IMF çarpıcı yapay zekâ raporunu yayınladı!

IMF'nin iş gücü piyasasına ilişkin raporunda yapay zekâ dönüşümünün, daha güçlü sosyal güvenlik ağlarını, eğitime yatırımı, "insan çalışanları" destekleyecek ve eşitsizliği azaltacak vergi sistemlerini gerektireceği aktarıldı.

IMF çarpıcı yapay zekâ raporunu yayınladı!
IMF çarpıcı yapay zekâ raporunu yayınladı!
GİRİŞ 18.06.2024 09:53 GÜNCELLEME 18.06.2024 09:53

Uluslararası Para Fonu (IMF), üretken yapay zekâ teknolojilerinin verimliliği artırma ve kamu hizmetlerinin sunumunu iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu, ancak bu teknolojilerin hızla yayılmasının iş kayıpları ve artan eşitsizlik endişelerini beraberinde getirdiğini belirtti.

IMF'nin "Üretken Yapay Zekânın Kazanımlarının Genişletilmesi: Mali Politikaların Rolü" başlıklı raporunda, yapay zekânın iş gücü piyasalarını etkileyebilecek dönüşüm hızı ve ölçeği vurgulandı.

Otomasyon ve robotların rutin görevlerde düşük ve orta beceri gerektiren işlerin yerini aldığı, üretken yapay zekânın ise bilişsel mesleklerdeki iş kayıplarını artırabileceği ifade edildi. Bu durumun milli gelirde iş gücü payının düşmesine ve gelir ile servet eşitsizliğinin artmasına yol açabileceği değerlendirildi.

"MALİ POLİTİKALAR OLUMSUZ ETKİLERİ HAFİFLETEBİLİR"

IMF, mali politikaların yapay zekânın iş gücü üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletebileceğini ve kazanımların daha eşit dağıtılmasına yardımcı olabileceğini belirtti. Eğitim ve öğretim politikalarının yeni gerçeklere uyum sağlaması gerektiği vurgulandı.

IMF yetkilileri, yapay zekâ dönüşümünün daha güçlü sosyal güvenlik ağları, eğitime yatırım ve eşitsizliği azaltacak vergi sistemleri gerektirdiğini aktardı.

Maliye politikasının, üretken yapay zekâdan elde edilen kazanımların eşit dağılımını desteklemede önemli bir role sahip olduğu ve dünya çapında sosyal koruma ile vergi sistemlerinde önemli iyileştirmeler yapılması gerektiği belirtildi.

Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan FETÖ'cü hainlere tepki: İnsanlarımızı namertçe katlettiler
Irak'ın kuzeyine 'Pençe' vuruldu! Kilit kapanıyor