Trafik cezası plaka araç sorgulama işlemi

Sadece araç plakası ile trafik cezası sorgulayabileceğinizi, araç bilgilerini öğrenebileceğinizi biliyor musunuz? e-devlet'le yapabilirsiniz

Trafik cezası plaka araç sorgulama işlemi
Trafik cezası plaka araç sorgulama işlemi
GİRİŞ 17.04.2015 11:56 GÜNCELLEME 17.04.2015 11:56

Özellikle ikinci el araç alacaklar ve kendi trafik cezasını öğrenmek isteyenler için plaka ile trafik cezası sorgulama ve araç sorgulama işlemleri çok faydalı olabiliyor. Sadece e-devlet girişi yaparak plaka üzerinden trafik cezası ve araç bilgisi sorgulayabilir, plaka üzerinden araca herhangi bir ceza yazılıp yazılmadığına bakabilirsiniz. Ayrıca sürücü belgesi ile ilgili ceza puanı ve iptal durumlarını da, tıpkı plaka ile ceza sorgulama işleminde olduğu gibi e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

E-devlet üzerinde plaka ile araç ve trafik cezası sorgulama işleminin yanında sürücü belgesi numarası ile sürücü belgesi ceza puanı ve sürücü belgesi iptal durumu da öğrenilebiliyor.

Plaka ile trafik cezası ve araç bilgisi sorgulama

E-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra araç plakası girerek araç hakkında trafik kayıtlarına ulaşabilirsiniz. Araç plakası ile trafik cezası ve araç hakkında emniyet kayıtlarında yer alan bilgilere ulaşabilirsiniz. E-devlet üzerinde yer alan araç sorgulama ile ulaşacağınız bilgiler şu şekilde;

Bu hizmet ile, bir araca ait plaka numarasını girerek, araç hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü sistemlerinde kayıtlı olan genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca trafik cezanızı da buradan sorgulayabilirsiniz.

Trafik cezası sorgulama

Sürücü belgesi ceza puanı sorgulama 

E-devlet ile yapabileceğiniz bir diğer işlem de sürücü belgesi ceza puanı sorgulama. Tıpkı plaka ile trafik cezası sorgulama ve araç sorgulama gibi bu işlem için de e-devlet'e giriş yapmış olmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra sürücü belgesi numarasını girerek ceza puanını sorgulayabilirsiniz.

Bu hizmet ile sorgulamak istediğiniz sürücü belgesi numarasını girerek, sürücü hakkında sistemde kayıtlı olan genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sürücü belgesi iptal bilgisi sorgulama

Plaka ile trafik cezası ve araç bilgisi sorgulama ve sürücü belgesi ceza puanı sorgulama işlemlerinde olduğu gibi e-devlet'e giriş yaptıktan sonra yapabileceğiniz bir diğer işlem de sürücü belgesi iptal durumu sorgulama. Sürücü belgesi numarası girdikten sonra sürücü belgesinini iptal edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz.

Bu hizmet ile sorgulamak istediğiniz sürücü belgesi numarasını girerek, belgenin iptaline ilişkin bilgiye erişebilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan bütün bu sorgulamalara ulaşmak için turkiye.gov.tr/emniyet-genel-mudurlugu adresinden faydalanabilirsiniz.

Eğer e-devlet şifrenizi bilmiyor iseniz; e-devlet şifresi nasıl alınır? haberimizden öğrenebilirsiniz.

HGS ceza sorgulama trafik cezası işlemleri

HGS ceza sorgulama işlemleri, HGS ile ilgili diğer işlemler için PTT tarafından oluşturulan online HGS işlemleri sayfasına giriş yapılması yeterlidir. Bu sayede kolayca ve ücretsiz olarak HGS ile ilgili tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

HGS CEZA SORGULAMA

TRAFİK CEZASI SORGULAMA

HGS Ceza ve Kaçak Geçiş HGS sisteminde ceza işlemleri kaçak geçiş yapanlar için uygulanmaktadır. HGS abonesi olan kişilerin de kaçak geçiş yapabilmesi mümkündür. Öyle ki geçiş için HGS bakiyelerinde yeterli ücret bulunmayan ve HGS sisteminden geçen kişiler de bu nedenle kaçak geçiş yapmış olarak sayılmaktadır. HGS aboneliği olmayan kişilerin de bu sistemi kullanması durumunda ceza uygulanmaktadır. Kişilere verilecek olan cezalar, geçiş ücretlerinin 11 katı olarak belirlenmiştir. Fakat bu konuda yedi gün içerisinde abonelik yaptıran ya da bakiyelerine ücret yükleyen kişiler cezadan kurtulabilmektedir.

HGS Ceza Sorgulama HGS ceza sorgulama yapmak için PTT’nin internet sitesi üzerinden HGS için oluşturduğu özel sayfaya giriş yapılması gerekmektedir. Bu sayfada yer alan geçiş ihlali sorgulama bölümünü kullanarak HGS cezalarınızı sorgulayabilirsiniz. Açılacak olan yeni sayfada ise plaka numaranızı yazmanız yeterli olacaktır. Bu sorgulamanın ardından plaka üzerinden herhangi bir ceza olup olmadığı yayınlanacaktır. Ceza ile ilgili detaylı bilgi alabilmeniz de mümkündür. Bunun yanında cezanızın olmadığı durumda, sistem tarafından bu durum da belirtilmektedir.

HGS Bakiye Sorgulama HGS bakiye sorgulamak için kişilerin PTT’nin online sistemini kullanmanız gerekmektedir. PTT’nin internet sitesi üzerinden oluşturduğu HGS işlem paneli üzerinden HGS aboneliğiniz ile ilgili tüm işlemleri yapabilirsiniz. Bu imkandan yararlanmak isteyen kişilerin online sisteme bir kere üye olması gerekmektedir. Bunun ardından bu üyelik ile birlikte her girişte bu üyelik bilgilerini kullanarak sisteme giriş yapılabilmektedir.

HGS Bakiye Yükleme HGS bakiye yüklemek için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bankalar aracılığı ile bakiye yükleyebileceğiniz gibi PTT üzerinden de HGS aboneliğinize bakiye yükleyebilirsiniz. Bu konuda pek çok bankada otomatik yükleme talimatı verebilmeniz de mümkündür.HGS konusunda aklınıza takılan ve HGS ceza ile ilgili tüm işlemlerinizi haberimiz yardımı ile yapabilirsiniz. Özellikle PTT’nin oluşturduğu HGS online işlemler sistemi, size bu konuda yardımcı olacak ve tüm işlemleriniz için size yardımcı olacaktır.

 

 

 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
'Maske takın' diyen iş yeri sahibine çete dayağı
Türkiye facianın merkezinde! Tarihi ziyaret sonrası açıklama