HİSAR-O BTF Tuz Gölü'nde test ediliyor

Türkiye’nin milli hava sistemlerini oluşturan “Hisar Hava Savunma Sistemleri Projesi çerçevesinde deneme atışları başladı. Bu çerçevede “uçuşa yasaklı bölge” uygulamasına geçildi.

GİRİŞ 23.01.2018 17:43 GÜNCELLEME 24.01.2018 09:01
Bu Habere 70 Yorum Yapılmış

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yayınlanan duyuru ile Hisar-O Orta irtifa Hava Savunma Sisteminin test atışlarının 22 Ocak-4 Şubat tarihlerinde gerçekleştirileceği bildirildi. Testlerde atış irtifası 14 bin feet olarak belirtildi.

Hisar-A ve Hisar-O Projelerinde ASELSAN ve ROKETSAN başı çekiyor. ASELSAN sistem ve alt sistem gereksinimlerinin belirlenmesi, kullanılacak haberleşme, radar, elektro-optik, atış kontrol, komuta kontrol, terminal güdüm için arayıcı başlık çözümleri sağlıyor. ROKETSAN ise füze geliştirme faaliyetlerini üstlendi.

 

Hisar-O’nun, ilk uçuşlu testi 23 Temmuz 2014 tarihinde, Aksar​ay’da başarıyla gerçekleştirilmişti.


Yüzün Üzerinde Yerli Çözüm Ortağı
 
Hisar-A ve Hisar-O Projeleri kapsamında sistem ve alt sistem gereksinimlerinin belirlenmesi, kullanılacak haberleşme, radar, elektro-optik, atış kontrol, komuta kontrol, terminal güdüm için arayıcı başlık çözümleri ASELSAN sorumluluğunda, füze geliştirme faaliyetleri ise ROKETSAN sorumluluğunda yürütülüyor. TÜBİTAK SAGE, METEKSAN, FNSS, Koluman, Savronik, YALTES, SDT olmak üzere yüzün üzerinde yerli çözüm ortağı ile birlikte devam eden HİSAR Projesinde geçtiğimiz yıl ilk defa dikey atış yapılmıştı.
 
Hisar-O’nun, ilk uçuşlu testi olan Balistik Test Füzesi atışı, 23 Temmuz 2014 tarihinde, Aksar​ay’da başarıyla gerçekleştirilmiş ve füze, fırlatma aracından başarılı bir şekilde ayrılmış, hesaplanan yörüngesinde kararlı bir şekilde uçarak testi tamamlamıştı
 

KAYNAK: (DEFENCE TURK
YORUMLAR 70
 • hasan 6 yıl önce Şikayet Et
  bu günleri de gördük çok şükür.
  Cevapla
 • Abdülhamid 6 yıl önce Şikayet Et
  Balistik füzeler ve nükleer silahlarimiz da olmalı.cok stratejik bir bölgede yaşıyoruz. Nükleer varsa güçlüsün. Gizli veya alani mutlaka yapmamiz gerek.
  Cevapla
 • alper 6 yıl önce Şikayet Et
  yav işte hazır afrin var orda test edin
  Cevapla
 • TÜRK 6 yıl önce Şikayet Et
  Test savaş sahasında olmaz, sivillere veya kendi askerimize zarar gelirse ne olacak? yorum yapıyorsunuz madem sadece yazmak için yazmak , Beyniniz arap gibi olmasın TÜRK gibi düşünün!
  Cevapla
 • celali topuz 6 yıl önce Şikayet Et
  ELHAMDÜLİLAH..nihayet kendi balistik füzemizi yaptık..durmak yok, füzemizi geliştirmeye devam..
  Cevapla
 • akıncı imam 6 yıl önce Şikayet Et
  Hava Savunma füzesi ne ara Balistik füze oldu? Bilerek konuşalım...
  Cevapla
 • şakir 6 yıl önce Şikayet Et
  afrin de teröristlerin inine denesinler hem boşa gitmemiş olur yanlışmı söyledim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu cephesinden Özgür Özel ve İmamoğlu'na zehir zemberek sözler
Yılmaz Özdil, 'Kılıçdaroğlu medyası’nı ifşa etti!