Diyarbakır Valisi'nden 100 tonluk açıklama

Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, bu yıl şu ana kadar, Jandarma ekiplerinin düzenlediği ve Emniyet görevlilerinin de destek verdiği operasyonlarda, yaklaşık 100 ton esrar ele geçirildiğini söyledi.

Diyarbakır Valisi'nden 100 tonluk açıklama
Diyarbakır Valisi'nden 100 tonluk açıklama
GİRİŞ 07.11.2013 13:59 GÜNCELLEME 07.11.2013 17:05
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Ele geçirilen uyuşturucularının değerinin yaklaşık 3 milyar lira olduğunu belirten Vali Kıraç, "İnsanlarımızın bu kenevirin mahiyetinin bir insanlık dramı yarattığını belki de bilmiyorlar. Yani bir pırasa ekimi ile eşdeğerde mi tutuyorlar? Onu tam ayırt edemiyoruz. Yoksa bizim insanımız ferasetlidir" dedi.

Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü'nün 2013 yılında ortaklaşa düzenlediği uyuşturucu operasyonları konusunda basın toplantısı düzenledi. İl Jandarma Komutanlığı'nda düzenlenen ve İl Jandarma Komutanı Albay Hilmi Atabay ile İl Emniyet Müdürü Recep Güven'in de katıldığı toplantıda konuşan Vali Mustafa Cahit Kıraç, kırsal kesim ile il ve ilçe merkezlerinde uyuşturucu ile mücadelinin kesintisiz devam ettiğini söyledi.

SON OPERASYONDA 3.5 TON ESRAR

Jandarma ve Emniyet güçlerinin son olarak ortaklaşa düzenlediği operasyonda 3.5 ton esrar ele geçirildiğini belirten Vali Kıraç, şunları kaydetti:

"Diyarbakır'da insan odaklı hizmetlere çok değer veriyoruz. Özellikle çocuklarımıza, kadınlarımıza, genç ve yaşlılarımıza bütün insanlarımıza zarar veren insanlık suçu olarak addettiğimiz uyuşturucuyla mücadeleyi kararlılıkla sürdürdüğümüzü, bundan sonra da sürdüreceğimizi her zaman dile getiriyoruz. 5 Kasım günü son olarak Lice İlçesi Yalaza ve Ortaç köylerinde yapılan operasyonda 1.5 ton kubar, 2 ton toz esrar ele geçirilmiştir. Son operasyonda ele geçirilen uyuşturucunun maddi değeri 8 milyon liradır. Tabii bu işle uğraşanların ne kadar kayıp elde ettiklerini vurgulamak açsından bu rakamı söylüyorum."

BU YIL 100 TON UYUŞTURUCU ELE GEÇİRİLDİ

Uyuşturucuya karşı bu yılki çalışmalarla ilgili bilgi veren Vali Kıraç, "2013 yılında bölgemizde 34.3 ton kubar, 62 ton toz esrar, 4 bin 500 dönüm arazide de yaklaşık 50 milyon kök keneviri ele geçirilerek onların da imha işlemleri gerçekleştirilmiştir. Bunların da piyasa değerini ifade edersek, 3 milyar liralık rakamın yakıldığı, imha edildiği yani insana zarar verecek boyuta gelmeden önlendiğini söyleyebiliriz."

'TOPYEKÛN MÜCADELE ETMELİYİZ'

Vatandaşın uyuşturucu ile mücadele edilmesi yönündeki taleplerine kulak verdiklerini belirten Vali Kıraç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu tür operasyonlarda özellikle kırsalda olsun, merkezde olsun vatandaşlarımızın gelen güvenlik görevlilerine destek olmalarını bekliyoruz. Bizim çalışmalarımızda en büyük desteğimizin insan sevgisi, halk desteği olduğunu, vatandaşın desteği olduğunu her vesileyle dile getiriyoruz. Böyle bir insanlık suçuyla mücadeleyi topyekûn yapmamız gerekir"

'PIRASA EKİMİYLE EŞDEĞER Mİ TUTUYORLAR?'

Polis ve jandarma ekiplerinin bölgede müşterek operasyonları sürdürdüğünü belirten Vali Kıraç, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Lice İlçesi Yazla ve Ortaç köylerinde düzenlenen operasyonlarda köylülerin jandarma personeline molotof ve bombalı saldırı düzenlediği iddialarının sorulması üzerine Vali Kıraç, "İnsanlarımız bu kenevirin mahiyetinin bir insanlık dramı yarattığını belki de bilmiyorlar. Yani bir pırasa ekimi ile eşdeğerde mi tutuyorlar? Onu tam ayırt edemiyoruz. Yoksa bizim insanımız ferasetlidir. Bir başka çocuğa, gence, insana verilecek bir zararla bizim insanımız mutlu olmaz, onu kendine iş edinmez. Ama bunu bilmeden yapıyorsa o bilinç seviyesini arttırmamız lazım. Ben özellikle köyde, kırsalda yaşayan vatandaşlarımıza, bu bitkilerin insanların dramı olduğunu iyi anlatmamız, göstermemiz halinde, bizden daha çok mücadele ve tepki göstereceklerine inanıyorum" diye konuştu.

Toplantının ardından jandarma narkotik ve bomba uzmanı köpekler, gösteri yaptı.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 7
 • Mahmut Fidan 9 yıl önce Şikayet Et
  Bahçeliye duyurulur. PKK ile anlaştı diye Başbakana çamur atan Bahçeli'nin iktidar ortağı olduğu dönemde bu esrar tarlalarından haberi varmıydı? Ne kadarını tarladan sökebildiler? ne kadarını taşınırken ele geçirdiler? cevap koca bir hiiiiççççççç...Lafla,ip atlamakla milliyetçilik olmuyor.Adam gibi mücadele edip para kaynaklarını kurutacaksın.Milletten gizli idamı kaldırmayacaksın...
  Cevapla
 • ferhan 9 yıl önce Şikayet Et
  sa dostlar. zate ne olay oluyorsa bu uyuşturucu illeti yüzünden...şu an diyarbakırda olanlarda öyle hakkaride olanlarda...devlet uyuşturucu baskını yapınca pkk nın nemalandığı maddi kaynak gitti,sonuç olaylar... ister katılın ister katılmayın!!! şahsi fikrim
  Cevapla
 • isa yılmaztürk 9 yıl önce Şikayet Et
  Allah başarılarınız daim etsin. Allah insanlık suçu işleyenlere karşı sizi muhafaza etsin
  Cevapla
 • adem özdemir 9 yıl önce Şikayet Et
  TESADÜF MÜ??. Ergenekonun Ordudan tasfiye edilmesiyle birlikte 30 yılda yakalanmayan miktar 1 yılda yakalanıyor. Jandarma karakollarından kenevir tarlaları açıkça gözükürken onyıllarca müdahale edilmemesi, Ergenekon tutanaklarında pkk ile işbirliğinin kabak gibi ortaya çıkması, pkknın ısrarla korunduğu.... ANLAYANLAR İÇİN İBRETLER DOLU BİR SÜREÇ
  Cevapla
 • OTTOMAN EMPİRE 9 yıl önce Şikayet Et
  pkk nın bitmesinin bazı kesimlerce neden istenmediğini anlıyorsunuzdur umarım.... geçmiş yıllarda o bölgedeki bazı komutanlar bu işlere göz yumarak payı paylaşıyorlardı... bırakın esrarı eroini SAVAŞ GEMİSİNDE İÇKİ KAÇAKÇILIĞI HABERLERİNİ duyalımız bile çok olmuyor....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Saadet Partisi'nden CHP'ye rest! AK Parti'nin teklifine olumlu yanıt
GENAR'ın son anket sonuçları açıklandı: Erdoğan'ın oylarında sıçrama!