik uygulaması Spotify, 2019 yılında Apple'ın kendi cihazlarında Apple müzik harici üçüncü taraf müzik hizmetlerini engellediği iddiasıyla AB'ye başvuruda bulunmuştu.

Brüksel yönetimi de, Apple’aı 2021′de rekabeti ihlal ettiği nedeniyle soruşturma açtı. Soruşturma, Apple'ın kullanıcıları yerel App Store dışındaki daha ucuz abonelik alternatifleri hakkında bilgilendirmesini kısıtlayıp kısıtlamadığı ve dolayısıyla AB rekabet yasalarını ihlal edip etmediğine odaklandı.

Para cezası, AB’nin büyük bir teknoloji şirketine uyguladığı en önemli mali cezalardan biri olacak. Apple daha önce de Fransa’da verilen 372 milyon euro ceza almıştı. 

Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Merkez Bankası rezervlerindeki yükseliş ekonomiye güveni artırıyor
Selçuk Bayraktar'ın yeni 'Kızılelma' paylaşımında dikkat çeken detay! Gözlerden kaçmadı...