Bilim kurgu değil, gerçek: Konuşmasanız bile sizi anlayacak! OpenAI, GPT-4o'yu tanıttı

OpenAI, sohbet ederken siz konuşmasanız bile sizin mimiklerinizden nasıl davrandığınızı anlamaya çalışan bir yapay zeka modeli tanıttı. Bilim kurgu filmlerini anımsatan modelin önümüzdeki günlerde herkes için ücretsiz sunulacağı belirtildi.

GİRİŞ 14.05.2024 11:05 GÜNCELLEME 21.05.2024 12:20
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

OpenAI, ayırt edici ürünü ChatGPT'ye güç veren GPT-4 modelinin bir yinelemesi olan GPT-4o'yu tanıttı.

OpenAI CTO'su Mira Murati Pazartesi günü canlı yayında yaptığı duyuruda güncellenmiş modelin "çok daha hızlı" olduğunu ve "metin, görüntü ve sesteki yetenekleri" geliştirdiğini söyledi.

GPT 4o HERKESE ÜCRETSİZ OLACAK

Murati, tüm kullanıcılar için ücretsiz olacağını ve ücretli kullanıcıların ücretsiz kullanıcıların "beş katına kadar kapasite sınırına" sahip olmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Şirketin bir blog yazısında OpenAI, GPT-4o'nun yeteneklerinin "yinelemeli olarak kullanıma sunulacağını", ancak metin ve görüntü yeteneklerinin bugün ChatGPT'de kullanıma sunulmaya başlayacağını söylüyor.

OpenAI CEO'su Sam Altman, modelin "doğal olarak çok modlu" olduğunu, yani modelin içerik üretebileceğini veya ses, metin veya görüntülerdeki komutları anlayabileceğini belirtti.

Altman, X'te GPT-4o ile uğraşmak isteyen geliştiricilerin, GPT-4 Turbo'nun yarı fiyatına ve iki kat daha hızlı olan API'ye erişebileceklerini de sözlerine ekledi.

SİZİ İZLEYEREK SİZİNLE SOHBET EDEBİLECEK

Yeni modelin bir parçası olarak ChatGPT'nin ses moduna yeni özellikler geliyor. Uygulama, gerçek zamanlı olarak yanıt veren ve etrafınızdaki dünyayı gözlemleyen Her benzeri bir sesli asistan olarak hareket edebilecek.

Mevcut ses modu daha sınırlı, her seferinde bir komuta yanıt veriyor ve yalnızca duyabildikleriyle çalışıyor.

Yani sizinle sohbet ederken kameranızdan sizin mimiklerinizi okuyup tepkiler verebilecek. Bu da konuşmanın daha gerçekçi bir şekilde yapılmasını sağlayacak.

Altman, canlı yayın etkinliğinin ardından bir blog yazısında OpenAI'nin gidişatını değerlendirdi. Şirketin orijinal vizyonunun "dünya için her türlü faydayı oluşturmak" olduğunu söyledi ancak vizyonun değiştiğini kabul etti.

OpenAI, gelişmiş yapay zeka modellerini açık kaynaklı hale getirmediği için eleştiriliyordu ve Altman, şirketin odak noktasının, bu modelleri ücretli API'ler aracılığıyla geliştiricilerin kullanımına sunmak ve üçüncü tarafların oluşturma işlemini yapmasını sağlamak olarak değiştiğini söylüyor gibi görünüyor;

"Bunun yerine, artık yapay zekayı biz oluşturacağız ve sonra diğer insanlar bunu kullanarak hepimizin faydalanacağı her türlü harika şeyi oluşturacak gibi görünüyor."

GPT-4o HANGİ ÖZELLİKLERİ BARINDIRIYOR

Yüksek zeka

GPT-4 Metin, akıl yürütme ve kodlama zekasında Turbo düzeyinde performans gösterirken çok dilli, ses ve görüntü yeteneklerinde yeni yüksek filigranlar belirledi. 

2 kat daha hızlı

GPT-4o, GPT-4 Turbo'ya göre token üretmede 2 kat daha hızlıdır.

GPT-4o, GPT-4 Turbo'nun 5 katı hız limitine sahip olacak - dakikada 10 milyon token'a kadar. 

Geliştirilmiş İzleme ve tepki verme

GPT-4o, görevlerin çoğunda gelişmiş görüş kabiliyetlerine sahiptir. Geliştirilmiş İngilizce dışı dil yetenekleri

GPT-4o, İngilizce olmayan dillerde gelişmiş yeteneklere sahiptir ve İngilizce olmayan metinleri GPT-4 Turbo'dan daha verimli bir şekilde analiz edip konuşabilecek.

KONUŞMASANIZ BİLE SİZİ ANLAMAYA ÇALIŞACAK

API'deki GPT-4o, görme yetenekleri aracılığıyla videoyu (ses olmadan) anlamayı destekliyor.

Özellikle, videoların modele girilmesi için karelere (saniyede 2-4 kare, eşit olarak örneklenmiş veya bir anahtar kare seçim algoritması aracılığıyla) dönüştürülüyor.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 40
 • toto 1 ay önce Şikayet Et
  oppenheimer pişman olmadıysa altman da pişman olmaz
  Cevapla
 • Ahmet disbudak 2 ay önce Şikayet Et
  Maksat sifreler i rahatça almak olabilir
  Cevapla
 • Hikmet 2 ay önce Şikayet Et
  Dabbet-ül-arz doğuyor olabilir debelenen sürekli hareket halinde yüz tanıma sistemi mümin yüzünde Allah'ın nuru vardır Allah'ın boyası sonra kanda belki değişiklikte vardır nasıl ki suya bismillah deyince şekil değiştiriyor, sonra evrimlestikce insan eliyle yada kendiliğinden daha farklı bir şeye dönüşe bilir biyolojik Nano robotlar da var nefis gibi hayvana benzetebiliriz bu durumda ?
  Cevapla
 • Dr. Erol Beşler 2 ay önce Şikayet Et
  “Herkese ücretsiz olacak “ sihirli cümle bu. Bedava peynir fare kapanında olur uyanık olun sizin mimik hareketlerinizle alakalı veri toplama yapacak. UYANIN.
  Cevapla
 • Filiz 2 ay önce Şikayet Et
  Deccal zuhur etti.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Birlerce araç hurdaya çıkıyor! 33 milyonluk otomobil de var! 'Çözüm bulunsun' çağrısı
Dev finalde yıllarca unutulmayacak pozisyon!