Siyahi girişimcilerden önyargıları kıracak adım: ChatBlackGPT!

Yapay zeka dünyasında, farklı kültürleri temsil etmek için önemli adımlar atılıyor. Bu çabaların öncüsü olan siyahi girişimciler, Latimer.AI ve ChatBlackGPT gibi projelerle, siyahi topluluklara özel yapay zeka yanıtları sunmayı amaçlıyor.

Siyahi girişimcilerden önyargıları kıracak adım: ChatBlackGPT!
Siyahi girişimcilerden önyargıları kıracak adım: ChatBlackGPT!
GİRİŞ 17.06.2024 16:54 GÜNCELLEME 17.06.2024 16:54

2008 yılından beri yapay zeka girişimciliği yapan John Pasmore, başlangıçta ChatGPT'yi heyecanla karşıladı.

Ancak zamanla, ChatGPT'nin kültürel nüansları yakalamakta zorlandığını ve bu durumun kendisi gibi kullanıcıları rahatsız ettiğini fark etti.

Birçok siyahi birey, bu algoritmaların genellikle Avrupa merkezli ve Batı yanlısı olduğunu düşünüyor ve kendi kültürel deneyimlerinin yeterince temsil edilmediğine inanıyor.

Örneğin ChatGPT'den önemli sanatçıların isimleri sorulduğunda genellikle Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi Avrupalı ​​isimlerin listelendiğini söylüyor.

Hindistan'dan, Çin'den, Afrika'dan ya da Afrika kökenli Amerikalılardan nadiren söz ediliyor. 

KAPSAYICI YAPAY ZEKA GİRİŞİMLERİ

Bu duruma çözüm bulmak amacıyla harekete geçen birçok siyahi girişimci, geçtiğimiz yıl içinde, özellikle siyahi topluluklara hitap eden kendi sohbet robotlarını ve ChatGPT versiyonlarını piyasaya sürdü.

John Pasmore, bu girişimcilerden biri olarak Latimer.AI'yi geliştirdi.

Latimer.AI, siyahi ve esmer insanların deneyimlerini yansıtan yanıtlar sağlayan bir dil modeli olarak öne çıkıyor.

Pasmore, yapay zekanın Avrupa merkezli eğitimine ve tarihine olan odaklanmasına dikkat çekerek, bu önyargının kırılmasına yönelik çalışmalara önem veriyor.

Erin Reddick ise ChatBlackGPT'yi tanıttı. ChatBlackGPT, Afro-Amerikan deneyimini ve kültürünü yakalamakta zorlanan genel yapay zeka modellerine alternatif olarak geliştirildi.

Reddick, aracı topluluğun katkılarıyla geliştiriyor ve kullanıcılardan tasarım ve işlevsellik hakkında geri bildirim alıyor.

Ayrıca, tarihsel olarak siyahi kolejler ve üniversitelerle iş birliği yaparak öğrencileri algoritmayı öğrenmeye ve eğitmeye dahil ediyor.

KÜLTÜREL ÖNYARGIYA KARŞI YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER

Latimer.AI'yi geliştirirken Pasmore, ABD'nin en eski siyahilere yönelik yayın yapan gazetelerinden biri olan Amsterdam News gibi kaynaklardan yararlandı.

Bu yaklaşım, Latimer.AI ile ChatGPT arasında gözle görülür farklılıklara yol açtı.

Bu önyargı, yapay zekanın eğitim aldığı verilerin sınırlı ve taraflı olmasından kaynaklanıyor.

Erin Reddick'in şu anda beta aşamasında olan ChatBlackGPT'si, 19 Haziran Ulusal Bağımsızlık Günü'nde kullanıma sunulacak.

Bu sohbet robotu, siyah kültürü hakkında özel yanıtlar sağlamak için tasarlandı. Reddick, aracı topluluğun katkılarıyla geliştiriyor ve kullanıcılardan tasarım ve işlevsellik hakkında geri bildirim istiyor.

Bu yenilikçi projeler, yapay zekanın daha kapsayıcı ve kültürel olarak duyarlı hale gelmesi yönünde önemli adımlar atıyor.

KAYNAK: TRT HABER | HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika: YKS sonuçları açıklandı! (TIKLA-ÖĞREN)
Meteoroloji'den 17 kente 'sarı kod'lu uyarı! Kuvvetli geliyor...