SGK Erken Emeklilik imkanı: Eğer Hizmet Tespit Davasında bulunursanız!

Çalışanların çoğu herhangi bir iş yerinde çalışmaya başladığında aylarca sigortası yapılmamaktadır. Bu nedenle yasalar gereği, primi eksik yatana ya da sigortası yatırılmayana 'hizmet tespit davası' açabilme hakkı doğuyor. Böyle binlerce çalışan emekliliğini öne çekebilme fırsatı sağlayabilecek. İşte, erken emeklilik imkanı!

SGK Erken Emeklilik imkanı: Eğer Hizmet Tespit Davasında bulunursanız!
SGK Erken Emeklilik imkanı: Eğer Hizmet Tespit Davasında bulunursanız!
GİRİŞ 14.11.2018 14:01 GÜNCELLEME 14.11.2018 14:01
Bu Habere 204 Yorum Yapılmış

Türkiye İstatistik Kurumu'nun ( TÜİK) son açıkladığı verilere göre çalışanların yüzde 35.2'si kayıtdışı. Yani 10 milyon kişi sigortasız olarak çalışıyor. Sigortasız çalışılan sürede, işveren  SGK'ya işe giriş bildirgesi vermiyor. Dolayısıyla prim yatmıyor veya eksik yatıyor. Asgari ücret üzerinden yatan primler de var. Bu nedenle yasa, primi eksik yatana ya da yatırılmayana 'hizmet tespit davası' açabilme hakkı tanıyor. Bu sayede binlerce kişi emekliliğini öne çekebilme imkanı elde edebilecek.

e-Devlet uçuş bilgileri nasıl öğrenilir? Uçuş yeri sorgulama (2018)!

DAVA İÇİN SÜREYE DİKKAT!

 

Yasa, primi eksik yatana ya da yatırılmayana 'hizmet tespit davası' açma hakkı tanıyor. Bu yolla binlerce kişi emekliliğini öne çekti.  Yargıtay da  SGK'yı değil işçiyi haklı buluyor. Çalışan sigortasız çalışarak geçirdiği sürenin son yılından başlayarak 5 yıl içerisinde hizmet tespit davası açmalı. Çalışan ölmüşse, hak sahipleri de dava açabiliyor.

Emeklilere 3 (üç) zam birden ne zaman yapılacak? Açıklama geldi mi?

sigorta primi ile ilgili görsel sonucu

Emekli Aylıklarında sistem mi değişecek? Emekli maaşları yükselecek mi?

ŞAHİT VE BELGE YETER...

Elinizde sağlam belgeler, şahitler varsa 'iş mahkemesine' mutlaka tespit davası açın. Hizmet tespit davası açmak için delil olarak kullanılabilecek kalemler şunlar:  SGK işyeri dosyası, sigortalının işyeri sicil dosyası, işverenin mesleki kuruluş kaydı, esnaf sicil kaydı, ticaret odası kayıtları, vergi mükellefiyet kayıtları, ücret bordroları, tanık, bilirkişi.

İlgili resim

MUTLAKA SORGULATIN!

Hizmet tespit davasını kazandığınız halde  SGK, 'hizmet tespit davası ile kazandığınız günlerin primleri ödenmedi' diye emeklilik talebinizi reddederse, en yakın İş Mahkemesi'nde emeklilik talebiniz için dava açın. Davayı kazanınca birikmiş aylıklarınızı da alırsınız. Eksik prim yatıp yatmadığını  SGK'ya giderek ya da 'turkiye.gov.tr (e-devlet)' sitesine girerek kontrol edebilirsiniz.

İlgili resim