Yargıtay'dan tarihi karar! O çalışanlara da Kıdem Tazminatı ödenecek!

Yargıtay tarafından tarihi bir karar imza atılarak, işverenin hakareti gerekçesiyle çalıştığı iş yerini bırakan elemana Kıdem Tazminatının ödenmesi gerektiği hususunda hüküm verildi. Yargıtay 9.Hukuk Dairesinin aldığı karar doğrultusunda, hakarete maruz kalan çalışanın yaşadığı mağduriyetin önüne geçilmesi planlıyor.

Yargıtay'dan tarihi karar! O çalışanlara da Kıdem Tazminatı ödenecek!
Yargıtay'dan tarihi karar! O çalışanlara da Kıdem Tazminatı ödenecek!
GİRİŞ 19.09.2018 21:28 GÜNCELLEME 01.10.2018 16:56

Ankara'da çalışmakta olduğu iş yerindeki patronunun hakaretine uğrayan kişinin mahkemeye başvurup dava açması sonrasında Yargıtay 9.Hukuk Dairesi tarafından tarihi bir karar alınarak Kıdem Tazminatı almasına ilişkin hüküm verildi. Öncelikle davacı çalışan, 5. İş Mahkemesinin karşısına geçerek patronunun hakaret ve küfürlerini maruz kaldığını ifade ederken iş sözleşmesinin haksız bir şekilde feshedildiğini ve fesih zamanı da patronunun hakaret etmesiyle birlikte işten kovulduğu yönünde açıklamalara yer verdi.

e-Devlet uçuş bilgileri nasıl öğrenilir? Uçuş yeri sorgulama (2018)!

kıdem tazminatı

 

Öte yandan işverenin kendisine yönelik olumsuz davranışlarda bulunmasının nedeni olarak, işe girmesinde referans olan kişi ile davalının arasında problem meydana gelmesinin ötürü olduğunu ileri sürdü. Öte yandan mahkeme karşısında savunmaya geçen davalı patron ise, çalışanının devamsızlık gerçekleştirdiği iddiasında bulunarak davanın reddini talep etti. Ancak 5.İş Mahkemesi tarafından davalının iş sözleşmesini fesihte haklı olduğunu hükmedilmesi sonrasında davacı işçi kararı temyiz etti. 

kıdem tazminatı

Tüm bu gelişmelerin ardından Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından tarihi bir karara imza atarak, davalı işverenin hakareti sonrasında davacı çalışanın 6 günlük kanuni zaman zarfında iş akdini, iş yerine gelmemek şeklinde eylemli olarak feshettiğine hükmetti. Mahkeme tarafından kıdem tazminatının onayı gerekirken reddedilmesinin yasaya aykırı olduğunun özellikle altını çizen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, mahkeme kararını bozdu.

kıdem tazminatı

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dervişoğlu istifaları böyle savundu! Akşener sorusuna ilginç cevap
29 Mayıs Üniversitesi'nde mezuniyet coşkusu