Güneydoğulu gençlerin en güvendiği kurum!

Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa'da 1200 genç ile yaptığı ankette en güvenilir kurum Cumhurbaşkanlığı çıktı.

Güneydoğulu gençlerin en güvendiği kurum!
Güneydoğulu gençlerin en güvendiği kurum!
GİRİŞ 20.02.2017 13:39 GÜNCELLEME 20.02.2017 13:47
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Diyarbakır'da bulunan Yeni Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (YORSAM) Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa'da 1200 genç ile yaptığı anket çalışmasında, gençlere göre en güvenilir kurum Cumhurbaşkanlığı olurken, en güvensiz kurumlar arasında yargının son sıralarda yer aldığı belirtildi.

YORSAM'ın, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa illerinde, 1200 genç ile yaptığı, 'Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde gençliğin siyasal, sosyal ve gelecek beklentilerinin tespitine yönelik saha araştırması'nın sonuçları açıklandı.

Doç.Dr.Demirhan, 23-30 Ocak 2017 tarihleri arasında Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin illerinde 1200 kişi ile yüz yüze ve tesadüfi yöntemle anketin yapıldığını söyledi. Demirhan, ankete katılan katılımcılardan 741'i erkek, 459'u ise kadın olduğunu söyleyen YORSAM Başkanı Doç.Dr.Yılmaz Demirhan, şöyle konuştu:

YAŞAMINIZDAN MEMNUN MUSUNUZ?

"Anketteki 'Yaşamınızdan memnun musunuz? sorusuna gençlerin yüzde 23.4'ü olumsuz yanır verdi. 'Çok memnunum' diyenlerin oranı yüzde 12.8, 'Oldukça memnunum' diyenlerin oranı yüzde 12.8, 'Memnunum' diyenlerin oranı ise yüzde 38.5, hiç memnun olmadığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 12.5 çıktı. Bununla birlikte ankete katılanların çoğu memnuniyetini dile getirse de geriye kalan 3'te 1'lik memnuniyetsiz kesiminde dikkate alınması gerekmektedir.

EN BÜYÜK SORUN!

Ankete katılan gençler, işsizlik ve ekonomiyi sorun olarak gördüler. 'Size göre Türkiye'nin en önemli sorunu nedir? Önem sırasına göre sıralayınız?' soruna gençler, yüzde 28.8 ile işsizlik, yüzde 21.5 ile Eğitim, yüzde 17.8 ile güvenlik, daha sonra ekonomi, hak ve özgürlükler ve son olarak değer sorunları sıraladı."

"GENÇLER GELECEĞİNDEN UMUTLU DEĞİL" 

Doç.Dr. Demirhan, ankette sorulan 'Geleceğinizden umutlu musunuz? sorusuna gençlerin yüzde 25,8'inin umutlu olmadığını söylediğini belirterek, "Çok umutluyum" diyenlerin oranı yüzde 10.3, 'Oldukça umutluyum' diyenlerin oranı yüzde 9.2, 'Umutluyum' diyenlerin oranı yüzde 41.3, 'Umutlu değilim' diyenlerin oranı 25.8 ve 'Hiç umutlu değilim' diyenlerin oranı yüzde 13.3 çıktı. 'Sizce Türkiye iyi yönetiliyor mu' sorusundaki tabloya göre gençlerin yüzde 47.4' ü ülkenin iyi yönetildiğini, buna karşın yüzde 52,6'sının ise iyi yönetilmediğini söyledi" diye konuştu. 

EN GÜVENİLİR KURUM

Ankete katılan gençlerin, en güvenilir kurum olarak Cumhurbaşkanlığını gördüklerini ifade eden YORSAM Başkanı Doç.Dr.Yılmaz Demirhan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Güvenilir kurum sıralamasında Cumhurbaşkanlığını yüzde 30.4 ile ilk sırada yer alırken onu yüzde 18 ile TBMM, yüzde 9.3 ile Hükümet, yüzde 5.1 ile Emniyet ve yüzde 3.8 ile Yargı geldi. Ankete katılanların yüzde 28.4 oranı da hiçbir kuruma güven duymadıklarını söyledi. Yine anket kapsamında gençlere, 'İmkanınız olursa Türkiye dışında bir ülkede yaşamak ister misiniz? sorunu yanıt veren gençlerin yüzde 54'ün evet dediğini, yüzde 38'i hayır dediğini ve fikri olmayanların oranının ise yüzde 7.7 olduğunu tespit ettik" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 2
  • abbas 6 yıl önce Şikayet Et
    hükümetimizden bir ricam var işsizliğin önlenmesi adına ataması olmayan bölümlerin acil bir şekilde kapatılıp, ihtiyaç duyulan bölümlerin ivedi bir şekilde üniversitelerde açılması gerektiğini düşünüyorum. böylece hem kalifiye eleman yetişir hemde işsizlik azalır. Şu an üniversitede okuduğu bölümünden mezun olduktan sonra nerelerde çalışabileceğini bilmeyen öğrenciler bil var.
    Cevapla
  • Ramo 6 yıl önce Şikayet Et
    Şu başka ülkede yaşamak isteyen herkese imkan verilse de Ülkem bir rahat etse.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Filistin açıklaması
'Şampiyonlar Ligi' fotoğrafında bulunan 15 kişi hakkında yurt dışına çıkış yasağı