Yabancı ajanslar PKK kararını böyle geçti

PKK'nın Türkiye topraklarından çekilme kararını açıkladığı basın toplantısı, dünya basınında yankı uyandırdı. Yabancı ajanslar PKK kararını böyle geçti.

Yabancı ajanslar PKK kararını böyle geçti
Yabancı ajanslar PKK kararını böyle geçti
GİRİŞ 25.04.2013 17:35 GÜNCELLEME 25.04.2013 17:35
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Reuters başta olmak üzere dünyanın önde gelen birçok yayın kuruluşu PKK'nın "çekilme" kararını "flaş" haber olarak okuyucularına duyurdu.

PKK'nın Türkiye'den çekilme kararını açıkladığı Kandil'deki basın toplantısı 100'den fazla Türk ve yabancı gazeteci tarafından takip edildi.

REUTERS: Uluslararası haber ajansı Reuters, Türkiye'den çekilme kararını abonelerine "flaş" koduyla duyurdu. Haberde, on yıllardır silahlı mücadele veren PKK'lıların 5 Mayıs'tan itibaren Türkiye topraklarından çekeceği belirtildi. Haberde, PKK adına açıklama yapan Murat Karayılan'ın şu sözlerine yer verildi: "Çekilme planlandığı gibi peyderpey gruplar halinde ve mümkün olan en kısa zaman dilimi içerisinde tamamlanacak. "

BBC: İngiliz yayın kuruluşu BBC de, Murat Karayılan'ın, Türkiye'den çekilmenin Mayıs ayı başında başlayacağını açıkladığını yazdı. Haberde, PKK adına yapılan açıklamanın Kuzey Irak'ta Kandil dağında bir basın toplantısıyla duyurulduğu belirtildi. "Çekilme" kararının PKK lideri Abdullah Öcalan'ın geçtiğimiz ay yaptığı çağrı sonrasında gerçekleştiği de ifade edildi. Haberde ayrıca, "çekilme" kararının açıklandığı basın toplantısını 50'den fazla Türk ve yabancı gazetecinin izlediği belirtildi. PKK ile 30 yıldır devam eden mücadelede 40 bin kişinin yaşamını yitirdiği de ifade edildi.

DIE PRESSE: Avustarya'ın önemli günlük gazetelerinden Die Presse de, PKK'nın Türkiye'den "çekilme" kararına internet sayfasında geniş yer verdi. "PKK, Türkiye'den çekiliyor" başlığıyla verilen haberde, PKK'nın 5 Mayıs'tan itibaren Türkiye'den mümkün olan en kısa zaman diliminde çekileceği belirtildi. Haberde, PKK'nın "çekilme" kararının Türkiye'de sürdürülen barış görüşmeleri için yeni bir aşama olduğu da vurgulandı.

ETİKETLER
TERÖR Yabancı Ajans
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Osman Selim 8 yıl önce Şikayet Et
    Avrupalilar. Avrupalilar, basinlarinda PKK'ya her zaman Gerilla diye hitap etmistir. Amerikanlar da. Bunlar ve bunlarin usaklari (onlari destekleyen, yarasi olan anlar) hepsi serefsiz.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Koca duyurdu! Türkiye'de bir ilk.
FETÖ'nün yeni hamlesi hazırlık aşamasında çöktü! Elebaşı Gülen'in talimatı deşifre oldu