Fitre miktarı ne kadar Fitre kime kimlere verilir

Sadaka-ı Fıtır miktarı ne kadar? 2015 Yılının sadaka-ı fıtır miktarı belli oldu. İşte Diyanet'in açıkladığı miktar

Fitre miktarı ne kadar Fitre kime kimlere verilir
Fitre miktarı ne kadar Fitre kime kimlere verilir
GİRİŞ 02.07.2015 09:25 GÜNCELLEME 02.07.2015 09:25
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Sadaka-i Fıtır Fitre miktarı ne kadar? Ramazan ayının başlamasına birkaç gün kala il müftülüklerinden açıklamalar da geliyor. Halk arasında ‘fitre’ de denilen fıtra fiyatı belli oldu. Ramazan bayramının ilk günü sabahı vacip olur. Orucun kabulü ve kabir azabından kurtuluşa vesile olur.

İşte 2015 Sadaka-ı fıtır miktarı ve detaylı bilgiler.

 Din İşleri Yüksek Kurulu, 2015 fıtır sadakası miktarını tespit etmek üzere Din Hizmetleri Genel Müdürü Yaşar Yiğit başkanlığında toplandı.

Müzakereler sonucu, bu sene ramazan ayının başlangıcından, gelecek yılın aynı dönemine kadar en düşük fıtır sadakası miktarı 11 lira 50 kuruş olarak belirlendi. Bu tutarın, ayni veya nakdi ödenebileceği bildirildi.

Tespit edilen miktarın üst sınırı bulunmuyor. Herkesin, hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek meblağı vermesi tavsiye ediliyor.
Din İşleri Yüksek Kurulu, fıtır sadakasını "yaratılmış ve ramazan orucunu tutup iftar etme imkanını elde etmiş olmanın şükrü için, dinen zengin olup ramazan ayının sonuna yetişen Müslüman'ın belirli kimselere vermesi vacip bir sadaka" diye açıklıyor.

Kurban yerine, sadaka vermek caiz mi?

Bayrama sayılı günler kala Kurbanla ilgili tartışmalar da yaşanmıyor değil. İşte insanların en çok merak ettiği sorulardan birinin cevabı.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı Mehmet Günay, yaptığı açıklamada, kurban kesmek yerine fakirlere sadaka verilmesi konusunun son zamanlarda tartışılan bir konu olarak gündeme geldiğini ancak bunun doğru bir düşünce olmadığını söyledi.

KURBAN VAHŞETTİR SÖYLEMLERİNE KANMAYIN!

Kurban kesmenin ibadet olduğunu, bunun şeklinin ve şartlarının değişmeyeceğini vurgulayan Günay, buradaki tek amacın fakirlere yardım etmek olmadığını dile getirerek, şöyle konuştu: 'Kurban kesmek bir vahşettir' söylemiyle 'kurban kesmeyelim, onlara bunun karşılığında sadaka verelim' gibi argümanlar var. Bu doğru bir düşünce değil çünkü kurban başlı başına bir ibadettir.

KURBAN KANININ AKITILMASI BİR İBADET

Kurban kanının akıtılması başlı başına bir ibadettir. İnsan kesmiş olduğu kurbanların etlerini hiç dağıtamamış hatta kullanmamış bile olsa yine o kurban ibadeti yerine gelmiş sayılmaktadır.

SADAKA KURBANIN ALTERNATİFİ DEĞİL

Sakarya Müftüsü İlyas Serenli de Kurban Bayramı'nda kurban kesmenin vacip olduğunu hatırlatarak, "Sadaka ve yardım da bir ibadettir ama sadaka kurbanın alternatifi değildir. Her ibadet şekli şart ve rükünleri var. Kurbanın da şekli, şartı ve rükünleri var.

'Kurban' demek, 'bir hayvanı kesmek' demektir, birine sadaka vermek değildir. Kurban vacip olan bir ibadettir bunun yerine başka bir şey yapamayız. Kurban başlı başına bir ibadettir ve şartlarına uygun olarak yerine getirilmesi gerekiyor" dedi.

 

YORUMLAR 2
  • sülümancı 5 yıl önce Şikayet Et
    bunlara asla fitre vermeyin ne talebe yetiştiriyorlar ne de aktif dini faaliyetleri var. gülen tipi bir yapılanma içindeler devlet çok dikkatli olmalı. her seçimde tepenin emrini beklerler. yani hür irade yok. Talebe alırlar 4 sene onlarda kalan talebeye sordum mezhebin ne bilemedi. çünkü tarla, bağ, bahçe, dükkan, mağaza vs topluyorlar. toplattıkları kişilerin ailelerinden ayrıca aidat alıyorlar. ondan sonra çıkıp ALLAH rızası için ZEKET,FİTRE,ADAK,KURBAN.YOĞURT,SABUN,ZEYTİN,ZEYTİNYAĞI,BUĞDAY,ET,SÜT,DERİ VS AKLINIZA NE GELİRSE..! düşünsenize adaklık kurbanı kesip kasaplara satıyorlar.
    Cevapla
  • kurban edilen ramazan ve de bayram 5 yıl önce Şikayet Et
    ne kurbanı kurban, bayram mı geldi :))
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Gelibolu Yarımadası'nda büyük yangın! Köyler boşaltılıyor
Çavuşoğlu: Rum kesiminin isteklerini yerine getirin diyorsunuz! Ne alakası var?