Dışişleri'den 'Hakan Atilla' açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, ABD'deki Hakan Atilla davası ile ilgili bir açıklama yayınladı. Bakanlık, karar için 'haksız ve talihsiz bir gelişme' ifadelerini kullandı.

Dışişleri'den 'Hakan Atilla' açıklaması
Dışişleri'den 'Hakan Atilla' açıklaması
GİRİŞ 04.01.2018 10:31 GÜNCELLEME 04.01.2018 10:49
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

ABD'de görülen kumpas davasında Halkbank eski Genel Müdür  Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla hakkındaki kararını açıklayan jüri, 5 suçtan suçlu  bulduğu Atilla'yı "kara para aklama" suçlamasından suçsuz buldu. Karar ile ilgili Türkiye'den ilk açıklama Dışişleri Bakanlığı'ndan yapıldı.Açıklamada, "ABD mahkemesi,  sahte ve siyasi istismara müsait sözde 'delillere' dayanarak gerçekleştirilen ve Türkiye'nin iç meselelerinin gerçek dışı kurgular temelinde tartışıldığı bir süreçte,  daha önce örneğine rastlanmamış bir şekilde Türkiye'nin içişlerine müdahil edilmiştir" denildi. 

 Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"New York Güney Bölgesi Savcılığınca hazırlanan SR 15 Cr.867 (RMB) numaralı tadil edilmiş iddianame temelindeki davada Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın juri tarafından altı suçlamanın beşinden suçlu bulunmuş olması haksız ve talihsiz bir gelişmedir. ABD mahkemesi,  sahte ve siyasi istismara müsait sözde 'delillere' dayanarak gerçekleştirilen ve Türkiye'nin iç meselelerinin gerçek dışı kurgular temelinde tartışıldığı bir süreçte,  daha önce örneğine rastlanmamış bir şekilde Türkiye'nin içişlerine müdahil edilmiştir. Bu arada ABD tarafından  maddi ve lojistik destek sağlanmak suretiyle bazı FETÖ mensuplarının  yargı sürecini etkileyecek gerçek dışı iddialarda bulunmalarına ve sahte deliller sunmalarına fırsat verilmesi mahkeme sürecinin ciddiyetini ve inanılırlığını yok etmiştir. Bu haliyle bir hukuk ayıbına dönüşen kararın düzeltilmesi en büyük temennimizdir."

YORUMLAR 18
 • turk 6 yıl önce Şikayet Et
  arkadaşlar incirlik en büyük kozumuz incirlik açık olduğu surece abd bize saldırmada 1000 kere düşünür.kapatırsak suriyeye adım attırmazlar yani abd türk şavaşı çıkar,o yüzden suride ve farklı yerlerde yapacağımız işleri bi yapalım iş incirliği kapamaya kalsın kapatırız,
  Cevapla
 • Mert 6 yıl önce Şikayet Et
  Yüreğimiz var sayın cumhurbaşkanım. İncirliği kapatalım
  Cevapla
 • cantürk 6 yıl önce Şikayet Et
  İncirliği kapatalım
  Cevapla
 • Savci Mehmet 6 yıl önce Şikayet Et
  ABD'li yetkilileri alin. Suc islemisler mi sonra bakariz. Once alin.
  Cevapla
 • Mertkan 6 yıl önce Şikayet Et
  Kimse abdnin ambargosuna uymak zorunda değil çakal abd ettiğin zulmü en kısa zamanda göresin iki cihanda da göresin....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Evlenme sayısı ve kaba evlenme hızı değişti! Evlenen çiftlerin sayısı düştü...
MİT, Murat Ateş'i etkisiz hale getirdi